Kiusaajat.

Koulukiusaajat kuriin.
Opettajat ovat saamattomia,eikä välitä asiasta.
Vanhemmat tiukat rajat lapsille.
Kiusaajat ajattelkaa vähän.
Enemmän valtuuksia opettajille puuttua kiusaamiseen.
Opit lähtevät kodista,siis ei muuta kuin lapsia opettamaan
ja vähän enemmän kiinitetään omaan lapseen huomiota.
2302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ainakin minun aikoinani koulukiusaaminen oli Kaarinassa hyvin yleistä. Erilaisuus oli rikos, etenkin lihavat haukuttiin ja homottelu oli hyvin suosittua. Tuskin ajat ovat niistä ainakaan parantuneet, kun hovirinnan hunsvotit ovat varmaan jo tehneet omiakin kakaroita, mikä tarkoittaa tietysti, että vanhempien kasvatuskykyyn ei ainakaan ole luottamista. Kiusaajia toki kasvoi muuallakin kuin Hovirinnassa, mutta näille paskiaisille on varmaan järki tullut mukaan sen jälkeen kun ovat tajunneet, että aikuiseksikin olisi hyvä joskus kasvaa. Sitä ei siellä Hovirinnan läheisyydessä tapahdu, aluehan on mitä pahin mikä-mikä-maa.

Äänestä
  • Koulukiusaamista on ollut niin kauan kuin on ollut koulujakin. Sama työpaikkakiusaamisen kanssa.
    Kiusaaminen ilmiönä on vasta vähän aikaa kiinnitetty tuomitsevaa huomiota.
    Kiusattu, varsinkin koululainen, voi henkisesti vammautua eliniäkseen tai päätyä kiusaamisensa tuloksena äärimmäisiin ratkaisuihin.
    Kiusaaja, varsinkin koululainen, on sinänsä syyntakeeton, koska kiusaaja toteuttaa nautinnossaan kotiolojaan ja/tai luonneperimäänsä, eikä siten ymmärrä aiheuttamaansa ongelmaa.
    Luonnevikaisten kiusaajien vanhemmat kaikkein äänekkäimmin vaativat mm. opettajia vastuuseen omasta tuotoksestaan. Opettajilla, kuten poliiseillakin, on mahdollisuus puuttua vain seurauksiin, ei syihin.
    Koulukiusaajista tulee työpaikkakiusaajia, liikennerikollisia tai vieläkin pahempaa. Tulisiko seurauksesta syyttää autokouluja, työhönottajia tai muita ulkopuolisia?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei kiusattu kirjoitti:

Koulukiusaajat kuriin.
Opettajat ovat saamattomia,eikä välitä asiasta.
Vanhemmat tiukat rajat lapsille.
Kiusaajat ajattelkaa vähän.
Enemmän valtuuksia opettajille puuttua kiusaamiseen.
Opit lähtevät kodista,siis ei muuta kuin lapsia opettamaan
ja vähän enemmän kiinitetään omaan lapseen huomiota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu