TYRNI

Tyrnistynyt

Voiko tyrnimarjoja poimia vielä marraskuussa?
Saako ne irti käsin vai tarvitaanko työkaluja, esim.kynsisaksia?

6

1125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyrnistynyt

      voisiko joku vastata? en löydä netistä vastausta? ei ole käsillä kirjaa myöskään mistä vastauksen löytäisin...:(

    • yks kottarainen

      Kyllä voi jos vielä maistuvat hyviltä eikä ole liian ylikypsiä. Käsin poimiminen on kyllä hankalaa, rikkoontuvat helposti. Itse keräsin syyskuussa ja helpoiten sain juuri kynsisaksilla napsittua irti, tuli vähemmän rikkonaisia.
      Pienenä vinkkinä: levitä suuri kangas, esim. lakana pensaan alle jos saksilla napsit, siitä sitten helppo kerätä astiaan, eikä tule roskat mukaan.

      • tyrnistynyt

        Kiitos avusta.


      • tyrniharrastaja
        tyrnistynyt kirjoitti:

        Kiitos avusta.

        Kevättä kohti kuori hapristuu.Keräämiseen on sellainen vispilän näköinen keruulaite.En muista kenellä siemenkauppiaalla oli myynnissä.


      • Viroos
        tyrniharrastaja kirjoitti:

        Kevättä kohti kuori hapristuu.Keräämiseen on sellainen vispilän näköinen keruulaite.En muista kenellä siemenkauppiaalla oli myynnissä.

        http://www.astelpaju.ee/sisu.php?id=1&lang=2
        Tyrninmarjojen kerääminen on hankalaa, koska pensaat ovat piikkisiä ja tiheitä. Tyrnin marjat kerätään mieluummin ensimmäisten pakkasten jälkeen. Marjoja poimitaan käsin tai oksia kopautetaan kepillä, jolloin marjat putoavat alustalle, jolta ne kerätään. Poimiminen oksia katkaisemalla tai musertamalla on kiellettyä.

        Vois tehdä tyrni -astelpaju nalivkaa
        http://www.alibaba.com/product/ru104933770-104645388-101224180/Nalivka_Spotykach_A_stumbling_man_liqueur.html


    • Anonyymi

      Liitetty Parturi kampaaja Heikkilän kautta vaara väriksi aikuisopiskelijalle, Jedu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      94
      1753
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1169
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1168
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      95
      1028
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      36
      801
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      744
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      680
    10. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    Aihe