Minulla on autossani 225 leveä rengas. Paineita käytin kesärenkaissa n. 2.6...2.7 edessä ja takana. Vaihtaessani talvirenkaat, huomasin uusissa renkaissa heti kulumaa keskellä. Muuten normaali. Ajotapa ei aivan holtiton. Auto toki painava ja tehokas.
Rengas kuluu keskeltä
18
2128
Vastaukset
- frangrabba
eikä sitten tullut mieleen että on liikaa painetta renkaissa
- Pe-ksu
Minulla sama homma, kyseessä 225/45-17 renkaat. Mutta tietääkseni matalanprofiilin rengas kuluu keskeltä jos liian vähän paineita. Vain vanhanaikaiset renkaat kuluu liian isoilla paineilla keskeltä, vanhnaikaisella tarkoitan esimerkiksi 155-13 rengasta.
- rengas kuluuu
vanhanaikaisen renkaan profiili 13 ? Jos on, niin on matalin rengas mistä olen kuullut. Lisätkää vain painetta renkaisiinne jos ne vaikka sitten kuluis reunoilta.
- Josko näin
Rengasliike, joka minulle möi kesärenkaat, sanoi, että laita eteen oliko se peräti 2.9 ja taakse 2.7! Ensi kesäksi laitan ainakin enemmän, kuin käyttämäni 2.6. Ehkäpä rengasliikkeen ohjeen mukaan. Mitenköhän on talvirenkaiden laita? ne myös 225 leveät. Ne ovat alkuperäiset, enkä ole ihna samaa ilmiötä niissä havainnut. Laiton 2.6. Hieman kovalta tuntuvat ajossa. Useinmiten minulla on kuormaa päällä.
älkää pistäkö auton ohjekirjan mukaan ilmaa. jos kyse 225-45-17 2.6/2.7 kesällä talven määrä 2.7,28 jos auton ohjeen mukaan menee laittaan ja se on paljon alempi kuin nuo niin se syö rengaat keskeltä aika äkkii romuks:)
- mich.kitka
rengas merkistä, itsellä 185 65 kitkat ja edelliset blizzakit kului reunoilta ja nykyiset michelinin kitkat kuluu keskeltä enempi, molemmissa samat paineet. Jossain renkaissa on jo uutena vähempi pintaa keskellä, kuin reunoilla kun mitttaa vaikka työntömitalla. Mielestäni on parempi että kuluu keskeltä hieman enempi, kuin jos kuluisi reuoilta aiakin vesi ja loskaliirron suhteen.
- asentaja..
Vähintään puoli baria lisää ilmaa niin kuluu tasaisesti.
Mistäköhän työ ootte lukeneet nuo kulumiset suhteessa renkaiden paneeseen??
Oppikirjasta kai:..
Jo hölömökin tietää, että liian suurilla paineilla rengas kuluus keskeltä nopeammin kuin reunoilta ja taas reunat nopeammin, jos liika vähän paineita. Myöskin renkaan kudosvaurio* kuluttaa rengasta ennenaikasiesti.
Sama koskee niitä nk. läskirenkaitakin.
*Kudosvyöt irronneet vulkanoinnista.- renkaissa
Liikaa on painetta, jos keskeltä kuluu - riippumatta siitä onko matalaprofiili vai ei.
Kesärenkaissa olen käyttänyt 2.3 bar, mutta nastarenkaissa jo 2.2 bar oli ehdottomasti liikaa. Nastarenkaissa nyt 2.0 bar ja pito on selvästi parempi ja rengasmelu huomattavasti matalampi. Kitkoilla voisi toimia sama paine kuin kesärenkaissa, mutta se selviää vain kokeilemalla. - ----------------
renkaissa kirjoitti:
Liikaa on painetta, jos keskeltä kuluu - riippumatta siitä onko matalaprofiili vai ei.
Kesärenkaissa olen käyttänyt 2.3 bar, mutta nastarenkaissa jo 2.2 bar oli ehdottomasti liikaa. Nastarenkaissa nyt 2.0 bar ja pito on selvästi parempi ja rengasmelu huomattavasti matalampi. Kitkoilla voisi toimia sama paine kuin kesärenkaissa, mutta se selviää vain kokeilemalla.Tässä takavuosina (2000 luvun alussa) taisi Tekniikan maailma testata rengaspaineiden merkitystä kulumiselle ja yllätys oli, että 1 kilon yli- tai alipaine ei vaikuttanut kulumiseen mitään. ilmeisesti renkaiden vyömateriaali ja muu rakenne on kehittynyt niistä -80 luvun palloista eteenpäin. Tuosta voisi päätellä, että jotain muuta on pielessä. Onko renkaat sellaiset millä auton valmistaja on sen tarkoittanut toimivan? Onko renkaat oikean levyisellä vanteella? Onko autoon laitettu joku alustasarja, jolla madallettu/jäykistetty autoa? Eipä ole koskaan kuluneet renkaat väärin kun on autossa kaikki kunnossa.
- Baarumi
Nyt hieman iäkkäämpi herra tai sitten pappojen puheita kuullu taapero puhuu paineista joista ei iedä mitään. Leveä matalaprofiilirengas kuluu keskeltä jos paineet ovat liian pienet, tämä on vain näin. Jos vaarin aikoina korkeilla renkailla asia oli päinvastoin. Rengasliike voi kertoa sinulle faktat.
- Ei niin vanha
Baarumi kirjoitti:
Nyt hieman iäkkäämpi herra tai sitten pappojen puheita kuullu taapero puhuu paineista joista ei iedä mitään. Leveä matalaprofiilirengas kuluu keskeltä jos paineet ovat liian pienet, tämä on vain näin. Jos vaarin aikoina korkeilla renkailla asia oli päinvastoin. Rengasliike voi kertoa sinulle faktat.
Joo vanhat vaarit kylvää vieläkin sitä "faktaa" että rengas kuluu keskeltä jos liikaa painetta. Valitettavasti se on vaan täysin väärän ja rättirenkaiden ominaisuus 70-luvulta. Nykyään rengas kuluu keskeltä kun liian vähän painetta ja mitä enemmän painetta niin sitä tasasemmin se kuuluu ja pitempään kestää.
- Näinpä on
Ei niin vanha kirjoitti:
Joo vanhat vaarit kylvää vieläkin sitä "faktaa" että rengas kuluu keskeltä jos liikaa painetta. Valitettavasti se on vaan täysin väärän ja rättirenkaiden ominaisuus 70-luvulta. Nykyään rengas kuluu keskeltä kun liian vähän painetta ja mitä enemmän painetta niin sitä tasasemmin se kuuluu ja pitempään kestää.
Joo, näin on. Testattu on. Yhdessä kesässä kului keskeltä pinta lähes olemattomiin kun liian vähän painetta pidin, koska luulin että se on toisinpäin ja laskin yhä painetta...
- viimeinen päivitys
Näinpä on kirjoitti:
Joo, näin on. Testattu on. Yhdessä kesässä kului keskeltä pinta lähes olemattomiin kun liian vähän painetta pidin, koska luulin että se on toisinpäin ja laskin yhä painetta...
juu, näihän se on. Vaarit eivät päivitys samaan tahtiin kuin maailma.
JA JOS ON JOLLAIN VIELÄ EPÄSELVÄÄ TÄSTÄ ASIASTA, NIIN KYSYKÄÄ VAIKKAPA RENGASLIIKKEESTÄ!!!! - ylipainetta
viimeinen päivitys kirjoitti:
juu, näihän se on. Vaarit eivät päivitys samaan tahtiin kuin maailma.
JA JOS ON JOLLAIN VIELÄ EPÄSELVÄÄ TÄSTÄ ASIASTA, NIIN KYSYKÄÄ VAIKKAPA RENGASLIIKKEESTÄ!!!!Kun on koko ikänsä pidellyt 0,3 bar yli suosituksen, niin ei ikinä ole ollut ongelmia renkaiden kulumisien kanssa. Ajeltu on sentään jo Nokia NR 20 ajoista lähtien.
Noiden ratarenkaiden näköisten kulumiseen en ota mitään kantaa, koska niitä ei oikeasti maatiellä tarvita. Jos joku ostaa littanan rengassarjan tonnilla ja ajaa ne sileäksi yhdessä kesässä, niin häpeä on yksin hänen. - autot muuttuu
ylipainetta kirjoitti:
Kun on koko ikänsä pidellyt 0,3 bar yli suosituksen, niin ei ikinä ole ollut ongelmia renkaiden kulumisien kanssa. Ajeltu on sentään jo Nokia NR 20 ajoista lähtien.
Noiden ratarenkaiden näköisten kulumiseen en ota mitään kantaa, koska niitä ei oikeasti maatiellä tarvita. Jos joku ostaa littanan rengassarjan tonnilla ja ajaa ne sileäksi yhdessä kesässä, niin häpeä on yksin hänen.ei leveät ja matalat renkaat ole ratarenkaita vaan tätä päivää. Päivitä tietosi ja huomaa maailman muuttuneen.
- jo vain
viimeinen päivitys kirjoitti:
juu, näihän se on. Vaarit eivät päivitys samaan tahtiin kuin maailma.
JA JOS ON JOLLAIN VIELÄ EPÄSELVÄÄ TÄSTÄ ASIASTA, NIIN KYSYKÄÄ VAIKKAPA RENGASLIIKKEESTÄ!!!!Näinhän se on. Jos painetta on liian vähän, keskipakoisvoima pullistaa löysää rengasta ulospäin ja renkaan keskikohta iskeytyy tiehen voimakkasti ja kitka syö rengasta keskeltä.
- huutaja,
LIIAN VÄHÄLLÄ PAINEELLA OLET KULUTTANUT KESKELTA.
Lisää painetta niin toimii ja kuluu oikein..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1217266Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5015424Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513335Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162641Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t492350Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681298Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431282En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771262Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111169- 1111153