Moi, rupesin miettimään josko sitä jouluksi lähtisi Gran Canarialle kun matkat on kerta halpoja ja ei vielä kertaakaan oo joulua tullu ulkomailla vietettyä. Mistäpäin teidän mielestä Gran Canariaa kannattaisi kolmekymppisen poikamiehen hotellia metsästää. Biletys ja haskanpito päälimmäisenä mielessä :D Kaikki kokemukset ja vinkit otetaan avosylin vastaan.
Jouluksi Gran Canarialle
U'ski
15947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Moi, mikäli yöelämä kiinnostaa niin Playa del Ingles saaren eteläossa sopii varmasti hyvin sinulle. Alueella on sen verran runsaasti hotellejakin, että uskoisin sinun löytävän vapaan huoneen lyhyelläkin varoitusajalla. Seuraavilta sivuilta voit vielä lukaista lisää asiaa Gran Canariasta ja Playa del Inglesistä. Mukavaa matkaa!
Vinkkejä Gran Canarialle: http://www.grancanaria.suomalaisille.com/ingles.html
Las Palmasiin ehdottomasti. Paljon aidompi paikka kun vaikka Ingles.
Juuri näin ja jouluvalaistuksessa todella kaunis. Mietin vaan sitä, että se on joulun aikaan yleensä ihan turvoksissa turisteja ja jos vaikka hotellihuoneen onnistuisi löytämään, riittääkö lentoja. Suorat on käsittääkseni myyty, mutta ehkä sitten jollain yhdistelmällä onnistuisi.
josta on helppo pistäytyä,vaikka las palmasissa.näin vältät la pa:n huonommat säät ja käyt silloin kuin haluat.pari joulua inglesissä viettäneenä voin suositella,uimarantakelit!
Jos biletys kiinnostaa niin Ingles on sillon ykkönen. L Palmasiin voit sitten tehdä päiväretkiä halutessasi ;)
Kiitos vastauksista
Muista uski vetää varovasti. Lama on ja rikollisia liikenteessä
olla varovainen Inglesissä. Asuin Puerto RIcossa, mutta yhtenä iltana serkun kanssa lähdettiin Inglesin yöelämään. Tulos: serkulla musta silmä. Emme todellakann ole öykkäreitä, mutta portsarit ovat hulluja Inglesissä. Kannattaa varoa. Satakiloinen portsari löi, luultavasti koska veimme kaksi juomaa ulos baarista, tarkoituksenamme vain vilvoitella. Baarissa ei ollut ns ovia, vaan avonaiset aukot sisäpihalle. luulimme, että ulos sisäpihalle saisi ilman muuta mennä. Emmekä edes tuossa vaihessa iltaa vielä olleet humalassa juurikaan. Muutaman askeleemme ulos otettua tämä karpaasi syöksyy sisältää jotain espanjaksi huutaen ja täräyttää täysillä 15 senttiä lyhyempää kaveria päähän. Onneksi ei pahasti käynyt, mutta kyllä alettiin varoa portsareita. Nähtiin samana iltana muutama vastaavanlainen tapaus myös, missä Suomessa saisi vankilatuomion törkeästä pahoinpitelystä. Portsarit lyö surutta turisteja ainakin Inglesissä aivan pikkuasioista. En tiedä, osuimmeko jotenkin epätavallisen villiin iltaan vai ei, mutta kyllä yleisestikin kuulee juttuja etelän portsareista. Muuten kyllä loistava meno Inglesissä. Kannataa myös varoa tummaihoisia naisia, jotka kaduilla Inglesissä yöllä tulevat tyrkyttämään "blow jobia". MAtkaoppaamme kertoi, että he ovat oikeasti varkaita, jotka yrittävät saada miehen housut alas ja sitten vievät taskusta lompakon. Itsekin humalapäissäni yöllä myöhään kohtasin näitä ja he käyvät aika himokkaasti ja kainostelematta paikkoihin kiinni, joten kannattaa vastustaa miehistä himoa silloin. Vältä myös suuria paikallisia naisporukoita, jotka myyvät kukkia ym. He ovat varkaita ja viheltävät miehiä tarvittaessa apuun. Näitä kun vältät niin voit bilettää huoletta!
Olin joulukuun 2008 Inglesissä. Liikuimme keskustassa myös myöhäiseen ilta-aikaan. Kaksi "vanhaa varista" ei mitään hämminkiä, Rauhassa saimme kulkea. Rantatiellä, kun nämät tummat naiset tulivat kohti, tiukka päänheilautus, ja äänekäs NO, häipyivät. Minusta Ingles on turvallinen kohde, ainakin meille eläkeläisille, jotka emme yökausia notku baareissa, emmekä juo itseämme tolkuttomaan tilaan. Mummulla ja papalla oli tosi hieno kuukausi ja erilainen joulu siellä. Seuraan tosi mielenkiinnolla tätä palstaa. Pavi, laittelehan kuulumisia, mihinkähän ne AlePupin henkilökunta meni?
ingles on yö elämän keskus gran canarialla..pari suomikapakkaakin löytyy jos kotiikävä alkaa vaivaa..ainakin viimeksi löytyi pari hämärämpää mestaa josta rahalla saa melkein mitä vaan..joskin yksin liikkuessa lompsa voi kadota..
joo kyllä sitä yöelämää on jokapaikassa.
Miksiköhän kaivoin tämän ikivanhan ketjun? Pätkii vissiin...
No Inglesistä tietenkin. Ei ole mikään kuollut 90 vuotiaiden kylä kuten joku Puerto Cruz.
Olet muuten ihan oikealla palstalla kysymyksesi kanssa, sillä tämä on Gran Canarian palsta. Muiden saarten jutut kuuluvat näet tuonne Yleistä Espanjasta palstalle.
Kyllä sää pappa oot sitte mahoton rolli. Pietarin rollikoulun kasvatikki kalpenee kateuresta sulle jos näkis sun rollaukset. Sää rollaat kahrella palstalla samaa aikaa. Ommeinaa mahotonta meininkiä ja upeeta rollausta. Vaari ny viel rekisteröitymis pakkooki viel
Täytyy hakeutua taas aamulla vastaanotolle. Lepakoita tapulissa.