Xantia vm.2000 vikavalo syttyy aina välillä, tehot häipyy, kun käyttää virrat pois tehot palautuu. Auton boxi on ohjelmoitu uudelleen lastutettu ei auttanut mitään, kiihtyy aika hyvin tosin tinni pohjassa savuttaa mustaa. Ne kaksi venttiiliä on vaihdettu, samoin joku Denso, suodattimet, ilmamäärämittari. Jos autolla vetää vaunua, niin tehot lähtee heti ja v-valo palaa taas. Elikkä paska on paska ja viimeinen Xantia mikä meillä oli. Kiitos neuvosta, jos joku ymmärtää näitten päälle.
Citroen Xantia HDI2 80kw
2
672
Vastaukset
- Jos,
pakosarjan jatkeena on vnt ahdin niin se on karstoittunut. Ahtimen siivet jumittaa ja aiheuttaa ahtopaineiden karkailua kiihdytyksissä/veturin hommissa. Ainakin vag-kulkineissa tämä on yleistä. Lääke ongelmaan on ahtimen putsaus, voi tehdä itse jos mielenkiintoa riittää, aikaa hommassa menee kokeneeltakin mekaanikolta vähintään pari kolme tuntia. Jos vie merkkikorjaamolle, siellä vaihdetaan autoon uusi ahdin, eivät ala putsaamaan. Vian korjaamisen jälkeen kannattaa antaa autolle kunnolla kenkää punarajalla silloin tällöin, ei karstoitu niin nopeasti.
- Julbo
Xantia on saanut kenkää talven aikana aikas paljon tinni pohjassa, vikavalo ei syty enään. Mustaa pukkaa kun oikein kunnolla vedättää. Muuten ihan ok ja vaunuakin veti tosi kevyesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1263880- 793187
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe563185- 193125
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans63041- 292815
- 542557
- 662296
- 192287
- 412141