Talotekniikan perustutkinto

Eli talotekniikan perustutkinto kiinnostaisi ja olisi mahdollista valita kahdesta valinnaisesta kaukolämpö tai kylmäasennus tosin myös normi lvi-asentajan tutkinnotkin olisi mahdolista jolloin olisi ehkä vaikeampaa kouluttautua jatkossa kylmäasentajaksi tai kaukolämpöasentajaksi.

Mites lähivuosina kouluttautuneet kylmä- ja kaukolämpöasentajilla menee ? Mikä noista kolmesta vaihtoehdoista olet valinnut ja miksi? Onko se ollut sitten onnistunut valinta?
31836
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse kävin tuon vuoden pituisen koulutuksen lv-asentajaksi. Koulutuksen aloitti 22 tyyppiä, valmistui 15 ja 1 pääsi putkiasennushommia tekemään. Itse pääsin kanssa pariksi vuodeksi sprinkleriasentajaksi.. Eli ei kovin laadukas koulutus.
Tuo koulutus antaa pienet mahdollisuudet päästä oppisopimuskoulutukseen, itse en päässyt edes siihen.
Good luck kuitenkin :)

Äänestä
  • Meillä aloitti 16, valmistui puolet. Minun lisäksi vain yksi pääsi putkihommiin. Tosin minäkin vain muutamaksi kuukaudeksi. Silloin aikoinaan oli putkimiehistä pula, nykyään niitä on kortistoon asti. Firmat ottaa isoihin kohteisiin vuokramiehiä, ja kohteen valmistuttua tehdään pienempiä kohteita minimimiehityksellä. Pätkätöissä vuosiansio jää alle vakituisen siivojan palkan. Nyt on edellisestä työpaikasta kulunut jo niin monta vuotta ettei oikeastaan osaisi työkaluja kädessään pitääkään, eikä kyllä kiinnostaisikaan. Antaa työnantajien leikkiä leikkejään, minä en siihen lähde. Ja poliitikot huutaa työvoimapulasta joka on kuulemma ihan nurkan takana. Ilmeisesti ihan eri nurkan takana kuin ne puoli miljoonaa työtöntä.

    Äänestä

Hei!
Rakennus ym. alojen jatko- ja täydennyskoulutksia on esille uusilla ilmaisilla www.koulutus.fi sivuilla, käy tutustumassa!
t.Koulutusneuvoja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Eli talotekniikan perustutkinto kiinnostaisi ja olisi mahdollista valita kahdesta valinnaisesta kaukolämpö tai kylmäasennus tosin myös normi lvi-asentajan tutkinnotkin olisi mahdolista jolloin olisi ehkä vaikeampaa kouluttautua jatkossa kylmäasentajaksi tai kaukolämpöasentajaksi.

Mites lähivuosina kouluttautuneet kylmä- ja kaukolämpöasentajilla menee ? Mikä noista kolmesta vaihtoehdoista olet valinnut ja miksi? Onko se ollut sitten onnistunut valinta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu