Parin päivän tauon jälkeen menin pelaamaan hupirahalla PokerStarssille ja pelaaminen on sujunut ihan moitteetomasti. No se ei ole mikään yllätys. Nyt kuitenkin tänään taltioin näyttökameralla erikois laatuisen tilanteen hupirahapeleissä.
PokerStars 2/4 Play Money - Limit Hold´em
Taltioimassani kuvassa näkyy voittokäsi sekä hävinneen pelaajan käsi ja myös kortit pöydällä näin.
Pöydän kortit herttaJ ristiJ ristiQ herttaQ ruutu4
Hävinneen pelaajan kortit pata5 ja hertta5
Voittavan pelaajan kortit on hertta 7 hertta 4
... mut miten se menee kun tilanteessa on selvästi toisella pelaajalla kädessään viitos pari eli pata5 ja hertta5. Kuvassa rahakasa menee pelaajalle jolla on käsi hertta 7 hertta 4 ja näkyi pelihistoriikissä voittajana.
Olen selannut netissä pokerin erikoissääntöjä tuota tapausta ajatellen mut ei löytynt ;P
Enkä oikein tiedä miten sitten tuollaisessa paikassa enää uskaltaa oikealla rahalla pelata jos tilanteeseen ei löydy muuta selitystä kuin virhe ohjelmassa.
Kerron tässä samalla senkin kuin näin erään venäläisen naisen pelaavan mielestäni erittäin hyvin pienemmissä pöydissä. Seurasin nimerkkiä ja löysin hänet seur päivänä tonni mukana isommassa no limit pöydässä ja hän hävisi viidessä minuutissa kolme kertaa tuhat dollaria. Eikä ole näkynt tyttöä sen jälkeen.
Vähän risti riitaisen tuntuinen tapaus ja jäi mieleen. Se kuitenkin muistuttaa kokemaani josta kerroin jo tässä vähän aijemmin tällä osastolla. Eli kummallisesti hyviä käsiä esiintyy samalla jakokierroksella jopa useita kertoja perättäisillä pelikierroksilla yhtä aikaa. Varoituksen sanana että niissä tilanteissa voi Pokerstarsilla helposti varomaton menettää paljon rahaa kuten on varmaan venäläiselle tytölle käynyt.
Vielä kerran PokerStarsista
4
308
Vastaukset
- Paukku ysikuusviis
Moikka fisu! 74 oli parempi käsi JJQQ ja 7 hai toverin 5 haita vastaan. 7 on suurempi kortti arvoltaan kun toverin 5.
- Ei Pokerihai
Pöydässä on kaksi paria (QQJJ), joita kummankaan käsikortit eivät voi kumota. Ne jäävät siis voimaan. Tällöin parempi viides kortti ratkaisee ja seiskahan on vitosta suurempi. Potti meni siis oikealle pelaajalle.
- shitjako
Mukava saada tietää pokerikäsistä tarkemminkin kuin nuo yleisesti eniten esiintyvät voittokädet ja niiden järjestys.
- Paukku ysikuusviis
shitjako kirjoitti:
Mukava saada tietää pokerikäsistä tarkemminkin kuin nuo yleisesti eniten esiintyvät voittokädet ja niiden järjestys.
No kuule, eipä kestä! Sanoisinko että ilohan oli siis mun puolella hei! Eipä muuta kun tiukkaa treeniä leikkipöydissä ja sit oikeisii kun on tarpeeks kokemusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt444846Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.612711Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391064Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611045Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711044- 124999
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72974Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?187890- 137875
- 49874