Tuleeko kenen tahansa saada kalvaa jotakuta nettikeskustelijaa systemaattisesti tai vaikkapa aiheuttaa konkreettista haittaa valheilla jonkun elämään? Saako henkisesti häiriintynyttä tai normirikkojaa ollenkaan ojentaa, ja mitä tulee tehdä, jos ojennus ei tuota tulosta? Vai meneekö se lopulta niin, että elämme jo aikaa, jolloin häiriintyminen onkin sitä, ettei ole häiriintynyt eikä riko yhteisön perusnormeja?
Eettisistä kysymyksistä mielenkiintoisimpia on tämä: onko häiriintyneellä eettinen oikeus häiriöntuottamiseen.
Eettisistä kysymyksistä mielenkiintoisimpia on tämä: onko häiriintyneellä eettinen oikeus häiriöntuottamiseen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
hankala juttu. Kun onhan siitä ollut jossain ajankohtaisohjelmassakin puhetta et poliisikaan ei voi puuttua ihan mihin tahansa pelleilyyn ja ilkeilyyn. Sit vasta kun tietyt kriteerit täyttyy. Et en tiedä miten sit.. Voithan yrittää ojentaa täällä jotakin/joitakin.. Mut se on sit eri asia mitä se häirikkö/ne häiriköt uskoo.
et tunnu uskovan. Vain sinullako on oikeus ilkeillä täällä? Sitä saa mitä tilaa.
häiriköinyt näillä palstoilla enkä kiusannut ketään täällä. Et nyt kyllä haukut väärää puuta. Kannattaa vähän miettiä mitä suustaan päästää.