Onko kukaan löytänyt mitään keinoa saada 6600i sliden näytön taustavalo näkymään kauemmin kuin n. 5 - 10 sekuntia?
Näyttö pimenee aina nopeasti teki mitä tahansa, esim tekstiviestiä lukiessa tai kirjoittaessa. Virransäästö, -säästötila, näytönsäästö ym asetukset eivät näytä vaikuttavan tähän lainkaan.
Näyttö pimenee aina nopeasti teki mitä tahansa, esim tekstiviestiä lukiessa tai kirjoittaessa. Virransäästö, -säästötila, näytönsäästö ym asetukset eivät näytä vaikuttavan tähän lainkaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Päivitys tilahteeseen: 6600i Oli huollossa, firmware ajan tasalla mutta mikään ei muuttunut. Puhelimessa voi kyllä asettaa näytönsäästäjäksi kellon esim 20 sekunnin päähän, mutta tuohan ei tuke koskaan näkyviin koska puhelin menee pimeäksi AINA n. 10 sekunnissa. TÄLLE EI VOI TEHDÄ MITENKÄÄN MITÄÄN. Ei edes myyjä. Elisa ei suostu purkamaan kauppaa koska ominaisuus "on symbian 40 käyttöjärjestelmän ominaisuus, mikä tietenkään ei pidä paikkaansa. Nokia 6600i slide on susi. Asia jatkuu Nokian suuntaan, kuluttajaviranomaiselle ja Hesarin palstoille jos ei ala selvitä. Potuttaa...
tollanen selvä suunnittelu moka,muutenkin sais kännyis olla toiminto että taustavalo palais aina,nyt sen saa palamaan jatkuvasti vaan kun on laturin päässä,sitäkään ei moni edes tiedä eikä osaa laittaa,tuota puhelinta en ostais enää,susi tuon takia,3120 on mulla ja saa riittää 3g puhelimeks halpa ja hyvä eikä potuta
Tosiaanki pimenee pian, mutta minun suurempi murheeni on MMS-viestit.
Toimiiko sulla multimediaviestit? Sim-kortti valitsee asetukset automaattisesti ilman erillistä hyväksyntää,
tallentamista tms. Web selaaminen toimii noilla asetuksilla. Myöskään manuaallisesti laitetuilla asetuksilla
en saanut toimimaan. Vastaus Nokialta: tilaa asetukset operaattorilta. Pyysin laajempaa perehtymista
ongelmaan, vastausta odotellessa.. Operaattorilta ei saa tilattua asetuksia ko.puhelinmalliin, asiakaspalvelu
ei osannut auttaa. Teknisentuen vastausta odotellessa.. Puhelimen ohjelmistoversion 36.60 uudelleen
asentaminen ei auttanut. Kahdella sim-kortilla testattu jotka toimivat muissa puhelinmalleissa joita ollut
käytössä. "MMS multimediaviestit (versio 1.3), viestin koko jopa 600 kilotavua" Olen tätä yrittänyt selvittää
ennen kuin lähetän takuuhuoltoon, että onko tyyppi/ohjelmisto vai yksilövika.
kokeile pistää sim kortti johonki toiseen 3g kännyyn(esim3120 niin tulee asetukset varmasti simiin)..ja tallenna ne asetukset siinä,vaikka jonkunk´kaverin tai tutun kännyyn,sit otat pois sim ja siirrät omaan kännyyn,nyt ehkä operaattoris tunnistaa kännysi ja hyväksyy mms asetukset,minä käytän tätä systeemiä saunalahden prepaid liittymis koska mun kakkos känny vanhempi jo,ei ota vastaan enää saunal.mms asetuksia jolloin käytän simiä täs mun toises kännys3120:ssa niin heti paikalla tulee asetukset ja toimivat,kun siirrän simkortin takas tohon vanhempaan puhelimeeni niin kuinka ollakkaan kuvat lähtee maailmalle.
Kiitos viestistä. Toinen puhelimeni on Nokia 6500 Classic jossa MMS toimii normaalisti, mutta 6600i Slidessä ei toimi jota myös kokeiltu toisellakin sim-krtilla.
dna:n sim-kortilla ei toimi, mutta Elisan toimii, että näin..dna:n asetuksia odotellessa..
joo..mulla on ollut nyt kaksi pv tämä helvetin paska puhelins 6600i en saa pävitettyä tätä puhelinta uuteen softaan (36.60) sanoo vain kuin yrittää päivittää..laite ei tuettu..kun käytän nokia software updatee..taikka sitten nokia ovi ohjelmaa..kertokaa millä helvetillä tän luurin saa päivitettyä?
Lataa ja asenna päivitys tuolta: http://www.nokia.fi/asiakastuki-ja-ohjelmistot/ohjelmistot/laitteen-ohjelmistopaivitys#
Auttaako tuo luurin päivitys tuohon näytön pimenimiongelmaan? Mitä parannuksia tulee päivityksen myötä?
Eipä taida auttaa tuohon..jos vanha softa,niin jotain muita parannuksia voi olla.
...vai sittenkin DNA:n vika ;)
Valikoista ei löydy sellaista asetusta jolla voisi taustavalon kestoa säätää.
Nokian useimpiin malleihin löytyy kylläkin maksullisia 3:n osapuolen ohjelmia jolla asetusta voi säätää:
esim. --->
http://www.handango.com/catalog/ProductDetails.jsp?&productId=209918
Vihdoinki dna:lta sai tilattua toimivat mms asetukset ko.puhelimeen..