Kirjoittanut Terhi Kiemunki (24. maaliskuu 2009,
"Koska ministeri Thors niin kovasti haluaa monikulttuurisuutta maahamme, miksi sitten hänen puolueensa RKP:n valta-alueilla ei ole enempää vastaanottokeskuksia? Kaksikielisistä kunnista ainoastaan Pietarsaaressa on vastaanottokeskus. Kokonaan ruotsinkielisissä kunnissa, kuten Korsnäsissä, Närpiössä ja Luodolla ei ole keskusta, puhumattakaan Ahvenanmaan 16:sta kunnasta.
Ei ole keskusta myöskään kaksikielisissä kunnissa joissa enemmistönä on ruotsinkieliset, kuten Tammisaari ja Mustasaari.
Miksi vastaanottokeskus on sijoitettava esimerkiksi Kontiolahteen, jossa valtaosa asukkaista vastustaa sitä, kun maassamme on noin paljon ihmisiä jotka ehdottomasti haluavat mahdollisimman paljon maahanmuuttajia?
Voiko Ahvenanmaan itsehallinto-oikeus oikeuttaa sen jättäytymään ulos näistä talkoista?
Osaisikohan joku viisaampi vastata? "
Mitä tarkoittaa ettei vastaanottokeskuksia Ahvenanmaalle
6+11
1
344
Vastaukset
- tappi pois
Astriiti... on Luopio maanpetturi...ei mitään muuta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1405886
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4212830- 1422704
- 202165
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv192148- 741360
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä121151Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101092- 52988
- 86937