Kattelen tässä aken taulukkoa.Koska Corollan 1.6 dual moottorinen tuottaa co2 ta 162g/km,tulee verolipulle hintaa 104,75e/365pv.Joku Camry saisi veroa...hmm jos laskee 205g/km mukaan...164,61e/365pv.158g/km co2 lla hintaa tulee satasen
Nyt 1.6 dualilla verolipun hintaa on n 128e/365pv.
Nyt 1.6 dualilla verolipun hintaa on n 128e/365pv.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kiitos tiedosta
ei ole paljonko tupruttaa, Suomessa ei vähäpäästöisyydestä palkita.
Ensi vuoden alusta ajoneuvovero on todellakin päästöpohjainen. Jos hiilidioksidipäästöt ovat 180 g/km, on vero entisen suuruinen- Tätä pienemmillä päästöillä vero laskee ja suuremmilla nousee nykyiseen verrattuna, kuten aloittaja oli Corollalle laskenutkin.
jos auton todelliset kulut vaikka 5000 € tai jopa yli vuodessa, haloo....
Suomen päästöillä ei vitun karvan vertaa merkitystä maailman kannalta. Teollisuus saastutrtaa enemmän kuin liikenne Suomessakin. Syytä muistaa, että Kiinan teollisuus ja liikenne tuottaa tuhansia kertoja enemän saastetta kuin Suomi ja kohta tuplat enemmän kuin koko EU ja USA yhteensä. Myös Intia on kamottava saasteiden tuottaja. Koko Aasian yllä leijuu paksu savupilvi. Se ulottuu Kiinasta Turkin päälle saakka. Eli jotakin suhteellisuudentajua nyt kaivataan. Viherfanaatikkojen kelkkaan meneminen vain tuhoaa Suomen talouden ja romahduttaa elintason.
Mulkosilmä malli farkun vero kokonaismassan mukaan on 124,10 euroo vuosi, voisi olettaa että päästöt on pahemmat kuin vastaavan 1.6 dual moottorin. Kertokoon viisaat lisää...täälähän niitä piisaa.