miten olette saaneet myyjän maksamaan remontin?
hometalon ostaja
KLO 15:16
7655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Helppoa: ala vaan repiä seiniä ja lattioita auki, varmasti jostain löytyy itiöitä jos ei muuten, niin ainakin hiiren- tai hyönteistenraatojen aiheuttamia. Jos yllättäen mitään ei löydy, ota ilmamittaus niin, että tuot tuntia ennen polttopuita sisälle tai käsittelet homeista leipää -> johan alkaa itiötä löytymään. Sitten vaan palkkaat rakennusfirman uusimaan kaikki vanhat eristeet ja pintamateriaalit mieleiseksi ja lasku asianajotoimiston kautta myyjälle.
no kovin huonosti saat nykypäivänä myyjän maksamaan. Eiköhän tää kusetus ole jo tullut niin tutuksi myyjille että osaavat varoa teidänlaisia suhareita. Raastuvissa on ollut jo niin monenmoista yrittäjää että asiansa osaavat lakimiehet saavat myyjät ulos ilman kuluja tollaisten raakkien yrityksiltä. Jos ei oo rahaa korjata jotain vanhaa talonrähjää niin asu vuokralla äläkä haaskaa myyjien aikaa juoksuttamalla niitä raastuvassa.
kuuluu jos ostaja haluaa ostamansa talon remontoida? Myyjän ei kuulu maksaa siitä euroakaan, ostaja on saanut mahdollisuuden tutustua siihen mitä on ostamassa, ja päätös sekä vastuu on ostajan. Kohta kaikki vanhat talot myydään vain purettaviksi ihan varmuuden vuoksi, niin yleistä on ostajien jälkikäteen jollain naurettavalla syyllä yrittämät hinnanalennukset. Ostakaa uusi urvelot jos se pitää uudenveroinen olla! Tai tehkää mitä tykkäätte, mutta omilla rahoillanne.
tuota tuota. ei kannata puhua jos ei tiedä.!! taloon pätee samat säännöt kuin muuhunkin kaupankäyntiin. Eli myyjän pitää tietää mitä myy.! jos talossa hometta josta myyjä tietää mutta ei kerro.-->myyjä maksaa.
jos myyjä ei tiedä homeesta, riippuu se vaurioiden suuruudesta. jos vauriot pahoja ja monen vuoden takaa-->myyjä maksaa. koska myyjä vastuussa siitä mitä myy ja syyksi ei riitä pelkästään että en tiennyt..!!
Tätä varten nykyään moni välittäjä käyttää kohteessa asiantuntijan joka tekee perusteellisen kuntotarkastuksen ennen myyntiin laittoa. eli jos talossa jonka ostit on hometta ja se todetaan tulleen kauan ennen kauppoja eli selvästi ei sinun aiheuttamaa, myyjä maksaa jos ei asiasta kertonut kaupantekohetkellä.
Kuvitteletko ihan oikeasti esimerkiksi, että myyjä pääsisi vastuusta, jos kauppakirjaan merkitään, että talo myydään purettavaksi?
Kyllä pääsee tostaa vaan niinkuin tikka puusta. Tosin talon hinta pitää olla purkukuntoisen...
Myydään tila, pinta-ala 945m2. Tilalla sijaitsee huonokuntoinen purettava asuinrakennus sekä samoin purkukuntoinen autotalli/ varasto. Tilalla sijaitsevat rakennukset on rakennettu vuonna 1993.
Hintapyyntö 355th
Kaupaksi meni, talo oli toki täysin timmi, hullukaan ei sitä purkaisi. Eipähän ostaja voi vedota virheeseen, kauppahinta oli 5-10th alle alueen normaalin hintatason.
Maksoin mielelläni mielenrauhasta, eipä tarvitse käräjöidä mahdollisista vioista !