Kädestä ennustajat-katkennut elämänviiva

--anonymous--

No niin, en usko niinkään kädestäennustamiseen, mutta sain erään tapauksen johdosta käteeni ikävän haavan, joka on yllättävän syvä verrattuna siihen, mikä sen teki.
No, haavan syvyys ja pituus luultavasti johtui siitä, että se sattui juuri elämänviivani kohdalle, joka on jo valmiiksi kuin "haava", eli syvä viiva kädessä.
Niin, mitä se nyt sitten mahtaa tarkoittaa minulle? :)
Kenties jotain ikävää? Nyt kun kohta on arpeutunut, elämänviivan uurteisuus on kadonnut keskeltä jonkin matkaa, ja tilalla on punakka arpi. Tulevaisuudessa se varmaan jää hailakaksi arveksi, mutta en usko, että se palautuu enää sellaiseksi risteileväksi ihouurteeksi.
Onko tämä nyt sitten huono enne, kun tällainen sattui? Toiveikas ajatus käväisi mielessäni, että ehkä tämä "keskiaika" elämässäni, elämänviivallani on ohi, ja kuin kokonaan pois pyyhitty. Ehkä nyt alkaa parempi aika... :)

Huom. haava sattui oikeaan käteen, olen kuullut että ennustaminen tapahtuu vain vasemmasta, joten ehkei tällä liene merkitystä.

3

1824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtalo viivassa.

      Siis sä sait haavan kätees.
      Ja sitten pohdiskelet että
      mahtaakohan sen mahdolisesti vaikuttaa jotenki sun kohtaloon koska haava sattu "elämänviivan kohdalle".

      Tota joo.
      Lunta sataa jouluna, toivottavasti.

    • symbolsareus

      Katkeama elämänviivassa kyllä edustaa jonkinlaista symboliikkaa, uskokoon ken tahtoo.
      Minulla on katkeama myös, ja ajoittuu tarkalleen kriisivaiheeseen, jossa oli elämää ja kuolemaa. Koska sitä tulkittiin niin, että uusi viiva alkoi katkeaman kanssa vähän päällekkäin, seuraavat elämänvaiheet ovat menestyksekkäimpiä. Näin on ollut. Toki vastoinkäymistäkin, mutta paremmin "välineitä" niiden varalle. Eli kasvun prosessi, jossa oma havahtuminen ja tiedostaminen lisääntyy. Kait tätä nyt voi kutsua Uuden paremman vaiheen aluksi.

      • Anonyymi

        Neljässä kädessä olen nähnyt elämänviivan katkeavan. Kolmessa tapauksessa se on tiennyt tavallaan ennenaikaista kuolemaa; yksi kuoli 30 vuotiaana, toinen 40 vuotiaana ja kolmas 62 vuotiaana. Nuorin näistä teki itsarin, mutta outoa kyllä, kaksi muuta kuoli aivokasvaimeen. Neljäs elää, on 25 vuotias. Katsoin hänen kättään silloin kuin hän oli pikkulapsi. Hänellä katkeama oli hyvin alussa. Sydän syrjällään odotan, mitä tapahtuu. Joidenkin tulkintojen mukaan katkeava, mutta limittäin menevää elämänviivaa pidetään suurena muutoksena elämässä, esim. kuulemma pakolaisena maahan muuttaneilla näkee hetken kaksinkertaisena kulkevaa elämänviivaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      122
      7088
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      26
      3855
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      189
      2687
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      292
      2562
    5. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      11
      2297
    6. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      202
      2176
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      302
      1877
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      137
      1460
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      72
      1386
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1345
    Aihe