maalaismainen liikenne

kiire kiire kiire

käyttäytyminen.

Arvon autoilijat, mitä varten suojatien edessä on ne hidastustöyssyt? Sitäkö varten pakotetaan hidastamaan vauhtia, ettei autosi pohja vaurioidu, jos vauhdilla täräytät siihen töyssyyn? Miksi hidastatte vauhtia, pysähdytty töyssyn eteen, mutta jatkatte kuitenkin matkaa vaikka jalankulkija olisi jalkakäytävällä ja pyrkisi ylittämään tietä? TÄH? Vai onko se töyssy sitä varten, että hidastat, pysähdyt, katsot ettei kevyen liikenteen väylältä ole tulossa polkupyöriä tai mopoja, jotka autoosi tormätessään vahingoittaisivat peltilehmäsi pintaa? TÄH! Eilenkin, täti antaa siististi tietä fillareille vaan lähtee heti painamaan kaasupoljinta eikä huomaa, että olisi yksi jalankulkija myös!

Tai Varsinais-Suomessa on ilmeisen paljon sellaisia vilkkaita valtasuonia pikkukaupunkien välillä, jotka päivisin ja alkuiltana ovat ruuhkaisia. Usein valtasuonen vierellä kulkee kevyen liikentaan väylä. Usein myös valtasuoneen liittyy pikkuteitä, joita myös nämä kevyen liikenteen väylät risteävät. No, niiltä pikkuteiltä tietysti kun pyritään siihen ruuhkaiseen valtasuoneen eikä ole edes liikennevaloja, jotka antaisivat pikkutien kaaharille etuajo-oikeuden, niin rupeaa sitä kaaharia vituttamaan ihan helvetisti kun joutuu oottelemaan omaa hukiaan. No, sitten illalla on ehkä ajankohtia jolloin sieltä sivustakin pääsee ihan kohtuullisen hyvin valtasuoneen, kun ei siellä niitä pitkiä autoletkoja enää niin olekaan, vaan sattuu sopivan pitkiä tyhjiä välejä, niin siltikin, niin siltikin, jos kevyen liikenteen väylällä kulkee jalankulkija, niin se saatanan kaahari tunkee vaikka väkisin siihen suojatielle, vaikka jalankulkija olis jo keskellä sitä ylittämässä tätä pikkutietä, niin kaaharin vaan pitää nyt väkisin mennä kun kerrankin ehtii, vaikka siellä valtasuonella ei olis kuin yksi auto just sillä hetkellä. VIINAKAUPPAANKO ON KIIRE, ettei niin ehdi edes jalankulkijaa päästää yli! Ja toinen kaheli tunkee takaa samalla tavalla! VIINAKAUPPA OLI JO SIIHEN AIKAA KIINNI! TURHAA HERMOILET! Niin, kumpikos siinä risteyksessä oli ens: Jalankulkijako, jos kerran oli jo keskellä suojatietä ylittämässä kun uuno pyrki eteen peltilehmällään?

Joo, liikkuu siellä varmaan pyöräilijöitä ja lapsiakin illalla! TULE PÄÄLLE VAAN!

4

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdöhdföghdsföhfghfgö

      viemässä akkaansa laitokselle! Muu ei ole niin kiireellinen asia, että pitäisi yrittää ajaa suojatiellä kulkevan jalankulkijan päälle, kuin kiire synnytyslaitokselle! HÄHÄHÄHÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ! Mitäs tunget mun eteen - ittehän tunkee suojatielle, vaikka mä tulen täältä tuhatta ja sataa että ehdin just tohon aika harvaankin autojonoon!

      • döödfghföghfög

        eli just se kaaharin kaista oli vielä vapaa, jalankulkija oli just astumassa siihen keskiviivan kohdalle! ELI HYVIN MAHTU VIELÄ!


      • ojan puolelle jo
        döödfghföghfög kirjoitti:

        eli just se kaaharin kaista oli vielä vapaa, jalankulkija oli just astumassa siihen keskiviivan kohdalle! ELI HYVIN MAHTU VIELÄ!

        vähän vaan joutu koukkimaan sinne ojan suuntaan, mutta pääasiassa, että ehti vielä sinne päätielle ennen kuin joku olisi ollut tukkimassa siellä tietä.

        Kaikenlaisia älykääpiöitä! Aja jonkun päälle kun sinne viinakauppaan niin kova kiire on!


    • esppa

      olisiko aika tarkistaa lääkitystä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4944
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4829
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4238
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3018
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2209
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe