Tehtäisiin vain yksi kunta ruotsissa

näkemiin

Ahvenanmaa itse haluaa kuulua Suomeen, koska vain osana Suomea sillä on mahdollisuus saada taloudellisia etuoikeuksia. Jos Ahvenanmaa olisi osa Ruotsia, se menettäisi kaikki etuoikeutensa ja lisäksi siitä tehtäisiin vain yksi kunta. Mikäli Ahvenanmaan etuoikeuslait ja kielilait ovat ristiriidassa EU-lainsäädännön kanssa, ne pitää kumota heti.

Lomalaiset: karavaanarien kokemusten mukaan Ahvenanmaalla suomalaisille saatetaan määrätä moninkertaiset lauttamaksut, jos ei yövy saarella. Kyseiset korotukset määrätään vain suomalaisille, ei ahvenanmaalaisille, ei ruotsalaisille eikä muille ulkomaalaisille. Tätä voi pitää kansallisena syrjintänä. Eräs karavaanari on tehnyt asiasta valituksen eduskuntaan.
Ahvenanmaan pyrkimystä verokeitaaksi Suomen valtiovarainministeriö ei hyväksy ja syyskuussa 2002 EU totesi Ahvenanmaan vakuutusyhtiöille tarkoitetut veroedut laittomiksi - tosin yksikään yritys ei ollut tarttunut syöttiin.

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täällä kirjoitetaan totena ihan kummallisia asioita. Korjaaan nyt vain tuon maakuntalauttojen maksut, kyllä ne koskevat ihan kaikkia kansallisuudesta (ja äidinkielestä) riippumatta, myös meitä ahvenamaalaisia.

      • 666+666

        Suomi on melkoinen lypsylehmä Ahvenanmaalle minkä osoittaa maamme suurimmat erityisavustukset verrattuna esimerkiksi maamme syrjäseutuihin. Missä ovat Suomenkielisten ihmisoikeudet ja suomenkielisten lasten koulut ja lastentarhat eikö valtio jo ole maksanut tarpeeksi teille verenimiöille ?
        Nyt te kehtaatte vielä uhkailla liittymisellänne ruotsiin eikö teitä yhtään hävetä vai oletteko jotain tunnesairaita koko sakki?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe