Paljonko maksoi kivitalonne ulkorappaus? Se viimeinen hinta.
Minkäkokoinen talo on kyseessä?
Kiitos asiallisista vastauksista.
Minkäkokoinen talo on kyseessä?
Kiitos asiallisista vastauksista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
taisi hinta yllättää Teidätkin? eli 50€/neliö on aika lähellä totuutta pääkaupunkiseudulla, vai onko?
rappaus ulkopintaan ensi kesänä. Keski-Suomessa ollaan. Hyvistä tekijöistä otetaan myös vinkkejä vastaan.
Fescon kuituvahvisteisella sokkelilaastilla. Ihan helppoa hommaaa (ohjeet säkin kyljessä) ja jos käsin teet, niin ei tarvi ikkunoitakaan suojata, satunnaiset roiskeet lähtee vesirätillä pyyhkimällä. Pariin kertaan kun vetelet ja lopuksi hiot, niin johan on tasainen alusta maalausta varten.
Meikä rappasi kertaalleen lammiharrktaloni enkä hionut, 50 metrin päästä ei huomaa, mutta läheltä on kreikkalaistyylisen rosoisen näköinen. Valkoinen maali korostaa epätasaisuudet hyvin.
Saako ton fesconin kuituvahvisteisen myös sävytettynä?
Olis tarkotus keväällä alkaa hieromaan pintaa:)
nyt menkö tekemään noita ohutlaastirappauksia ainakaan omaan taloonne.
näyttää hyvältä noin 10 vuotta mutta takuuvarmasti harkot on luettavissa sen jälkeen.
On kylmä totuus.
Olen ollut alalla 25v ja markkinamiehet väittää ja myy vaikka mitä.
Järki sanoo että Suomessa pitää olla kunnon suojaava kerros laastia 15-20mm harkon päällä
Sinkitty verkko tai kuituverkkokin on hyvä väliin.
On itsekin tullut tehtyä asiakkaille sutta mutta ei enää anna moraali periksi ja ei ole
enää sitä nuoruuden hulluuttakaan.
harkkotalon rappaushinta pyörii 60-80€/m2 riippuu telinetarpeesta ja erkkereistä,ikkunoista
ym terasseista .Siinä on kaikki kulut ,listat suojat yms myös alv 22%
Työhän se maksaa ,laastit on kutakuinkin hinnaltaan samoja
menekki on 10mm =20kg/m2
Itse jonkin verran asiaan tutustuneena. en siis ammatilainen siksi kysynkin ?
- Ohutrappaus:
- Yksi kerros ohutrappauslaastia.
- kerrospaksuus ~3mm.
- lähes halutaan harkko/tiilikuvion näkyminen "läpi"
- Kaksikerrosrappaus:
- Kaksi kerrosta kuituvahvisteista laastia pintalaasti/pinnoite.
- Alkaalikestävällä verkolla vahvituksia.
- kerrospaksuus ~10mm (riippuu seinän suoruudesta)
- Tarpeeksi paljon neliölle laastia niin ei harkot pitäisi näkyä läpi
- Valmiit rappausraudat / kulmat / tippalistat saatavissa ko. kerrospaksuudelle.
- Kolmikerrosrappaus:
- kaksi kerrosta laastia pinta laasti /pinnoite.
- Alkaalikestävällä verkolla vahvituksia.
- kerrospaksuus yli 15mm (riippuu seinän suoruudesta)
- Valmiit rappausraudat / kulmat / tippalistat saatavissa ko. kerrospaksuudelle.
- Kysymys kuuluukin:
- Miksi väität, että harkot näkyy ajan kuluessa läpi kaksikerrosrappauksella. Onko silloin "säästetty" laasti menekissä/työ tunneissa tehden liian ohut kerros ? vai mistä johtuu ? Eikö muka ole mahdollista tehdä onnistuneesti kaksikerrosrappaus menetelmällä peittävää pintaa ?
- Suositteletko leka harkkorakenteiseen taloon "vain ja ainostaan" kolmikerrosrappausta ?
- Itsekkin nähnyt yllättävän paljon hakkotaloja missä harkot vesisateella/ vesisateen jälkeen sopivassa valossa selkeesti harkot näkyy läpi. se ei ole kaunis näky eikä suotava lopputulos. en vain ymmärrä mikä nissä menee pieleen vai eikö vain ole noudatettu paketeissakin lukevia ohjeita --> tyyliin "näin ne on ennenkin tehty, maksu mulle, pask*t sulle".
itse rakentelen harkkotaloa parasta-aikaa ja osittain jo testi rappauksia tehnytkin värivalinnan takia ja samalla vähän seurailen tuota harkkojen näkymistä. kaksikerros menetelmällä(Maxit 410/ fescon kuitulaasti) sekä fescon 1,5mm pinnoitteella en ole huomannut mitään harmillista...
Kyllä tuo verkko kaksikerrosrappauksessa antaa jo väkisin kerrospaksuutta rakenteelle,jos meinaa saada verkon rapattua piiloon.Mutta kun nykyään kauppiaat tyrkyttävät ilman verkkoa kun ei sitä kuulemma heidän kuitulaastinsa vaadi että "kyllä kestää"=>ohut kerros laastia .
Tuo sateen jälkeen harkot ovat näkyvissä kertoo jo paljon.
Ongelma tuleekin esiin vuosien saatossa kun saumat elää eri tahtiin vaikka 10v ,niin sanoo sen järkikin miten siinä käy.
Kun taivuttelet rautalankaa käsissäsi tarpeeksi monta kertaa ,niin lopulta se katkeaa.
Näin käy rappauksenkin.
Mulle on periaatteessa yksi lysti mitä ihmiset teettää ,mutta tämä selittää sen miksi jotkut tekee
talonsa rappauksen 40-50€/m2 .Kun nyt puhuttiin hinnasta.ps. hyvin olet perillä asioista
rappaa talosi sisältä ja päältä . huippuedull..
sokkelirappauslaasti on niin paksua, ettei harkot näy läpi sateellakaan edes kertaallen rapattuna. Kertaalleen rapattuna ja pariin kertan betonimaalilla maalattuna se on pysynyt e-suomessa olevan lammitaloni seinässä särilemättä jo 5 vuotta. Lammitalon seinä tuskin edes "elää", sen verran paljon betonia ja rautaa harkkojen sisällä on.
joten huokostilaa jää todella vähän rappaukseen.
mitä paksumpi kerros sokkelikamaa sen riskialttiimpi se on julkisivun rappauksena.
mainitsemasi 5 vuotta on rakennusosalle lyhyt aika.
Miksiköhän meiltäkin löytyy vielä hyviä ehjiä julkisivurappauksia jotka ovat 50-100 vuotta vanhoja ???
No kuten sanoin jokainen tekee ja maksaa mistä tykkää..
Allekirjoitan tuon täysin. Olen nähnyt monta purkutuomion saannutta vanhaa kivitaloa, joissa rappaus vielä aivan moiteettomassa kunnossa.
Hei. Nyt kun täällä tuntuu kerrankin olevan asiantuntevaa väkeä, niin kysyisin noista eristerappauksista. Eli maallikkona tuntuisi oudolta että 10 mm vahvuinen rappaus kestäisi kolhaduksia, jalkapallon iskua ym. Mutta toisaalta jos takana on puristusta kestävä polyuretaani tai Eps, niin voisin kuvitella että se kestää sittenkin. Mutta mitä mieltä asiantuntijat ovat?
Jos puhutaan vaikkapa SerpoThermistä niin siinähän on
1. eriste (jäykkä villa, uretaani tai eps)
2. ohutrappauslaasti (Serpo 410)
3. lasikuituverkko (Serpo 397)
4. pintamateriaali
Niin ja miten tuossa pysyvät esim. kiinnitykset? Pihavalot, terassin katos, tms.
Kestää yllättävän hyvin mekaanisia kolhuja.
kysymykseen tulee lähinnä jalkapallon iskut
jääkkiekkomailan päällä iskuja ei kestä eikä kiekkoa.ym vasaran lyöntiin verrattavia iskuja
tulee kolo ja reikä jota on hankala paikata kun pitää isommalta alalta pintaa "häivyttää"
yleensä laitetaan vahvikeverkko kaksinkertaisena n. 2mm alareunasta ylöspäin
ottamaan vastaan pienempiä iskuja.
Kouluihin en laittaisi ko järjestelmää...:) vaikka niitäkin on tullut tehtyä.
Kiinnitykset vedetään aina runkon asti ,(hyvä olisi "holkittaa" ruuvit ja ankkurit) muuten eivät tule pysymään lamput yms.
Voi myös tehdä metallista ,painekyllästetystä tms korotuspalat läpi eristeen,mutta ne ovat sitten kylmäsiltoja ne.
Kiitos nopeasta vastauksesta. Eli kestää "normaalikäyttöä"?
Mites kun jossain esitteessä mainittiin, että sokkelin osalle (ja kovaa kestävyyttä vaativiin paikkoihin) suositettiin "panssariverkkoa"? Onko se metallirakenteinen? Mikä on hintaero kaksinkertaiseen verkotukseen ja mikä on sinun näkemyksesi hyödystä?
Lisäksi kysyisin lopuksi eri rappausvaihtoehtojen neliöhintoja. Eli em. ohutrappaus EPS:n päälle ja toisena vaihtoehtona vaikkapa Siporex (siis mitä rappausta siihen yleensä sitten suositellaankin).
Kiitos
panssariverkko on samanlaista ns lasikuituverkkoa mutta jämäkämpää
normaali on noin 160gr/m2 niin panssari on tupla eli jotain 320g/m2 ja silmäkoko yleensä vähän suurempi .riippuu valmistajasta.
Verkko maksaa n 2€/m2 ja työ päälle eli verkotus /kierros maksaa jotain 5 €/m2
riippuu vähän aukoista kulmista yms. mitkä myös vaikuttavat rappauksenkin hintaan.
Ok talossa ei ole tarvetta mielestäni alaosaa (2m ) verkottaa kaksinkertaisena.
Le rappaus maksaa 50mm vilalla tai eps noin 90-100 €/m2 avaimet käteen.sis eristeen.
Eristepaksuuden kasvaessa esim 50mm hintaa tulee kiinnikkeistä ja eristeestä lisää
noin 6 €/m2.Yleesä rappauksen hinta on kutakuinkin sama eristeen ja siporexin päälle. Eristeen päälle ehkä piirun halvempi kun on hyvin villoitettu.
Mielenkiinnolla olen seurannut tätä keskustelua. Ja sama aikoinaan kun omaa taloani rappasin.
Rappauksia on erilaisia. Tämä jotenkin tunnutaan unohtavan. Rappauksen lisäksi myös tarvikkeet, kuten verkot, listat ym. vaikuttavat lopputulokseen. Ja iso (isoin?)osa on myös tekijällä.
Päädyin itse aikoinani kolmikerrosrapppaukseen ja jalolaasti pintaan. Hintaan halusin tietenkin alemmaksi, mutta en lopputuloksen kustannuksella. Tähän pääsin sillä tavalla, että itse pystytin telineet (kellari 2 kerrosta) ja olemalla apulaisena. Tuossa oli enemmän kuin täysipäiväinen työ. Letkullä kastelin rapattavan seinän aamusta märäksi, sekoittelin vellit valmiiksi ja työkalut paikoilleen. Rappauksen ajan kärräsin laastia ylös telineille. Illalla sitten huolsin välineet ja kostuttelin seinää ja muuttelin telineitä paremmin seuraava päivää varten.
Kalenteriaikaa vierähti hieman enemmän kuin ajattelin (eli aivan tyypillisesti ;). Lopputulosta olen oikeasti osannut arvostaa vasta muutamam vuosi rappauksen jälkeen. Hyvänä verrokkikohtana on naapuritalo, joka on rakennettu 15 vuotta aikaisemmin. Seinät maalattiin pari vuotta sitten uusiksi. Osansa asiaan vaikuttaa varmasti se, että talossa ei ole räystäitä. Nyt parin vuoden kuluttua seinä on sen näköinen, että se pitäisi tehdä uudelleen.
Mielestäni nykyään halutaan aivan liian sileää pintaa pienellä raekoolla. Seinistä halutaan kuin ne olisi maalattu, vaikka työmenetelmänä onkin rappaus. Käsityössä ei saisi käden jälki näkyä.
Ohutrappuksilla melkeimpä pakosti harkkojen saumat näkyvät ennemin tai myöhemmin. Jos näin halutaan, niin harkot kannattaa viistää ja tehdä saumoista sitten kunnolla näkyvät. Muuten lopputulos on likainen ja epätasainen.
Se, että rappauksessa jätetään verkko pois on mielestäni yksikertaisesti hölmöä. Ei tuo verkko nyt niin kallista ole, että tuossa kannattaisi säästää.
Kiitos taas neuvoista. Nämä pari juttua jäivät vielä vaivaamaan:
"yleensä laitetaan vahvikeverkko kaksinkertaisena n. 2mm alareunasta ylöspäin
ottamaan vastaan pienempiä iskuja."
"Ok talossa ei ole tarvetta mielestäni alaosaa (2m ) verkottaa kaksinkertaisena."
En tiedä ajattelenko nyt jotain väärin, mutta eikös 2-kerroksisessa talossa se maanpinta -> 2 metriä ole altein vaurioille? Ja yli toisessa kerroksessa (yli 2-metriä) on vaarana vain linnnut tms. Ja näin ollen kuvittelen että alaosa nimenomaan tulisi verkottaa tuplana.
Ja tuota hintaa kysyessä piti alustaa että mikä on kustannus jos eriste on jo seinässä (eps)? Ensin siis verkoituskierros n. 5,- eur/m2. Pitääkö tuo sisällään ensimmäisen laastikerroksen (johon verkko painetaan)? Sitten toinen laastikerros pinnoite maalaus. Mikä olisi siis lisäkustannus tuon verkoituksen jälkeen?