Miksei arkkitehdit kysy palautetta?

den boende

Olen monesti pohtinut, mikseivät arkkitehdit kysy palautetta suunnittelemistaan asunnoista? Paras palautehan tulee asunnon käyttäjältä, asukkaalta, jolle arkkiehti on asunnon suunnitellut. Nykypäivänä monet muut tahot pyytävät palautetta voidakseen kehittää toimintaansa entistä paremmaksi. Mikä oli hyvää, mikä huonoa? Palautteen saamisen ansiosta itse kukin pystyy kehittämään omia taitojaan, mikäli haluaa oppia vielä paremmaksi.

Muutin uuteen asuntoon, ja nyt kun olen asunut siinä jo jonkin aikaa tehden havaintoja, on monesti tehnyt mieleni antaa palautetta sen suunnittelijalle. Kaivoin jopa arkkitehtitoimiston ositteen ylös, mutta en ole kuitenkaan saanut aikaiseksi tehdä mitään yhteydenottoa. En tiedä, haluaisivatko edes, mutta se sai minut pohtimaan tätä kirjoittamaani asiaa, miksei palautetta haluta aktiivisesti? Pidän suuresti asunnostani, joten palautteella en tarkoita pelkästään negatiivisia asioita. Toki olen miettinyt, miksi jokin tietty asia on suunniteltu juuri niinkuin on, ja näistä olisin luonnollisesti myös antanut ehdotuksia, joilla olisi voitu tilanne muuttaa asukkaan kannalta toimivammaksi.

4

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kvdvLÖ

      arkkitehdille ja anna vähän palautetta, niin ymmärrät miksi.

    • ujosäikkyarka

      Aloitatko?

      Suunnittelijan nimi:

      Mielipiteesi lopputuloksesta:

      Kiitos palauttestasi!!

      • arxitehti

        miksikö arkkitehdit eivät kysy palautetta?

        No yksi syy saattaa olla se, että toimistot ovat keskimäärin todella pieniä ja palautteen kerääminen on ponnistus pikkuiselle organisaatiolle. Nykyisin suunnittelijoiden palkkiot on niin pieniä, että mitään ylimääräistä ei hankkeissa voi tehdä.

        Eri asia on sitten se, että jos jostakin löytyisi joku kansalaisjärjestö joka tekisi tällaisia kyselyjä ilman palkkaa.


    • Arkkivaari

      Kyllä palautetta tulee, välillä pyydettyä ja välillä pyytämättä ja yllättäen.

      Itse tulee kyseltyä lähinnä omakotihankkeen valmistuessa myös ulkopuolelta. Silloin asiakas on yleensä ehtinyt jo asua ainakin muutamia kuukausia, joten palautekin perustuu kokemukseen. Ohi ajaessakin voin pistäytyä talossa, jos elonmerkkejä näkyy.
      Joskus kutsutaan katsomaan taloa uudestaan asiakkaan merkkipäiville ja joskus muuten vaan kaffille. Kuohuviiniäkin ovat jotkut varanneet. Olisko se sitten sitä positiivista palautetta.

      Rivi- ja kerrostaloista on usein rakennuttaja kerännyt yleisempääkin palautetta esimerkiksi takuutarkastuksen yhteydessä. Se tulee tiedoksi myös arkkitehdille, vaikka ihan kaikki lasinnaarmut eivät olekaan arkkitehtiasiaa. Näihin kohteisiin ei toimistoilla yleensä ole resursseja tehdä ja lähettää omia kyselyjä, niin hyödyllistä kuin se usein olisikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      367
      3160
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      310
      1508
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1295
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1145
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe