sopiiko kultakala ja taistelukala samaan akvaarioon?

trussad

niin, siinäpä oli se kysymys lyhykäisyydessään..

2

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dssdsddsds

      Eivät, taistelukala pitää hyvin lämpimästä vedestä, kultakala viileästä. Tiesithän, että kultakala kasvaa oikeissa olosuhteissa hyvin suureksi, ja on erittäin sotkeva kala, ja yksi kala vaatii tilaa noin 100l, ja ne ovat ryhmäeläjiä, joten jos meinaat kultakaloja ottaa niin tarvitset 500l akvaarion, hyvän suodatuksen, ja ainakaan taistelukala ei sovi siihen seuraan.

      Kirjoitin tämän vain siksi, koska kultakala on erittäin väärinymmärretty kala, niitä tungetaan ties mihin pieniin kippoihin joissa ne kääpiöityvät, vaikka oikeasti kultakala on erittäin suurikokoinen ja sotkeva kala joka tarvitsee todella suuren akvaarion, hyvän suodatuksen ja lajitovereita viihtyäkseen. Toki sitkeänä kalana se ei pienessäkään purkissa kuole nopeasti, kituu kyllä.

    • -Rihma-

      Ei sovi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      174
      10491
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2853
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2598
    4. 86
      2432
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      149
      2162
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      2008
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1431
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1415
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1235
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      893
    Aihe