Krabille kesällä

Hei! haluaisimme lähteä kesällä Krabille tai lähistölle. tiedän että siellä on sadekausi mutta talvella ei ole mahdollisuutta, ja pieni sade alkukesästä ei haittaa. Mitkä ovat muiden kokemukset? Millä lensitte, mistä saitta matkan! Kun ei matkatoimistot taida järjestää. Kiitos vastauksista!
8841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Krabille pääsee mukavasti lentämällä Thailla Bangkokista. Varatkaa sopivat reittilennot Suomesta Bangkokiin ja jatkakaa siitä Thai Airwaysilla. Thai lentää kolmesti päivässä molempiin suuntiin. Menopaluu alkaen n. 140€ per nuppi.

Äänestä

pieni sade...sadekausi oli vasta alkamassa kun oltiin thaimaaassa viimeksi, eikä ollut sillon ainakaan pieni sade. vettä nilkkoihin ja polviinkin kaduilla..viemäröinnit ei aina toimi;) mutta jos sekään ei haittaa, niin sinne vain.

Äänestä

Finnairn reittilennolla BKK www.finnair.fi
Finnairin lentohintoja kannattaa katsella päivittäin veikkaan että saat alle 700 € meno-paluu lipun
Ja Krabille www.airasian.com
Air Asian liput alle 2000 thb BKK-Krabi-BKK

Äänestä

Oltiin perheen kanssa viime kesäkuussa siellä 4 viikkoa. Lennot Ebookersilta ja hotelli Asia Roomsin kautta. Reissu maksoi noin 1200/hlö. Lennot HKI-BKK finskillä ja BKK-Krabi Thailla. Hotelli oli Villa.
Sade ei paljon haitannut. Yhden kerran sade kesti parisen päivää. Muuten nopeita kuuroja pari viikossa, jotka haitanneet menoa ollenkaan. Ainoa oikeasti houno puoli tolloin matkaillessa on monsuunituulet mitkä tuo rannalle kaikkee roskaa ja rojua sekä meduusoita oli huomattavati enemmän kuin talvella. Myös veneet pysyivät useana päivänä rannassa aallokon takia.

Villa on mainettansa huonompi hotelli. Siis ihan OK, muttei enempää. Saatiin eka huoneet homeisesta siivestä, mutta ne onneksi vaihdettiin remontoituihin kun käytiin valittamassa. Siinä homesiivessä ei todellakaan pysty olemaan yhtä yötä enempää.

Äänestä
  • tarkenna vähän missä osassa nuo surkeat huoneet oli? olivatko millä nimikkeellä? ollaan mietitty sitä vähän isompaa huonevaihtoehtoa...........

    Äänestä

  • home? kirjoitti:

    tarkenna vähän missä osassa nuo surkeat huoneet oli? olivatko millä nimikkeellä? ollaan mietitty sitä vähän isompaa huonevaihtoehtoa...........

    ...missä ne homekämpät Villassa? Oliko huone, jossa kaksi erillistä sänkyä tai parivuode? Tarkoitan että jos haluaa huoneen kahdella erillisellä vuoteella, onko suurempi vaara joutua homesiipeen tai ei?

    Äänestä

  • home? kirjoitti:

    tarkenna vähän missä osassa nuo surkeat huoneet oli? olivatko millä nimikkeellä? ollaan mietitty sitä vähän isompaa huonevaihtoehtoa...........

    Hitto kun en muista rakennuksen numeroa, mutta se on siinä ison altaan äärellä partsit merelle päin, eli allas jää meren ja partsin väliin. Meillä siis tosiaan 2 superior huonetta ja kumpikin asuinkelvottomia. Toisessa taisi olla 2 erillistä punkkaa ja toisessa parivuode. Kesällä hotellissa on paljon tilaa ja siksi vaihto sujui ongelmitta, mutta sesonkina Villa taitaa olla usein täynnä.

    Äänestä

Hei, me oltiin viime kesänä Krabilla. Jos välttämättä haluatte juuri Krabille niin älkää menkö ainakaan Ao Nangille, rannat ovat huonot ja joudutte lähtemään muualle etsimään rantoja, esim. lähisaarille. Jos sensijaan haluatte laadukkaan loman, niin laittakaa pari saturaista lisää matkan hintaan ja menkää mielummin Koh Samuille tai sen lähisaarille. Siellä on kesäaikaankin hyvät ja kirkkaat vedet, sekä puhtaat rannat. Ainakin Chaweng ja Chaweng Noilla.

Me seurattiin ebookerssin ja kilroyn kautta lentolippujen hintoja noin viikon ajan ennenku ostettiin liput. Siellä saattaa olla samoille lennoille eri hintoja tarjouksesta riippuen. Me lennettiin Turkish Airlinesillä ja saatiin Helsinki-Bankok-Helsinki 550€/nenä. Ja voin sanoa, että palvelun laatu on ihan toista luokkaa kun Finnairilla ja nimenomaan parempaan päin. Ihan vaan esimerkkinä, Turkishilla jaetaan jokaiselle ennen ruokailua ruokalista, josta saa valita minkä pääruoan ottaa. Ja tämä siis turistiluokassa!

Jatkolento kannattaa tosiaan ottaa sitten mielummin AirAsia:lta, koska heillä hinnat on halvemmat, eikä palvelun tasossa juuri eroa Thain kämässeen mehukupposeen ja pariin ananaspalaan varmaan juurikaan huomaa.

Sadekaudesta huolimatta säät on ainakin meidän matkoilla ollu aina ihan hyvät. Sateet tulee lähinnä kuuroina (jotka tosin saattaa olla aika rankkojakin) iltapäivän aikana, eikä niitäkään joka päivä ole ollut. Me ollaan oltu Thaimaassa aina kesä-elokuu välillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heiiidiiii kirjoitti:

Hei! haluaisimme lähteä kesällä Krabille tai lähistölle. tiedän että siellä on sadekausi mutta talvella ei ole mahdollisuutta, ja pieni sade alkukesästä ei haittaa. Mitkä ovat muiden kokemukset? Millä lensitte, mistä saitta matkan! Kun ei matkatoimistot taida järjestää. Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu