Miksi amikset on aina niin tyhmiä??

Atrky jr.

Tottahan toi on, valtaosa väkivaltarikollisista, pedofiileistä, lukutaidottomista, huumausainerikollisista, raiskaajista, sossupummeista, prostituoiduista, insesteistä, kehitysvammaisista, alkoholisteista, rasisteista ja itsensäpaljastajista on ex-amiksia... Voidaanko tästä siis päätellä jotakin?

24

3584

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mayura

      Voidaan päätellä heti kun annat tutkimustuloksia tuosta. Itse olen havainnut täkäläisten sossupummien olevan kyllä peruskoulun jälkeen opinnot lopettaneita. Ja ihan näin btw, eihän Suomessa suinkaan ole yksikään lukiolainen ollut kouluampuja. :o

      Murr nimimerkillesi.

      • dsdssdsd

        Hmm.. mahtaakohan aloittaja olla vielä lapsen kengissä? Pelkkää streotypiaa.. Itse oon amiksessa, en juo/polta kuin satunnaisesti, en raiskaa ihmisiä tai huuda kadulla ja joo, oon ihan normaali nuori nainen :D


    • dsfsf

      niin ja ne yliviisaat sitten tappaa hitosti porukkaa kuten jokelan ja kauhajoen tapauksissa, ei kannata olla liian viisas. monet rikolliset itseasiassa ovat viisaita jos eivät halua jäädä kiinni, ainaki ammattirikolliset. jos olet lukiolainen, olet kyllä aivan helvetin tyhmä tai ajattelematon. itse olen myös lukiolainen, mut amis on parempi, en hakenut sinne vaikka ka oli yli 8.

      • sdfsdfgsfgsdfgdf

        Eli olet vitun idiootti jos amis on parempi mutta menit lukioon? :D:D

        Yleensä mennään sinne mikä on parempi.


    • tkgj

      no en kyl usko että musta ainakaa tulee mikää rikollinen tai sossupummi vaikka amikses olenki. amikset vaan haluu päästä töihin eikä niitä kiinnosta pänttääminen

    • huhhuh... ..

      Mitähän aineita mahdoit sisääs vetää kun sait idean liittää ammattikoulun pedofiliaan, raiskaajiin, insestiin ja prostituoituihin ???

    • Niin kaveripiiriini

      kuuluu silti myös pari amista. Eivätkä ole mitään kaksois- tai kolmoistutkintolaisia, vaan aivan 100-prosenttisia amislaisia. Ei se mitään haittaa, vaikka toinen olisi lukuihminen henkeen ja vereen ja joku toinen olisi enemmän käytännön ihminen, kyllä ne silti voi kavereita olla.

      Ei mun mielestä ainakaan kaikki amikset oo tyhmiä. Ainakin täällä meilläpäin valitettavasti suurin osa näyttää sellaisia olevan, mutta on sitä onneksi olemassa joitakin tuommoisia vähän järkevämpiäkin amislaisia.

    • Wouwou duud slow down. On amiksessa järkeviäki ihmisiä esim. ISÄMMAA ISÄMMAA KARJALA VITTU TAKAS HETI NÄKEEHÄ SEN JO LIPPIKSESTÄKI AMIKSEST PÄÄSEE VITTU HETI TÖIHI PERUSTAN OMAN PUTKIFIRMAN JA SAAN IHAN VITUSTI RAHAA

      • rjrknnxrl

        Joo!! Perustetaaks vielä tuninki paja?!?


    • MissFreedom

      Ei pidä paikkaansa. Opiskelin Jyväskylän yliopistossa yhteiskuntatieteitä ja olen sukurutsaaja. Nyt opiskelen kauppakorkeakoulussa Helsingissä.

    • vai oliko lsd ?

      voi paska onko mun pakko alkaa myymää persettä kadulla ja vetään samoja suonen sisäsiä ku sää ? :/

    • olen amixest

      Olet aivan oikeassa. Olen amiksen käynyt ja näin siis "ex-amis" kuin tuossa totesit. Olen myös aika väkivaltainen. Olen huomannut, että paras paikka toteuttaa väkivalta ja alistavia seksirikoksiani on paikallisessa lukiossa. Siellä kun sattuu olemaan semmoisia heiveröpoikia aikas paljon ja ne taitaa jopa tykätä alistamisesta ja siittä kun nyrkittää. Pedofiliaan en ole vielä sortunut, mutta tosiaan ne 17-18 vuotiaat lukion älyköt on sen verran lapsen näköisiä, että en tiedä. Sossupummi en ole, koska saan riittävästi rahaa kuvaamalla itseäni raiskauspuuhissa ja myymällä nämä videot.

      Olen myös huomannut, kuinka hyvin lukio toimii siis senhän pitäisi olla ns. yleissivistävää jne, mutta silti lukiolaiset tuntuvat olevan aika ylimielisiä ja erittäin yleistäviä persoonia. En tiedä minkä takia osa yrittää pönkittää oma itsetuntoaan mollaamalla toisia.

      Herätkää nyt lapsoset. Lukio ja amis ovat 2-asteen koulutuksia. Aika lapsellista kinata noiden välisestä paremmuudesta.

    • etukäteen!

      täytyy kai alkaa jo valmistautua istumaan tuomiota pedofiliasta jahka valmistun amiksesta.

      • ääääääääääääääääääää

        kaikki jotka ei tiedä amiksista olkaa hiljaa,,, ei kaikki amikset oo tollasii mitä väitetää,,, lukiolaiset ovat paljon pahenpiaenemmän bileitä ja muuta, ja sitä paitsi amiksesta ei esimerkiksi valmistu lääkäreitä jotka ovat jo aika monta tappaneet, miettikää mitä puhutte, ja älkää yleistäkö koko ajan,,,


      • samurai69
        ääääääääääääääääääää kirjoitti:

        kaikki jotka ei tiedä amiksista olkaa hiljaa,,, ei kaikki amikset oo tollasii mitä väitetää,,, lukiolaiset ovat paljon pahenpiaenemmän bileitä ja muuta, ja sitä paitsi amiksesta ei esimerkiksi valmistu lääkäreitä jotka ovat jo aika monta tappaneet, miettikää mitä puhutte, ja älkää yleistäkö koko ajan,,,

        Tiesittekö, että nykyään yli puolet menee amikseen eli Suomessa on kohtapuolin 2 500 000 murhaajaa, raiskaria, juoppoa yms. ei pidä yleistää! Itse uskon, että ne murhaajat, raiskarit eivät ole käyneet mitään kouluja. useimmiten.

        Ja tiesittekö että kaikki ns turhat julkkikset ovat nimenomaan lukiosta, koska ne eivät ole jaksaneet jatkaa opiskeluja eikä niistä ole oikeisiin töihin.


      • mayura
        ääääääääääääääääääää kirjoitti:

        kaikki jotka ei tiedä amiksista olkaa hiljaa,,, ei kaikki amikset oo tollasii mitä väitetää,,, lukiolaiset ovat paljon pahenpiaenemmän bileitä ja muuta, ja sitä paitsi amiksesta ei esimerkiksi valmistu lääkäreitä jotka ovat jo aika monta tappaneet, miettikää mitä puhutte, ja älkää yleistäkö koko ajan,,,

        Tarkoittaako bileissä käyminen aina pakosti alkoholin juomista? Olen tässä lukukauden alun jälkeen ollut viisissä bileissä, enkä yhdessäkään ole juonut. Lukiobileet ovat kyllä sitten ihan toinen homma.. Siellä ei selviä näekään. Kuinka monia ovat lääkärit pelastaneet? Vähemmän kuin tappaneet? Eikö useammin ne niin kutsutut murhaajat ole hoitajia, eli amiksesta valmistuneita?


    • ,'dgmop

      no arvoisa lukiolainen ei pääse papereillansa minnekään töihin ja yhtäpaljonniissäkionniitäpöljiä?

    • kjfks

      usein ns. sossupummius ja työttömyys kulkee tapana suvussa, välillä näkee perheitä joissa työssä eivät ole käyneet isovanhemmat vanhemmat eivätkä myöskään lapset... helppoahan se on jos on kotoa oppinut että ei tarvitse mennä töihin, kun pärjää muutenkin. tälläisissä perheissä on usein alkoholi ongelmaa, joka aiheuttaa väkivaltaista käytöstä, tälläiset perheet ovat usein matalasti koulutettuja ja vanhemmilla voi myös olla huono asenne korkeaan koulutukseen, joka taas siirtyy lapsiin, nämä lapset siirtyvät helpommin amikseen ym. koska lukiota pidetään liian vaikeana, raskaana ja turhana.

      joten kyse ei ole amiksesta, vaan perhetaustoista.

      Jos ei ole hyvä lukemaan, niin miksi mennä väkisin lukioon jos tietää ettei pärjää.

      mutta nyt on pakko puuttua tuohon kehitysvammaisuuteen miten VITUSSA vammaiset liittyy amikseen, sehän voi olla syntymästä asiti oleva, enkä usko, että siitä noin vain parantuu jos menee luokioon... joten mietippä nyt vähän mitä kirjotat. On myös olemassa sellaisia kehityksellisiä sairauksia, että lukiosta kyllä saa huippu arvosanat, matematiikas, kemiassa yms. mutta eivät ikinä pärjäisi amiksessa, koska eivät osaa edes tiskata

      keskiarvo n. 9 ja nyt amis ja ylpeä siitä

      • llllllllllll

        se mistä tykkää ja mihin menee on makuasia voi vitun tanot oikeesti


      • fiaa
        llllllllllll kirjoitti:

        se mistä tykkää ja mihin menee on makuasia voi vitun tanot oikeesti

        mitäs paskaa täälä jauhetaan? keskustelun aloittaja ei ilmeisesti käy parturissa koskaan, ja taloakaan ei taida haluta.. mistäs ne parturit ja raksamiehet tulee? jaa ettei tulis amiksesta.. ja sieltä tulee myös vanhustenhoitajia ja lastenhoitajia ja paljon paljon muuta. kyllä mä ainaki haluan että ku oon vanha enkä ite enää pysty käydä kunnolla vessas tai suihkus, että joku tulee sen perseen pyyhkimään. että sieltä amiksesta tulee hyviä kouluttautuneita ihmisiä : ) ite oon lukios ja aion vaihtaa amikseen. lukio tai amis valitaan sen perusteella mitä haluaa tehdä myöhemmin. ite menin lukioon että saan miettimisaikaa mitä haluun tehdä..


    • 0pint0-0hjaaja

      No rikollinen on tuskin rikollinen sen takia, että olisi käynyt amiksen. Todennäköisemmin rikollinen on päätynyt amikseen koska elämänhallinta on pettänyt jo vähän aikaisemmin. Eiköhän jokainen ymmärrä, että osalla voi valitettavasti lähteä kelkka käsistä jo ennen sitä 9. luokkaa. Toisaalta amiksistakin suurin osa on ihan normaaleja nuoria. Kiinnostuksen kohteet vaan voi olla vähemmän akateemisia ja halu päästä töihin aika suuri.

      Miettikääpä vaikka sitä, että joku lukioon ja yliopistoon mennyt valmistuu 26-vuotiaana ja pääsee vasta silloin aloittamaan työnteon alkupalkalla (~2000 euroa kk). Omaisuutta ei ole kertynyt ja opintolainaa on 10,000 euroa. Siinä vaiheessa amiksesta, valmistunut rakennusmies on tehnyt 1 2 4 vuotta duunia nousevalla palkalla 2200/2600/2900 euroa kuukaudessa. Kun akateeminen on siis 26-vuotiaana tilanteessa -10,000 euroa, on raksaduunari ehtinyt tienata (2200x12 2600x24 2900x48) 228,000 euroa. Tästä on riittänyt huomattavasti opiskelijan elintasoa parempaan elämään, ja on varmasti jäänyt myös säästöön/sijoitettavaksi.

      Jos esimerkin henkilöt olisivat nyt 26-vuotiaita, olisi raksaduunari voinut esim. ostaa asunnon Helsingistä heti armeijan jälkeen vuonna 2005. Sinkkumiehen ensiasuntoon olisi silloin uponnut lainaa 65,000 euroa, josta voisi olla kuuden vuoden maksamisen jälkeen jäljellä esim. 35,000 euroa. Samaan aikaan asunnon arvo on noussut 90,000 euroon. Siis kun akateemisella vastavalmistuneella on -10,000 euroa, on raksaduunarilla omaisuutta (90,000-35,000) 55,000 euroa.

      Suomessa ei sitä paitsi käytännön kannalta ole mitään väliä käykö lukion vai amiksen. Nykyään pääsee amiksestakin jatko-opiskelemaan niin halutessaan ja palkan kannalta on ihan sama onko duunari vai valkokaulustyöläinen. Putkimies tai raksaduunari saa parempaa palkkaa kuin suurin osa suorittavan tason toimistoduunareista (ostoreskontra, perus kirjanpito, sihteerit ja assistentit jne.). Ja toisaalta yrittäjäksi on huomattavasti helpompi lähteä kun on käytännön osaamista ja työkokemusta, eli amiksestakaan valmistuvalla ei todellakaan ole urapolku mitenkään tukossa. Esim. oma kampaamo, lvi-firma tai rakennusalan yritys voi olla sekä hieno haaste että kultakaivos.

      Tietysti käytännössä amiksillakin on paljon huonopalkkaisia ammatteja. Esim. ravintolahenkilökunnan ja vastaavien palkkataso on aika huono. Vastaavasti akateemisissa on todella hyväpalkkaisia ammatteja kuten lääkäri. Tosiasia kuitenkin Suomessa on se, että täällä ei rahan takia kouluttautuminen kannata. Erot palkassa akateemisten eduksi ovat niin pieniä, että korkeampi palkka kompensoi opiskelujen aikana menetetyt ansiot vasta joskus päälle 40-vuotiaana. Ensimmäiset 20 työvuotta menee siis keskimääräisellä korkeakoulutetulla ihan vaan sen duunarin etumatkan kiinni kuromiseen. Ja monella tämä ei edes koskaan tule onnistumaan koska palkka ei ole oleellisesti duunarin palkkaa korkeampi. Jokaista johtajaa tai huippupalkattua rahoitusalan asiantuntijaa kohti on nimittäin ainakin pari korkeasti koulutettua, mutta suorittavan tason perusduunia tekevää valkokaulustyöläistä.

      Oma ura pitäisikin valita kiinnostuksen mukaan. Jos joku tykkää rassata autoja tai haluaa kampaajaksi niin siitä vaan. Sehän on hienoa, että löytää ammatin itselleen mieluisten asioiden parista. Joku toinen taas haluaa tehdä työtä kehitysyhteistyön parissa, jolloin yliopisto ja sosiaalipolitiikka tai kehitysyhteistyöhön liittyvä maantiede ym. ovat oikea valinta. On ihan turha lähteä jakamaan ihmisiä hyviin ja huonoihin sen mukaan ovatko he amiksessa vai lukiossa. Sitä paitsi tyhmin mahdollinen temppu on mennä lukioon, mutta jättää opiskelut siihen. Lukio ei nimittäin oikeasti ole mitään muuta kuin jatko-opiskeluun valmistava koulu. Ilman niitä jatko-opintoja se on yhtä tyhjän kanssa.

    • saatanan urpot!

      mist sä voit tietää esim. pedofiilien koulutuksen ku ei sellasii julkisteta missään... ja miten lukutaidottomuus muka liittyy amikseen... sielki luetaan aineita ja tarvitaan lukutaitoo samal taval ku lukios... ja mun mielest lukiolaiset on aikuistumista pakenevia, vessassa panevii ääliöitä... Ja miks kaikki haukkuu muutenki amislaisii ei meijän koulus oo mitää muut eroo ku et me vaan saadaan koulutus ku valmistutaan ja päästään tienaan toisin ku lukiolaiset... ja meki voidaan jatkaa koulutust pidemmälle

      • kjfkfkfjjfjkfj

        No, kyllähän tuossa sunkin viestissäsi suomea käytetään aika amismaisesti, eli tietty pointti siinä lukutaito-piikissä on. Vaikka ammattikoulussa onkin, voisi yrittää hieman sivistyneemmältä vaikuttaa.


    • Anonyymi

      Jaa´a! Jokainen Jumalaan eli Jeesukseen uskova on yhtä arvokas ihminen Jumalalle ja Jeesukseen uskovien lasten ja nuorten KOKO elämä on turvattu Jeesuksen sylissä ikuisesti! Näin kerran amiksen junassa ja hän oli erittäin viehättävä nuori! Ei rähjännyt yhtään eikä piikittänyt edes mitään.

      Tuli mieleen, että ovatko lukiolaiset enemmän luistelijaporukkaa? Jotka hekumoivat netissä omien mielitekojensa huumaamina? Amiksilla on uskoakseni koko ajan kova veto niihin työtehtäviin, mihin heidät yhteiskunta on kasvattamassa! Uskoisin, että kaikki ovat samaa mieltä kanssani!

      Mielestäni työtehtäviin valmistautuminen ja niihin kovalla innolla suhtautuminen on paljon tärkeämpää kuin esim. keinoälypornon tuottamiseen keskittynuyt "korkeakoulu" porukka nykyään! Vielä 1990-luvulla nuoret olivat ihan toisenlaisia!

      Siunatkoon Jumala - ylösnoussut ja taivaaseen astunut Jeesus Kristus jokaista ammattikoululaista! Itseään ylittävien omahyväisten porukka nöyrtyköön työhön! Toisten hyväksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14341
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      145
      3790
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3712
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1482
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      365
      1441
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      42
      1212
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      11
      1160
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      941
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      918
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      91
      763
    Aihe