TYRNI

Tyrnistynyt

Voiko tyrnimarjoja poimia vielä marraskuussa?
Saako ne irti käsin vai tarvitaanko työkaluja, esim.kynsisaksia?

6

1229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyrnistynyt

      voisiko joku vastata? en löydä netistä vastausta? ei ole käsillä kirjaa myöskään mistä vastauksen löytäisin...:(

    • yks kottarainen

      Kyllä voi jos vielä maistuvat hyviltä eikä ole liian ylikypsiä. Käsin poimiminen on kyllä hankalaa, rikkoontuvat helposti. Itse keräsin syyskuussa ja helpoiten sain juuri kynsisaksilla napsittua irti, tuli vähemmän rikkonaisia.
      Pienenä vinkkinä: levitä suuri kangas, esim. lakana pensaan alle jos saksilla napsit, siitä sitten helppo kerätä astiaan, eikä tule roskat mukaan.

      • tyrnistynyt

        Kiitos avusta.


      • tyrniharrastaja
        tyrnistynyt kirjoitti:

        Kiitos avusta.

        Kevättä kohti kuori hapristuu.Keräämiseen on sellainen vispilän näköinen keruulaite.En muista kenellä siemenkauppiaalla oli myynnissä.


      • Viroos
        tyrniharrastaja kirjoitti:

        Kevättä kohti kuori hapristuu.Keräämiseen on sellainen vispilän näköinen keruulaite.En muista kenellä siemenkauppiaalla oli myynnissä.

        http://www.astelpaju.ee/sisu.php?id=1&lang=2
        Tyrninmarjojen kerääminen on hankalaa, koska pensaat ovat piikkisiä ja tiheitä. Tyrnin marjat kerätään mieluummin ensimmäisten pakkasten jälkeen. Marjoja poimitaan käsin tai oksia kopautetaan kepillä, jolloin marjat putoavat alustalle, jolta ne kerätään. Poimiminen oksia katkaisemalla tai musertamalla on kiellettyä.

        Vois tehdä tyrni -astelpaju nalivkaa
        http://www.alibaba.com/product/ru104933770-104645388-101224180/Nalivka_Spotykach_A_stumbling_man_liqueur.html


    • Anonyymi

      Liitetty Parturi kampaaja Heikkilän kautta vaara väriksi aikuisopiskelijalle, Jedu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      139
      9309
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5344
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3699
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2553
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      14
      2126
    6. 70
      1904
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      132
      1870
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      230
      1679
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1434
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      39
      1250
    Aihe