Laguna 2 pyyhkijän sulkien vaihto

Prkleee

Näinkin yksinkertainen asia ei onnistu nyt millään. Ostin tuossa vm2002 Lagunan ja meinasin vaihtaa siihen pyyhkijän sulat, mutta eihä noi pirun varret nouse lasista kuin 10cm eli sulkaa ei pääse taittamaan poikittain sen irroittamiseksi.
Heräsikin kysymys, että onko tuossa joku kikka miten pyyhkijän varret saa nostettua "huoltoasentoon" vai onko tähän yksilöön vaihdettu jonkun ihan muun vehkeen pyyhkijämekanismi? Piti ihan ohjekirjasta tarkistaa tämäkin simppeli toimenpide ja sen mukaan varret pitää vaan nostaa pystyyn mutta kun ei ne prkle nouse, vaan siinä saranassa on stoppari joka ei anna varren nousta kuin tuon yllämainitun noin 10cm.

7

3895

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KG0D

      Lukituksen pitäisi aueta ilman että sulkaa pitää kääntää poikittain.

      On tietysti mahdollista että tuohon on jotenkin saatu väärän mallin sulat paikalleen.

      Ostin erehdyksessä ensin boschin sulat jotka tosiaan olisivat pitänyt sujuttaa paikalleen poikittain.

      Valeon sulkien kanssa asennus onnistui helposti ilman kääntämistä.

      Jos vanhat sulat on muutenkin finaalissa, ne varmaan saa pois kun taittaa sulan.

      • Prkleee

        Tämänaamuisessa sade aamuruuhka yhdistelmässä meinasi tulla jo vaaratilanteita joten sulat oli vaihdettava vaikka väkivalloin. Ja eihän siinä muu auttanut kuin lievä väkivalta. Edelliset sulat olivat boschin ja niiden irti saaminen edellytti lievää kikkailua taivuttelua. noh, olihan nämä uudetkin sitten samanlaista mallia, mutta sain ne rikkomatta paikalleen kikkailulla ja taivuttelulla. Ensi kerralla ostan sitten valeot jos ne tosiaan menee paikalleen niin kuin patonki-insinööri on ajatellut.

        Ihmettelen kyllä edelleenkin miksi käsikirjassa homma kuvataan juuri sellaiseksi, että varret nousisivat pystyyn ja sulat asennetaan poikittain vaikka se ei todellakaan ole mahdollista. Onkohan tuo edes Lagunan käsikirja, pitää sekin tarkistaa :)


    • Lagu-nisti

      Itse olen muutaman kierroksen sulkia vaihdellut ja joka kerta sama värkkääminen. Sulan saa paikalleen, mutta ei ole todellakaan helppo homma. Ihan huoltoasemalta olen sulat ostanut, boschia ja championia varmaan olleet, aina listasta katsonut laguna break ja oikea vuosimalli. Pitää hakea valeon sulat jostain seuraavalla kerralla.

    • JS

      Onnistuu sujuvasti kun liu'uttaa sulan varren suuntaisesti. Tais olla pieni klipsu, jota pitää painaa samalla kun työntää sulkaosaa. Paikalleen jää siis vain rautavarsi, jossa koukku päässä. Uusi samalla tavalla takaisin - naks. Sulan merkillä ei väliä.

      • erytheyutyurtyueu

        juu...siellä taitaa olla pieni klipsi. tämä meinaa aina jäädä huomioitta kun pimeessä pihassa koittaa näppituntumalla vaihtaa sulkia. yleensä kuluu paljon kirosanoja ja saa veriset sormenpäät, mutta aina on sulat vaihtunu.


    • huoltomies11111

      Vaikee selittää, mutta laita se sulka paikalleen ensin niin ,että et laita sitä klipsiä kiinni siihen varteen, sitten liutat sen sulan varteen nähden poikittain paikalleen siis sitä varren lenkkiä myötäillen eli et yrittäkkään niin kuin yleensä olet oppinut laittamaan, sitten klipsi varteen paikalleen ja pyyhdin varren suuntaiseti ja veto paikalleen...on minuutin homma kunhan oivaltaa...

      • Hepokatti56

        Laita pyyhkijät pyyhkimään ensimmäisellä eli tihkuasennolla. Sitten kun sulat ovat yläasennossa, niin sammutat virran. Sulat jää yläasentoon ja on helppo vaihtaa, ylettääkin paremmin ja varsi kääntyy ulos ikkunasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      821
    3. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      770
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      755
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      755
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      152
      683
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe