Hotellit Pohjois - Norjassa

Tietoja kiitos

Morjensta kaikille ! Alkutietoa , olen vanha äijä ja jolla on yhtä vanha vaimo , jotka ovat menossa heinäkuun lopulla pohjois - Norjaan . Asuntoautoa tai matkailuvaunua ei ole , enkä haluaisi vuokrata sellaisia .Edellinen tarkoittaa , että ajan omalla autolla . Campingalueet eivät kiinnosta , siis teltassa emme suostu enää nukkumaan ; juu vanhoja käpyjä . Olen seetanan allerginen melkein kaikelle , mikä haisee taikka tuoksuu , siis campingalueiden mökit tippuu pois listalta . Jäljelle jäävät hotellit , siksi tämä juttu . Mikä on teidän arvio , että kuinka aikaisin kannattaa varata hotellihuone , että saa itselleen hetekan , kun jotkut veikkaa , että porukkaa on paljon liikkellä sielläkin ? Niin , reissu alkaa Bodösta ja päättyy Kilpisjärvelle . Toinen juttu , kelpaako siellä Nordean pankkikortti ilman Visaa ?

6

738

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tutkaillut

      Samaa asiaa on tullut tutkittua, mutta huonolla menestyksellä.
      Netistä löytyy isommista paikoista hotellit, mutta nettivaraus näyttää yleensä ei oota...
      en tiedä onko kyse siitä ettei saa varattua esim. 4 kk ennen vai onko ne kaikki jo varattu (jollekkin matkanjärjestäjille...)

    • Norjassa matkaillut
    • jjepp111

      Viime heinäkuussa kävin yksin tutustumassa Vesteråleniin reilun viikon ajan. Vaihdoin joka yö majapaikkaa eikä mitään ennakkovarauksia ollut. Asuin tosin vain kolmessa eri hotellissa ja kahdessa kaupungissa (Harstad ja Sortland), mutta aina vain yön kerrallaan. Yöpyminen maksoi 650- 750 nok . Ei sitten tullut kysyttyä mitä se 2hh maksaa. Huonetta menin kyselemään aina klo 19 jälkeen. Näistä metropoleista minä sitten kävin ihmettelemässä paikallisia nähtävyyksiä autoilemalla. Alkuasukkaat ja toiset turistit kertoivat ,ettei hostelleissa ja retkeilymajoissa ole heinäkuussa tilaa. En käynyt kysymässä.

    • .....

      Eipä taida pelkkä pankkikortti käydä. Euroalueen maksutapoja ollaan yhtenäistämässä, siihen liittyy mm. pankkitilien numeroiden muuttaminen ja debet/credit -kortit. Norja ei ole EU-maa, joten varaisin Visa Electronin maksamiseen tai sitten NOK-seteleitä taskuun. Itse käytimme normaalia Visa-korttia sekä maksamiseen että käteisen nostamiseen automaatista.

      • Vuonopeikko

        Viime kesänä ei Suomalainen pankkikortti kelvannut, että luottokortti pitää olla ja lisäksi tukku käteistä.
        Leirintäalueitten peseytymis-suihkuihin tarvit 5 NOK kolikoita.

        Eurooppalaisten lomasesongin aikana saattaa majoituksesta olla puutetta, tai se on pyrittävä varaamaan aamusta ennen puolta päivää. Ennakko tielaus on tietenkin hyvä juttu, jos sellainen vain toimii.
        Yleensä hyttarit ja kabiinit on olleet ihan kelvollisa ja siistejä, hotelleista ei ole kokemusta kertynyt.

        Vuokrattu asuntovaunukaan ei liene allergiselle astmaatikolle ongelmaton, tahtoo nissä hajunsa olla.

        Itse olen jo reilusti päältä kuuskymmentä ja aion ensi kesänä telttailla Norjassa satoi tai paistoi.
        Lämmintä vaatetta vain runsaasti mukaan ja tilkka konjakkia.


    • m-autoilija

      Vuokraa kuitenkin m-auto! Norja on muuten tosi vaikea maa. Ja vielä erittäin kallis. Matkailuautossa saat parhaassa tapauksessa kaikki päivän sapuskat laitettua ja joka tapauksessa osan.
      Ja ne maisemat on siellä niin upeat, että autolla on ilo yöpyä!!!!!!

      Mieti kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      122
      1744
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      857
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      148
      812
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      790
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      752
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      44
      654
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      41
      646
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      257
      639
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      68
      613
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      587
    Aihe