Rikolliset ammuskelemassa
Vilppiä
8284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Yritä nyt hyvä lapsi lopulta ymmärtää, että metsästys ja AMMUSKELU ovat kaksi ihan eri asiaa!
Linkittämäsi uutisen perusteella vaikuttaa ikävästi siltä, että puolenkymmentä Lappeenrannan alueelta kotoisin olevaa miestä on antanut virheellisiä tietoja Metsähallitukselle ja riistanhoitoyhdistykselle sekä lisäksi ainakin osa heistä näyttää syyllistyneen metsästysrikokseen.
Tapahtuneesta huolimatta meidän kaikkien on syytä pitää mielessä, että puolenkymmentä Lappeenrannan alueelta kotoisin olevaa miestä ei ole kattava otos Suomen yli 300 000:sta metsästäjästä.
ELI TAAS JÄIT KIINNI YRIYKSESTÄ LIETSOA TARPEETONTA HYSTERIAA!!!
HAH!
Metsästely perustuu pääosin ammuskeluun, kun myrkkyjen, loukkujen ja rautojen käyttöä on koetettu hillitä. Yleensä ammuskelun motiivina on huvi eli harrastus ja jonkilainen perverssi tyydytys eläimen tappamisesta. Kyseisessä tapauksessa näyttää kuitenkin rikollinen hyötymistarkoitus olleen päämotiivi.
Ei taida koittaa sitä päivää, jolloin metsästäjät ryhtyisivät todellisiin toimenpiteisiin rikollista salametsästystä vastaan? Moni muu harrastajakunta pitää tarkkaan huolta maineestaan ja etiketistä.
moottoripyöräilijöissäkin on porukoita, joita toiset osin karsastavat.
Saattaa metsästykseenkin valikoitua ryhmiä, jota ei rehellinen harrastaja tohdi metsästäjiksi kutsua. Tuollaiset tapaukset todella syövät meidän mainetta.
Älä yllytä ihmisiä laittomuuksiin. Se kielletään keskustelun säännöissä.
Laki kieltää lain valvonnan ja järjestyksen pidon ottamisen omiin käsiin.
Eihän autoilijatkaan valvo rattijuoppoja eikä laskettelijat toisaan vaikka
lasketteluonnetomuuksissa kuolee vuosittain useita laskettelijoita.
Lakien ja määräysten valvonta kuuluu niille viranomaisille joille niiden
valvonta on uskottu.
Olet aika llapsellinen kirjoitellessasi asioista joista sinulla ei ole muuta kokemusta kuin
juoppo isäsi ja kuulopuheet. Kirjoituksesi on yhtä kaukana metsästyksestä ja sen motiiveista kuin
juna lentokoneesta. Sinun päämotiivisihan on vain ja ainoastaan metsästystä harrastavien
herjaaminen sekä ylenpalttinen paha olo joka pakottaa sinut purkamaan sitä
kanssaihmisiisi. Ottaisit yhteyttä kuntasi terveyskeskukseen.
Yrittänyt hillitä loukkujen ja rautojen käyttöä??
Faktaa kehiin??!!
Tosiasia on, että riistaeläin on tavalla tahi toisella surmattava, ennen kuin sen voi käyttää ravinnoksi. Ampuma-ase on mitä mainioin väline em. toimenpiteen toteuttamiseen.
Sinulle on moneen kertaan jo aiemminkin selitetty, että metsästyksessä tapahtuvat riistalaukaukset eivät ole mitään ammuskelua. Riistalaukaus on aina tarkkaan harkittu ja täydessä tappamistarkoituksessa ammuttu laukaus.
Mikä ihme siinä on, ettei noinkin yksinkertainen tosiseikka mahdu millään päähäsi, vaan on sinulle ylivoimaisen vaikeata ymmärtää? Kuten sekin, että loukkuun tai rautoihin jäänyt riistaeläin ei ole kuollut, vaan se on erikseen vielä lopetettava?
Mikä ihme?
Mitä päivien koittamiseen tulee, milloin koittaa se päivä, jolloin kaltaisesi perushörhö luonnonsuojelija ryhtyy paheksumaan tonipurmosia ja muita kriminaaleja oikeasti?
Ennen sen päivän koittamista on turha heitellä ensimmäisiä kiviä metsästäjien suuntaan.
hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
...jokainen uutinen aiheeksi nettikirjoitteluun kun hän viimeinkin on saanut laajakaistan.
Sitäpaitsi - hänen tapansa on lukea wanhoja lehtiä ullkoilla. Tämäkin juttu on julkaistu tosiaan
lähes kaksi ja puoli vuotta sitten.
Urkki on pesiytynyt tälle palstalle jä lähtee täältä ainoastaan kulumalla.
yritetään kestää - jolle lusikalla annetaan siltä ei saa enempää odottaakaan.