Olen monesti pohtinut, mikseivät arkkitehdit kysy palautetta suunnittelemistaan asunnoista? Paras palautehan tulee asunnon käyttäjältä, asukkaalta, jolle arkkiehti on asunnon suunnitellut. Nykypäivänä monet muut tahot pyytävät palautetta voidakseen kehittää toimintaansa entistä paremmaksi. Mikä oli hyvää, mikä huonoa? Palautteen saamisen ansiosta itse kukin pystyy kehittämään omia taitojaan, mikäli haluaa oppia vielä paremmaksi.
Muutin uuteen asuntoon, ja nyt kun olen asunut siinä jo jonkin aikaa tehden havaintoja, on monesti tehnyt mieleni antaa palautetta sen suunnittelijalle. Kaivoin jopa arkkitehtitoimiston ositteen ylös, mutta en ole kuitenkaan saanut aikaiseksi tehdä mitään yhteydenottoa. En tiedä, haluaisivatko edes, mutta se sai minut pohtimaan tätä kirjoittamaani asiaa, miksei palautetta haluta aktiivisesti? Pidän suuresti asunnostani, joten palautteella en tarkoita pelkästään negatiivisia asioita. Toki olen miettinyt, miksi jokin tietty asia on suunniteltu juuri niinkuin on, ja näistä olisin luonnollisesti myös antanut ehdotuksia, joilla olisi voitu tilanne muuttaa asukkaan kannalta toimivammaksi.
Miksei arkkitehdit kysy palautetta?
4
478
Vastaukset 4
- kvdvLÖ
arkkitehdille ja anna vähän palautetta, niin ymmärrät miksi.
- ujosäikkyarka
Aloitatko?
Suunnittelijan nimi:
Mielipiteesi lopputuloksesta:
Kiitos palauttestasi!!- arxitehti
miksikö arkkitehdit eivät kysy palautetta?
No yksi syy saattaa olla se, että toimistot ovat keskimäärin todella pieniä ja palautteen kerääminen on ponnistus pikkuiselle organisaatiolle. Nykyisin suunnittelijoiden palkkiot on niin pieniä, että mitään ylimääräistä ei hankkeissa voi tehdä.
Eri asia on sitten se, että jos jostakin löytyisi joku kansalaisjärjestö joka tekisi tällaisia kyselyjä ilman palkkaa.
- Arkkivaari
Kyllä palautetta tulee, välillä pyydettyä ja välillä pyytämättä ja yllättäen.
Itse tulee kyseltyä lähinnä omakotihankkeen valmistuessa myös ulkopuolelta. Silloin asiakas on yleensä ehtinyt jo asua ainakin muutamia kuukausia, joten palautekin perustuu kokemukseen. Ohi ajaessakin voin pistäytyä talossa, jos elonmerkkejä näkyy.
Joskus kutsutaan katsomaan taloa uudestaan asiakkaan merkkipäiville ja joskus muuten vaan kaffille. Kuohuviiniäkin ovat jotkut varanneet. Olisko se sitten sitä positiivista palautetta.
Rivi- ja kerrostaloista on usein rakennuttaja kerännyt yleisempääkin palautetta esimerkiksi takuutarkastuksen yhteydessä. Se tulee tiedoksi myös arkkitehdille, vaikka ihan kaikki lasinnaarmut eivät olekaan arkkitehtiasiaa. Näihin kohteisiin ei toimistoilla yleensä ole resursseja tehdä ja lähettää omia kyselyjä, niin hyödyllistä kuin se usein olisikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.3931008- 102895
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei293876- 77748
- 82726
- 75720
- 50655
- 37646
- 45631
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609