Sofi Oksanen ?

lukijahemmo

Miksi hän kirjoittaa suomeksi ? Voisi kirjoittaa vaikkapa tanskaksi tai ihan millä kielellä vain. Tuntuu että hänen ajatuksensa menevät hukkaan täällä phjolan perillä.

6

619

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen hänen vanhemmistaan on virolainen, toinen suomalainen. Sofi Oksanen on syntynyt Suomessa, käynyt koulunsa Jyväskylässä ja ollut koko ikänsä Suomen kansalainen. Hän ei ole opiskellut esimerkiksi vironkieltä; itse hän luonnehtii puhumaansa viroa "kyökkiviroksi". Sitä hän on oppinut lähinnä lomillaan isovanhempiensa luona Virossa.

      Eivät hänen ajatuksensa hukkaan mene täällä Ultima Thulessakaan, kaikki ainakaan. Suurin osa hänen ajatuksistaan on hyviä.

      Tanskan television haastattelua en ole nähnyt, ja en pidä iltapäivälehtiä sellaisina dokumentteina joiden tietojen perusteella alkaisin muodostaa mielipiteitä.

      • miehet terapiaan

        No, YLE:N tänään julkaiseman uutisen mukaan Sofi Oksanen on oikeassa. Että se suomalaisista miehistä sitten.

        "Suomalaisnaisilla on kaksinkertainen riski joutua kumppaninsa surmaamaksi muihin länsimaisiin naisiin verrattuna. Joka vuosi kuolee parisenkymmentä naista puolisonsa pahoinpitelyyn. Naisiin kohdistuvaa väkivaltaa vastaan osoitettiin tänään mieltä 30 paikkakunnalla.

        Kynttilät syttyivät illansuussa YK:n naisiin kohdistuvan väkivallan vastaisena päivänä. Naisjärjestöjen NYTKIS keräsi nimiä adressiin, jossa vaaditaan väkivaltarikoksia yleisen syytteen alaiseksi ja perätään lakisääteisiä auttamispalveluja väkivallan uhreille.

        Ilman järjestöjä naiset ja tytöt jäisivät ilman apua. Nuorimmat naisväkivallan suomalaisuhrit ovat pikkutyttöjä.
        Tyttöjen Talot tarjoavat tukea

        Settlementtiliikkeen Tyttöjen Talot ovat ujojen ja yksinäisten tyttöjen kokoontumispaikkoja. Monen ongelman taustalla on seksuaalista väkivaltaa.

        Kouluterveydenhoidon tutkimuksen mukaan 12 prosenttia ammattikoululaistytöistä on joutunut vastentahtoiseen sukupuoliyhteyteen.

        -Meidän tytöt ovat kokeneet raiskauksen, tulleet hyväksikäytetyksi tai muuten kaltoinkohdelluksi, sanoo erityistason seksuaaliterapeutti Kristiina Hannila Helsingin Tyttöjen Talosta.
        Väkivallan uhria voidaan auttaa

        Tyttö rohkenee kertomaan kokemuksistaan, kun paikka on turvallinen ja aikuiset ovat luotettavia. Hän on voinut oirehtia väkivaltakokemustaan ryhtymällä juomaan ja elämään holtittomasti, itsestään piittaamatta.

        Hannilan tehtävänä on tukea ja kannatella tyttöä, kunnes tämä pääsee varsinaiseen terapiaan. Väkivallan ei tarvitse olla tytön loppuelämän kohtalo. Hannila korostaa tyttöjen yhteistä tekemistä ja arkisia harrastuksia. Se voimaannuttaa tytön.

        -Täytyy riittävän pontevasti suojata itsensä ja sanoa ei. Eikä tarvitse lähteä kaikkien kanssa ja suostua mihin vaan, on Hannilan läksy kaltoinkohdellulle tytölle."

        YLE Uutiset / Hilkka Säävälä


        http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/11/suomi_on_naissurmien_maa_-_kuoleman_riski_kaksinkertainen_1189754.html?origin=rss


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      580
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe