740 200et painettaessa poljinta kuuluu narinaa? muuten pelaa kyllä, kytkin remppa on jossain vaiheessa edessä ottaa kii suhteellisen ylhäältä jo muttei mitään luistoa havaittavissa vielä 468000km josta ite 210000km vielä ei oo tarvinnu kytkimeen koskea.
kytkin narisee
volvo 740 tic
51311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Täällä sama vika. Volvo 740 GL. Kytkin narisee kun painaa polkimen pohjaan.
Vanhoissa Volvoissa (240 ja 740) narisee kytkinvaijeri. Vaihdat uuden, niin johan loppuu. Samalla myös kytkin tulee huomattavasti kevyemmäksi käyttää. Mikäli ottaa myös ylhäältä, on vaijeri liian kireällä!
Tarkista kumpi kytkin onko vaijerikäyttöinen vai hydraalinen jolloin siinä kytkikopassa on työsylinteri käyttämässä sitä kytkin haarukkaa
Tarkista se kytkinpolkimen liukupintojen tila jos narisee kun painat niin rasvalla siitä selviää.Eli poljin pois ja pultti pois kytkin poljin irti ja sinne pulttiin hyväää rasvaa joka kestää vaseliini tai vetonivelille suunniteltu rasva kestää hyvin.Takaisin kokoaminen käänteinen järjestys
noita kykinvarppeja on sit kahta mallia, tarkasta kytkinpolkimessa vaijerin pää. siinä on eroavaisuus, kytkinkopan päät on samanlaiset.. sanoin oman autoni vuosmallin kun ostin vaijerin ja tottakai se varppi tuli väärä eli katso sinne polkimeen ennen kauppaa
Jos ääni tulee sieltä kytkilevyn jousista niin siihen auttaa ainoastaan se kytkinremppaa normi Volvoissa se on ajankohtainen siinä 400-500tkm kohdilla riippu siitä millainen kuski ja onko niitä vaunuja perässä vedelty.