.. hän kysyi, että entä jos Jeesus ei mahdukaan niin monen synnin kanssa sydämeen.
Pahemmin ei enää Jeesusta voisi pilkata. On omavanhurskaus voimissaan!
Nimittäin siinä sydämessä jossa JEESUS ASUU, ei ole YHTÄKÄÄN syntiä. Jeesuksen veri pesee USKON Kautta pois KAIKKI synnit. Tämä on kristinuskon sanoma.
Mies joka puhuu suulla suuremmalla sydämestä, jossa Jeesus asuu sopivan määrän kanssa syntejä, on niin kaukana kristinuskosta kuin olla voi. Ihmehiippareita liikkuu joukossamme, ja kuinkas muutoinkaan, niin hurskaina niin hurskaina ja tekopyhinä, että aivan hirvittää. Kaikki seksuaalivietitkin ovat pyhittyneet pois, suurempaa valhetta ei kai kenekään suusta enää sovi. On me aikoihin eletty "täs ristillisyyles".
Pahemmin ei enää Jeesusta voisi pilkata. On omavanhurskaus voimissaan!
Nimittäin siinä sydämessä jossa JEESUS ASUU, ei ole YHTÄKÄÄN syntiä. Jeesuksen veri pesee USKON Kautta pois KAIKKI synnit. Tämä on kristinuskon sanoma.
Mies joka puhuu suulla suuremmalla sydämestä, jossa Jeesus asuu sopivan määrän kanssa syntejä, on niin kaukana kristinuskosta kuin olla voi. Ihmehiippareita liikkuu joukossamme, ja kuinkas muutoinkaan, niin hurskaina niin hurskaina ja tekopyhinä, että aivan hirvittää. Kaikki seksuaalivietitkin ovat pyhittyneet pois, suurempaa valhetta ei kai kenekään suusta enää sovi. On me aikoihin eletty "täs ristillisyyles".
Vastaukset 44
Vanhimmat
Olisiko parasta etten kertoissulle mitään , ennenkuin ymmöärrät mitä toinen on tarkoittanut .
Jos MIELESI ON HYVÄ TEE TAHTOSI , MINULLA TAITAA OLLA ASIAA ...OIKAISE ...
Vaan siitä mitä sinä tänne kirjoittelet. Heti kun olet lopullisesti lopettanut kirjoittelusi täällä, on kaikilla hyvä mieli.
ja puhukaa totuutta , kukin lähimmäisensä kanssa , sillä me olemme toisemme jäsenet .
26. " Vihastukaa , mutta älkää syntiä tehkö " Älkää antako Auringon laskea vihanne yli .
27 Älkää antako perkeleelle sijaa .
Oletko tietoinen voiko asiaa repiä , irti sieltä missä se oli ,
Sinä olet se repijä , sinä olet se julmisrtelija , sinä olet taas luullut olevasi oikeassa , pahan teossa.
en paljon viitsi tollasen remmimiehen kanssa keskustella , minä ymmärrän rakkuden , pelkään vaan
että sinulta meni ohi .
Siellä sydämessä missä Jeesus asuu, on Jumalan täydellinen vanhurskaus ja täydellinen syntien anteeksiantamus Jeesuksen nimessä ja veressä. Jumalan vanhurskaus on JUmalan rakkauden lahja syntisille, JOTKA USKOVAT, ja Kristukseen KASTETAAN.
Sinä olet sellainen teeksentelijä ja tekovanhurskas tyyppi, et tiedosta ollenkaan olevasi kaikien muiden ihmisten tavoin syntinen ihminen. Hurskastelet täällä ihmisille seksuaalitoimintojesikin jo kuolleen oman vanhurskauden voimassa. Jossakin om matoja ja paljon, kun ihminen alkaa olemattomilla kerskumaan.
Totuutta Jumala haluaa kuule veli salatuimpaan asti, älä yritä keikistellä ihmisten edessä hurskaampana kun todellisuudessa olet, vaan astu esiin rehellisesti.
ikinä en ole noin kirjoittanut . Sitä vastoin sin olet.
kuin itsestäsi , en paremmin sano .
____________
Et kuitenkaan kertonut.
_____________
Niinpä tietenkin
teu 23.11.2009 08:24
entä jos kaikki synnit ei mahdu , Jeesuksen kanssa samaan sydämeen ?
Ole tarkka sillä siitä voi nyt olla sanomisesi kiinni , tuo kaikki esiin silleen se selviää .
teuta paljasti edellä todistetussa viestissään todellisen karvansa.
Kysymyksessähän oli (ilmeisesti naishenkilö), joka kirjoitti lanteidensa keinumisesta ja tekohurskaiden paheksunnasta kyseistä ilmiötä kohtaan. Kysymyksessähän on yksi maailman kauneimmista ilmiöistä mitä
mies koskaan voi nähdä.
Nyt tämä tekopuhä "teu"'mme reagoi viestiin yllä olevan todistusaineiston mukaisella tavalla. Paljasti äärimmäisen farisealaisen tekopyhyytensä. Eikä ole ainoa mies uskoa tunnustavien keskuudessa, jota tällä tavoin teeskentelevät pyhää ja sen "pyhyytensä" varjolla paheksuvat ja halveksivat naiseutta ja naisen kauneutta. Auta varjele mikä kiehunta käy tällaisen tekopyhän päässä, jos sen saisi avattua. Kyllä on härskiä pelia tämä kaksinaamaisuus.
Älä enää yritä kiemurrella ollenkaan.
Sull meni tossa aiemmin lapsellisuuteen , kunaloit selittää että suuririta virheistä johtuu että valhtelet päälleni . joka ei voi olla edes totta , niin ei kukaan voi tehdä , ainoa mitä voi tehdä on , ottaa itseä
niskasta kiini ja olla mies.
jotka jätit armollisesti pois.
itseäs vissiin vieläkin. Etkä ymmärrä kirjoitteua jumalan sanaa.
Sen sijaan että pengot vanhoja tekstejä yhä edelleen, (haluat jatkaa riitelyä ilmeisesti?)
Kertoisitko meille lukijoille tästä päivästä eteenpäin paljonko SINÄ ymmärrät kirjoitettua Jumalan sanaa.
Muiden tietämisen testaamiseen sinulla ei valitettavasti ole edellytyksiä, se on jo todettu kyllin monta kertaa.
vai etkö ole samaa mieltä . täällä oli eilen ja taas mussutrusta sopimattomuudesta
ne oli minustakin jo jätetty , eräs ei vaan huomannut .
Vastauksestasi näkee selvästi, että Jumalan sana on sinulle lähes tuntematon asia. Käsi on ahkerasti toisen kurkulla, ja joka päivä äijällä on eri mieli eri mieli ja eri kieli. Men kottiis täältä jumputtamaan posetiivias.
Ei siis ole mitään mistä keskusteltaisiin. Sama kun puhuisin puille mehtässä, nekin sentään kuuntelevat, sinä et sitäkään.
Nimierkkiä REHELLISYYS käyttävä , ei tiedä siitä mitään .
sillä ei hän htkään kestä pientäkään sanaa joka kohdistui häneen.
Nimittämällä yleensä jotkuta HARHAOPPISEKSI , olet silloin noussut kaikkien muitten yläpuolelle .
Ja minkä tähden , sen tähden että sinun varpaalle on astuttu . Teen sen uudelleenkin jos se ei mene kaaliin
että sinä et ole ainoa ,joka täällä sorsii , meitä joille muka väärin kirjoitus on paha , itsekin kirjoita välillä
väärin ja kaikkien pitäis sinus kärsiä . Miksi . Säännöt on jokaista varten jos on , ja ne pitää olla samat ,
tai sitten ei ole sääntöjä .
Salattu omavanhurskautesi tuli härskillä tavalla tuossa viestissäsi esiin, itse et huomannut mitään.
Vahtaat papin vapattavaa jalkaa seuroissa, mutta et tajunnut ollenkaan sitä, miksi se vapatti!!!
Puhut ristiin.
Joskus näyttää ilahduttavasti että olet ymmärtänyt sen vanhurskauden joka syntisille tulee Jumalan armosta.
Mutta yht'äkkiä sinut valtaa regressio (palaaminen menneisyyteen), jonka aikana taannut puhtaasti tiukkis lestadiolaiseksi, itse havaitsematta, ja kyttäät siinä tilassa paheksuen ja vahingoniloisena papin jalkojen liikkettä, kun lestapuhuja opettaa toisenlaista evankeliumia.
Tästä oli kysymys.
Jumala haluaa totuutta salatuimpaan saakka, niin kuin Raamattu sanoo. Totuutta ei voi koskaan peittää valheen alle, tekopyhyys ja valhe eivät ketään pelasta, mutta Jeesus on armoistuimeksi asetettu. Jumalan silmistä ei voi yhtäkään tekoaan tai ajatustaan peittää, sillä konstilla on turha yrittää pelastua.
Sen tähden kehoitus kuuluu myös tänään, tule Jeesuksen luo. Tule sellaisena kun olet, köyhänä sokeana ja ontuvana.
Jeesus tahtoo parantaa sinut. Hän armahtaa syntisen ja antaa kaikki synnit anteeksi. Mutta sitä Jumala ei salli, että kukaan ihminen ryhtyy Jeesuksen verellä puhtaaksi pestyjen Jumalan lasten tuomariksi. Eikä salli kenekään ryhtyä seulamieheksi, joka seuloo ne asiat esiin "... mikä ei kuulu kristillisyyteen...".
Ne jotka Poika tekee vapaiksi, ne ovat totisesti vapaat. Siihen ei tarvita tekopyhiä ihmisiä toisten tuomareiksi.
Sen tähden kehoitankin jokaista tulemaan esiin Jeesuksen eteen. Jeesus vapauttaa syntiset taakoistaan, armosta ilman ansioita ja kaiken maailman teeskentelemisiä ihmisten edessä. Rakkaus avaa tien armoistuimelle, sitä ei laki käskyineen kieltoineen ja vaatimuksineen voi koskaan tehdä. Siksi piru yrittää keinoja kaihtamatta pitää ihmisiä lain alla vankeina. Pelko hylätyksi tulemisesta panee ihmisen teeskentelemään jotakin toista, mitä oikeasti on.
kun minusta on kysymys .
Älä ollenkaan yritä väännellä. Minä huomaan, mutta sinä et.
Ei yhtään omahyväinen lause
Mutta sinä et tiedä, se on selvinnyt jo aika päiviä sitten. Tämä on tosiasia, ei omahyväisyyttä, vaan Jumalan lahjaa. Kiitos Herralle hänen lahjoistaan.
Älä käy arvioimaan muiden kirjoittajien omahyväisyyttä, vaan tutki oman sydämesi tilaa ja huuda Herraa auttamaan sinua.
Että samaan sydämeen ei mahdu Kristus ja synnit .
Yritäksää nyt jo synnittömäkskin ittes väittää? Oot sä aikamoinen haahuilija te parka. Sääli reppanaa!
Rukoile Jumalalta armoa, ettäs vihdoin voisit nöyrtyä ottamaan Jumalan armon vastaan!!!
sen olen saanut tuntea .
Käyt päälle syytöksinesi kuin piru, melkein joka päivä. Ei ole armoa tarjottu sinun puoleltasi!
Olet todella epävakaa persoona. Vähän rauhoittumista jo tulisikin bobiza sai viesteillään taas tuomion liekkisi syttymään uuteen paloon. Olen sanonut aiemminkin armahtakaa nyt hyvät ihmiset jo itsenne ja lähtekää mäkelään täältä janjuttamasta tyhjiä keksittyjä syytöksiänne. Tällainen ei ole mistään kotoisin!
Sinusta ei ole tietoo .
Edellytät muila lihan synnittömyyttä, mutta itse olet aivan rähmällään synnin lietteessä.
Tarttiskohan tehdä jotakin? Kyllä ota Jumalan armo vastaan, niin ei tarvitse kiristellä toisia kurkusta.
vaan siitä, että kaikki meidän synnit on olemassa loppuumme asti , mutta niitä vain ei lueta enää,
meidän viaksi ja päälle .
Onko tämä nimimerkki "rehellisyyttä" joku sekopää? Käy päälle kuin inkvisiittori, syyttää, soimaa ja tuomitsee? Eikö täällä ole sherffiä panemaan mokomaa führeriä tikulla pihalle?
Pidäppä sinä pienempää lärviä! :-))
Melko tyypillistä lestadiolaisuutta, omia syntejä ei tosin lueta, mutta kaikkien muiden Jeesukseen uskovien synnit luetaan. Oikein kateederilta luetaan ja niillä mässäillään. Aivan kun omat synnit sillä vähenisivät että ne ulkoistetaan toisiin ihmisiin.
Olisikohan aika ryhtyää soittamaan armon rumpua. Armahtaa itsensä ja toiset omista tuomioistaan.
se olisi oikein ,
Joltisenkin helppo tunnistaa komenteleva tyylisi. Joten voisitko laittaa hiukan taas sordiinoa päälle?
"Nimittäin siinä sydämessä jossa JEESUS ASUU, ei ole YHTÄKÄÄN syntiä. Jeesuksen veri pesee USKON Kautta pois KAIKKI synnit. Tämä on kristinuskon sanoma."
Vieläkö ollaan Laestadiuksen passio-opin pauloissa? Sydän on veripumppaamo. Ei siellä ole sen enempää jeesuksia kuin perkeleitäkään.
Nämä sanat oli irroitettu , oli muutakin asiaa nyt en oikein enää muista , mutta se oli jotenkin näin
Voiko siihen sydämeen tulla Jeesus missä on syntiä .
Jos joku sanoo, että hänellä on Jeesus sydämmessä, ja hän saa tehdä syntiä niin paljon kun vain haluaa. Ja sitten pyytää ne anteeksi Jeesukselta. Hän on sellaisessa oravanpyörässä, että siinä vauhti päätä huimaa.
Puhuu veretä kuin teurastaja. Ei se kaikkiin tehoa. Ei pidä olla liian itsekäs. Jumala seuraa sinunkin harhaluulojasi. Elä normaalisesti vapaata elämää. Rukoile tarvittaessasi korkeinta, joka sinuakin hallitsee.
Ei pidä istua häkissä ja haukkua sieltä kaikki mikä ei ole tehostetun "veripalvelun" kannalla.