Kampaamokokemuksia Alaniasta?

Hei!

On tullut käytyä muutamia kertoja Alaniassa ja taas se nokka näyttää vapun aikaan sinne. Olisiko kellään teistä ihanista Turkin matkailijoista kokemusta kampaamoista ja varsinkin hiustenpidennöksistä? Paljonko maksaa, osaavatko tehdä hyvin, käyttävätkö oikeeta hiusta (hienolaatuista eurooppalaista, ei mitään hevosen jouhia) jne.
6884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mekin ollaan menossa Alanyaan vappuna. meinattiin viimeksi syksyllä käydessä että olisi nastaa ottaa letit, mutta kun kuultiin että käyttävät liimaa niitä laittaessa ja kun ne haluaa pois joutuu leikkauttamaan ne niin halut tyssäs siihen. hinta oli paljon halvempi kuin suomessa. en kuitenkaan tiedä miten kampaamot ne yleensä tekee joten olikohan tästä mitään apua.

Äänestä
  • Itse tulin vastikään alanyasta ja otatin siellä letit. Liimasta ei ollut tietoakaan kun varmistin tekotavan ennen sopimusta. Letit on pysyny tosi hyvin päässä kuituineen :)

    Äänestä

Itse kysyin ihan samaa täältä ennen kun lähdin alanyaan ja nyt voin kertoa omista kokemuksista. Otin itse kuituletit, hinta oli 80€ ja aikaa meni 4 tuntia. Kampaaja oli ammattitaitoinen ja avulias kun kävimme yhdessä hakemassa kuidut tukkuliikkeestä ja neuvoi ottamaan parempi laatuisen keston kannalta. Materiaalista en tiedä mutta hyvännäkönen. Liimaa ei käytetä ja latvat laitetaan silikonilla kiinni.
Nyt on muutama viikko vierähtänyt ja letit on pysyny eritäin hyvin päässä (lukuunottamatta päälaella olevia lyhyitä, uusia hiuksia jotka väkisin pörröttää ja tietenkin kun on oma tukka pitkähkö, välistä saattaa tulla muutama hius). Sesonki aikana ne nostaa hieman hintoja eli maksanee 120 euroa yhteensä kuituineen ja ilman tuntirajaa. Halpaa siis suomeen verrattuna (400-500euroa).

Äänestä
  • Hei!

    Kiitos kovasti infosta! :o) Mahtaisitko vielä muistaa paikan nimen, jossa kävit ja miten pitkät lettisi olivat? Itse ajattelin itselleni hiustenpidennöksiä oikeista hiuksista mutta kaveri oli kiinnostunut leteistä. 80€ ei tosiaan oo paha hinta!!!

    Äänestä

  • Alanisti kirjoitti:

    Hei!

    Kiitos kovasti infosta! :o) Mahtaisitko vielä muistaa paikan nimen, jossa kävit ja miten pitkät lettisi olivat? Itse ajattelin itselleni hiustenpidennöksiä oikeista hiuksista mutta kaveri oli kiinnostunut leteistä. 80€ ei tosiaan oo paha hinta!!!

    Olen yrittänyt muistella paikan nimeä mutta en milllään saa päähäni sitä. Se oli gümüs hotellin takana, noin kolmen kilometrin päästä keskustasta. Kävin kyselemässä muualtakin ja tuo hinta oli kaikissa sama kunnes sitten päädyin tälle kampaajalle(koska asuimme sen vieressä). Lettien pituuden saa itse määritellä, kun tehdään kuiduista, pituus on alaselkään asti. Itse pyysin lyhentää lapaluiden pituisiksi ja se on mielestäni hyvä.
    Hiustenpidennöksien hinnoista mulla ei ole valitettavasti tietoa, mutta paljon edullisempi sen siellä on kuitenkin kuin suomessa.

    Olisi mielenkiintoista tietää matkasi jälkeen millä hintaa sen sait ja paljonko kaverisi loppujen lopuksi leteistä maksoi... ;) muistakaa tinkiä! :)

    Äänestä

Tässä pari osoitetta Alanyassa oleviin kampaamoihin.
Sähköpostilla voi kysellä hinnoista tarkemmin.
www.kuaformehmetkodal.com
www.coiffurederiva.com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alanisti kirjoitti:

Hei!

On tullut käytyä muutamia kertoja Alaniassa ja taas se nokka näyttää vapun aikaan sinne. Olisiko kellään teistä ihanista Turkin matkailijoista kokemusta kampaamoista ja varsinkin hiustenpidennöksistä? Paljonko maksaa, osaavatko tehdä hyvin, käyttävätkö oikeeta hiusta (hienolaatuista eurooppalaista, ei mitään hevosen jouhia) jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu