Vanhojen 5D:eiden omistajat päivittävät MK2:een. Vanhoista 5D:eistä alkaa olla ylitarjontaa. Hintoja painaa myös vanha tekniikka, ei ole esim automaatista pölynpoistoa. Huutonetissä noita on jo useampi kaupan, eikä kauppa käy.
Canon 5D:itä saa kohta halvalla
S32
7536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kamera on hyvä. Odotan mielenkiinnolla koska niitä alkaa saada siedettävään hintaan.
Toivottavasti tonninen pysyy kasassa siihen saakka.
No ei varmasti käy jos lähtöhinta on 1xxx euroa. Mutta kun nuo muutaman kuukauden tuolla pyörii niin myyjä tajuaa että hintaa täytyy korjata jos haluaa päästä niistä eroon, ja siinä vaiheessa kameran arvo on laskenut entisestään, joten sellainen 5xx on sitten ihan ok lähtöhinta.
Sijoituskohteeksi ei ainuttakaan digikamerarunkoa kannata hankkia, kuvaamista varten ne on tehty. Muittenkin elektronisten laitteiden kuin kameroiden rahallinen arvo putoaa hyvin nopeasti.
Objektiivivalikoimaa on kasattu vitosta ajatellen. Kunhan ser I tulee järkevän hintaiseksi, niin runko vaihtuu.
Silti kamerahankintaankin voi suhtautua kuin sijoitukseen, ja kalleimmissa vaihtoehdoissa jopa pitäisi. Eli vaikka kamerat ja muu elektroniikka pudottaa hintaansa aivan varmasti, niin laitteissa on eroja tässäkin suhteessa.
On melko sama rahankulutuksen kannalta, laittaako kalustoon 2000 euroa ja sen arvo vuoden päästä olisi 1000 euroa kuin että laittaisi kalustoon 4000 euroa ja vuoden päästä sen arvo olisi 3000 euroa. Mutta kumpaa vaihtoehtoa voisi pitää parempana sijoituksena?
Kun sitten ajatellaan käytettyä 5D:tä ja erityisesti niiden hinnanlaskua odottelevia, niin melko hyvää "sijoitusta" siinä ollaan suunnittelemassa. Rungon hinta on nyt alle 1000 euroa, ja se on melko hitaasti laskussa sekä nyt että myös lähitulevaisuudessa. Kinokennoisten sarjassa käytetyt 5D:t kilpailevat käytännössä vain itsensä (oman hintansa) kanssa. Parhaat sijoitukset lienevätkin sellaisia, joilla käyttöarvo on huomattavaasti rahallista arvoa suurempi.
"On melko sama rahankulutuksen kannalta, laittaako kalustoon 2000 euroa ja sen arvo vuoden päästä olisi 1000 euroa kuin että laittaisi kalustoon 4000 euroa ja vuoden päästä sen arvo olisi 3000 euroa. Mutta kumpaa vaihtoehtoa voisi pitää parempana sijoituksena?"
Kaluston arvo putoaa 1000 €/vuosi kalustosta riippumatta tuon teorian mukaan!
2000 euron kaluston arvo putoaa 50%, 4000 euron kaluston arvo putoaa 25%, 1000 euron kaluston arvo putoaa 100%. 500 euron kaluston myyjä joutuu maksamaan ostajalle 500 euroa.
"Kaluston arvo putoaa 1000 €/vuosi kalustosta riippumatta tuon teorian mukaan!"
Tuo on vain yksi johtopäätös ja se voi olla ihan oikeakin johtopäätös, vai mitä?
Käytännössä johtopäätöksiä on varmasti muitakin ja ne lienevät jopa todennäköisempiä kuin tuo sinun.