Edinburgh ja Ness hirviö

Nessin hirviö

Miten parhaiten pääsen Edinburgista katsomaan tuota kuuluisaa järveä ja sen mahdollista hirviötä? Onko järvellä edullisia yöpymispaikkoja?

1

1025

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matka-Tapsa

      Edinburghista voi matkustaa Loch Nessille useitakin kautta.

      Yksi mahdollisuus on ottaa majapaikaksi pohjoisen pääkaupunki Inverness. Sieltä löytyy etsimällä myös järkevähintaista B&B majoitusta ja kaupunki itse on yllättävän viihtyisä.

      Invernessiin voi matkustaa junalla tai bussilla. Bussit ovat edullisimpia, kannattaa katsella vaihtoehtoja Megabus ja Citylink -yhtiöiden verkkosivuilta. Invernesistä voi lähteä järveä katselemaan Loch Nessin länsirantaa seuraavilla busseilla (määränpäänä Fort Williams tai Skye tai Kyle of Lochals.

      Tämä bussiajelu tarjoaa hyviä maisemia, ja bussista voi jäädä majoittumaan jonnekin järven rannalle.
      Toinen reittimahdollisuus on majoittua järven etelärannalla olevassa Fort Augustuksessa. Erittäin pieni kaupunki, mutta maisemat matkalla komeita. Fort Augustukseen pääsee bussilla joko Invernessistä tai Fort Williamsista.

      Eri asia on, onko Loch Ness Skotlannin paras nähtävyys. Melkein suosittelisin menemään siitä Länteen West Rossin maakuntaan tai Skyen saarille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      161
      3271
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3032
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1565
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      155
      1304
    5. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      73
      1139
    6. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    7. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      963
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      24
      938
    Aihe