ehkä väärä palsta, mutta työkkäri/kela/lapset

***?:):(

Haluaisin mielipiteitä asiaan... Poika täytti 3v. Olin siis ollu kotihoidontuella... ja marssin työkkäriin. siellä kyseltiin mitä suunnitelmia, ja sanoin suoraan että toinen lapsi on ollu suunnitteilla, mutta ei ole vielä tullut. Ja täti siihen sitten, että "Muuta suunnitelmia!" TÄH?? Työkkärikö mun lapsenteosta määrää??
Okei, mulla ei ole vielä ammattia, ja siihen on syynsä, olen ollu omaishoitajana...
ja toiseks, ihan sit omaa tyhmyyttäni, ei nyt tullu mieleen, että ku olen alle 25v, mulla oli velvollisuus hakea yhteishaussa... joten odotusaika, en saa täl hetkel enää rahaa mistää... Ei käyny mielessä et hoidan lasta kotona, ni samaa aikaa pitäis kouluu hakea.. ja suositellaa et lasta hoidetaan kotona 3v asti.. ja jos oisin hakenu kouluu, ja saanu paikan, ois pitäny laittaa poika hoitoo, ja sit täälpäin valitetaa ku ei oo riittävästi hoitopaikkoja lapsille... ja jos oisin hakenu ja saanu koulupaikan, mut en ois menny, se ois ollu joltain muulta pois..! täst tuli nyt kunnon tilitys, anteeks...! :)

5

647

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piuuuupoks

      No kurja juttu, mutta kannattaa sitä elämää ja toimeentuloa suunnitella vähän paremmin jatkossa.

    • Ei tipu sääliä

      Laiskalla on laiskan palkka. Siis mitä valitat?

      Jos et tee duunii, et rahaakaan tarvitse. Kaippa miehesi elättää, kun kerta paljaalla nai.

      • ***?:):(

        täst on kuule laiskuus kaukana... ja sääliä en hae... Odotin kommentteja tohon mitä työkkärissä sanottii, mutta eipä täällä taas ihmisiä kiinnosta ku haukkua, vaikkei asiasta mitää tiiä joten antaapa olla!


    • irusa

      Mulle on jäänyt sellainen käsitys että vanheimpainvapaata(vai mitä se oli) saa tarvittaessa jatkaa tuon 3 vuoden jälkeenkin.
      Voin tietysti olla väärässäkin, kysy kelalta.

      Sinulla on kuitenkin oikeus toimeentulotukeen. Se kuitenkin edellyttää että työnhaku on voimassa. Joskus saatetaan poikkeuksiakin tehdä.
      Sossuun vaan ja hakemaan toimeentulotukea, rohkeasti!
      Ethän sinä voi rahatta jäädä kun on lapsikin elätettävänä...

    • jdasjö

      voisko olla se täti tarkotti tolla toisella muuta suunnitelmia -kysymyksellään että onko suunnitelmia että minne haluat töihin, vai haluatko johonkin työkkärinharjotteluun tai -koulutukseen tms.???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe