Sisar osuudet.

Tämän päivän MT. Kantri liiteessä puhuttiin sukupolven vaihdoksista ja sisarosuuksien maksamisesta.Mitä ihmettä se on ? Minä olen ostanut ainakin vanhemmilta tilan ja en ole maksanut senttiäkään sisaruksille ,enkä tule maksamaankaan.Onko tämä yleistä tämä sisarosuuksien maksaminen ja mihin se perustuu.Minun mielestä perinnönjako on vanhempien kuoltua ja silloin ollaan samassa veneessä kaikki sisarukset,myös se tilan ostaja.
3515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sisarosuuksia ei ole enää välttämätöntä maksaa, se on perinne vanhemmalta ajalta, ts. sisarusten "pois ostaminen tilalta". Kyllä sitä vielä vapaaehtoisesti käytetään esim. omakotitalotonttien muodossa.

Äänestä

Nykyäänhän tila ostetaan vanhemmilta, jotka saa kaupasta rahaa, eikä mitään syytinkejä, joten mitään sisarosuuksia ei myöskään makseta niinkuin ennen tehtiin, tavallaan siinä on ollut ennenaikainen perinnönjako kyseessä.

Äänestä
  • Se noissa MT-jutuissa usein on, ettei ne ole ihan ajan tasalla. Siis tarkoitan vain noita lifestyle-juttuja.

    Sama häiritsi joskus keväämmällä, kun oli parikin juttua emännyydestä, niin ne pohjautui lähinnä vain siihen vanhanaikaiseen tyyliin, että molemmat ovat tilan töissä. Siinä oli modernia sitten se, jos emäntä osallistui myös traktoritöihin. Mutta kyllä meidän kylällä ainakin totuus on se, että yksikään emäntä ei tee täyspäiväisesti tilan töitä, vaan kaikki on palkkatöissä, hoitovapaalla tai muulla vastaavalla. Joten silloinkin tuntui, että miltä vuosisadalta sekin lehtijuttu oli oikein tehty.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hellumarei kirjoitti:

Tämän päivän MT. Kantri liiteessä puhuttiin sukupolven vaihdoksista ja sisarosuuksien maksamisesta.Mitä ihmettä se on ? Minä olen ostanut ainakin vanhemmilta tilan ja en ole maksanut senttiäkään sisaruksille ,enkä tule maksamaankaan.Onko tämä yleistä tämä sisarosuuksien maksaminen ja mihin se perustuu.Minun mielestä perinnönjako on vanhempien kuoltua ja silloin ollaan samassa veneessä kaikki sisarukset,myös se tilan ostaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu