Tunnettehan nauriin.

Nauris on suomessa ollut kautta aikojen tärkeä kasvi.
14276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ja naurisvarkaus on osa merkittävää suomalaista kansanperinnettä.

Äänestä
  • ei hirtetä. Netistä löytyy suomen kielisiä sivustoja, joissa esitellään viljelyskasveja, mukana vanhoja.

    Äänestä

meillä sanottiin, ovat herkkua. Nauris on kaunis, ja terveellinen vihannes.
Puukolla nauriista jauhettu mähnä, mikä ihana makunautinto se onkaan.
Elämän eliksiiriä se on.

'''''''

Äänestä

Meilläpäin eräs tilallinen edelleenkin kasvattaa tuota perinteistä leveää, litteää, tosi maukasta kaskinaurista. Siemenetkin kasvattaa itse. Ilmaiseksi saa moisia hakea kaskipelloltaan kuitenkin rajallisesti per yksilö. :)

Äänestä
  • ilman naurista on ihan tyhjän pantti, ja uunissa haudutetut nauriit, keskeltä halki ja lusikalla syöden, on aivan mainio iltapala. Minä kasvatan aina muutaman naurisrivin. Kesällä syön tuoreeltaan, talvella käytän ruokiin. ja viskaan uuniin hautumaan napostelua varten.

    Äänestä

kaskinauris, viihtyy tuhkalla lannoitetussa tavallisessa viljelymaassa, tuhka suojelee lisäksi tuholaisiltakin. Perunan syrjäyttämäksi aikoinaan joutunut nauris on ehkä liikaakin jäänyt pois käytöstä.
Lapsena muistan miten hyvältä nauris maistui ja C vitamiiniahan siitä saatiin.

Äänestä

elekee heekkohermooset tätä vilikasko, löyty kuuklettaessa kun en tienynnä, mikä se on naaris.

Äänestä
  • onko se joku pullistuma taskun kohdalla ?

    Äänestä

  • ____ kirjoitti:

    onko se joku pullistuma taskun kohdalla ?

    sanottu taskunauriiksi.

    Äänestä

  • ____ kirjoitti:

    onko se joku pullistuma taskun kohdalla ?

    systeemi, kuin pussipotussakin.

    Äänestä

  • sama .. kirjoitti:

    systeemi, kuin pussipotussakin.

    on sitten korvassa kasvatettu sieni.. :) Ja partasieni parrassa ja kynsisieni kynnessä.

    Äänestä

  • sepä... kirjoitti:

    on sitten korvassa kasvatettu sieni.. :) Ja partasieni parrassa ja kynsisieni kynnessä.

    tehnyt Partasienivalssin sanat. Varmaan kasvavat paremmin sen soidessa?

    Äänestä

  • ksvaako se pierun hajussa ?

    Entäpä
    karvakupponen, lumiukonsieni, puistoukonsieni, tuhruvalhakka, syrjäkynsikäs ja haisunahikas .

    Pistehimmihiippo, pörhösuomuhelokka, kalvashaprakas, rikkakarikka, nuhrumyyränlakki, nukkakalponen, ryhäpahkalakki, valjuvalmuska, kurttujuurekas ?

    Äänestä

  • tuttu juttu, ei kuitenkaan kasva päässä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kaskinauris kirjoitti:

Nauris on suomessa ollut kautta aikojen tärkeä kasvi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu