Ostin 25 kpl pakkauksen Sony cd-r levyjä (700mb/48x). Ainakin pakkauksen 2 päällimmäistä levyä olivat viallisia. Polttamisen jälkeen molemmissa noin 50 min kohdasta eteenpäin levyllä oli pelkkää rahinaa. Kolmannen levyn otin pinon keskeltä ja siinä ei ollut mitään vikaa, toisto on ihan normaali.
Käytän Nero StartSmart -poltto-ohjelmaa.
Voiko tuolla ohjelmalla (tai jollain muulla jipolla) etukäteen tarkistaa, että onko levy viallinen vaiko ei?
Käytän Nero StartSmart -poltto-ohjelmaa.
Voiko tuolla ohjelmalla (tai jollain muulla jipolla) etukäteen tarkistaa, että onko levy viallinen vaiko ei?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Miksi tuhlata rahaa cd levyihin???
Minä olen tallentanut musan ja leffat ulkoiselle kiintolevylle jo vuosia.
Hyvin säilyvät ja helppo hakea.
Jos ne kaikki olisi cd,nä ja dvd,ä olisi sama ongelma kuin aikoinaan videonauhojen kanssa, niile piti olla oma huone.
Tuohon mahtuu muutama tuhat cd,tä tai muutama sata dvd,tä :
http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/273156#totsikko
Eivätkä likaannu tai mene rikki.
Sony! Eikö herätä epäilyjä tallennuspuolesta? Tikkujakin saa jo ilmaiseksi mainostajilta.
Bob Dylan: The times they are a changin'. Niin, tuo oli joskus 70-luvulla.
että kiintolevyt voivat menna yks kaks rikki. CD/DVD-levyt ei niinkään helpsti hyvin käsiteltynä. Itse pistän kaikki tavarat DVD-levylle talteen, koska en luota kiintolevyjen pitkäaikaiseen toimivuuteen tänä päivänä.
Käteviä ja npeita tallennukseen, mutta ei säilytykseen.
mitään vikaa. Toisin kuin jossain sekunda romu Philipsissa tai LG:ssä. Japanilaiset tekevät halutessa vaikka traktorista monitoimilaitteen. Sony teksti on vaan Logo siinä levyn päällä, ei ne sitä ole itse valmistanut. Ovat vaan tilanneet levyjä putiikilta, jonka ovat uskoneet olevan laadukas ja luotettava.
Itse he tekevät laadukasta HI-FI laitteita, jotka toimii isältä pojalle ja laadulla.
Jos minulla olisi kaikki cd,ä ja dvd,nä tarvitsisin 30 neliön huoneen niille.
Ja sitä hintaa en maksa.
Tällä hetkellä kaikki on neljällä ulkoisella kiintolevyllä, viides täyttymässä.
Sekä niistä on varmuuskopiot tuolla: http://www.f-secure.com/fi_FI/products/home-office/online-backup/
Se on huomattavasti halvempi ratkaisu kuin huone.
Plussaa on myös: kaikki löytyy helposti, eikä tarvii siivota.
Kyse ei tainnut olla sonyn tuosta puolesta. Jos olet seurannut aikaasi muutaman vuoden ,saatat muistaa sonyn levittämiä haittaohjelmia.
on kun varmuuskopiot on siellä, minne sen itse on laittanut ja tallenne joka ei tartte 3 osapuolen tukea. Eli tallennan edelleenkin DVD ja CD levyille varmuuskopiot. kaikkista turvallisinta.
olihan niillä haitta-ohjelmansa ja suojatut Minidiscinsä, mutta kukaan ei voi väittää, että Sony ei olis se joka tekee halpaa, laadukasta ja 10 vuosia kestävää Hi-Fi tuotteita. Itsellä on kohta 20 vuotta vanha Sony Viritinvahvistin. Kertaakaan ei ole tarvinnut tohtorilla käyttää ja vieläkin soittaa akustisemmin musiikin, kuin jokin vitun monimultivitamiinikanava vahvistin. Polyt pois puolen vuoden välin, niin taas saadaan lisää ikää soittimelle.
Sony:sta en luovu.
millaisessa kopissa sä asut. omassa vuokra kämpässä (Omakotitalo) on 33 neliötä puusauna puoli ulko-oven toisella puolella ja makuuhuoneeseen mahtuu tajuttomasto DVD/CD-levyjä, kun sitä en käytä, kuin varastona. Tänne olohuoneeseekin mahtuu vielä paaaaallllljoooon DVD/CD-levyjä. Keittiöönkin mahtuu paaaaallllljooon lisää.
Siskolle tai Äipälle voi viedä varmuuskopiot, vaikkapa tulipalon varalta ja taaaaasssss mahtuuuu paaaaljoooon DVD/CD-levyjä josta palauttaa, jos kiintolevy posahtaa.
Edelleenkin varmuuskopioin DVD/CD-levyille.
Keittiööööön!!!!
Mihinkäs meinaat autosi laittaa, jos keittiöstä siltä paikan viet???
Kirjoituksistasi päätellen, auton paikka sinulla on keittiössä.
Sentään "mannet" jättää auton ulko-oven eteen, kun ajotaidot loppuu siihen. :) :)
CD-Polttolaitteessasi saattaa olla vikaa tai sitten yrität polttaa CD-levyjä liian suurella nopeudella. Yleensä itse CD-aihiot ovat harvoin syynä tallennusongelmiin vaikka niitä helposti syytetäänkin. Kokeile säätämällä polttolaitteesi alemmalle polttonopeudelle.
Eli ymmärsinkö oikein: kun poltto-ohjelma polttaa nyt levyjä nopeudella 40x (se siis EI polta sillä nopeudella, mikä levyssä lukee) niin säätäisin polton hitaammaksi?
Miksi muuten poltan cd:lle - siksi, että voin kuunnella autossa. Autosoittimeni on ihan huippulaatua, mutta muistitikun paikkaa siinä ei ole (harmi)
Laita hitain polttonopeus mikä löytyy polttavasta asemasta käyttöön niin levyt toimivat varmasti muissakin asemissa.
Oikeassa olet, muistitikun paikka autoradiossa on huippu juttu.
Ei enään cd,t pyöri joka paikassa, sekä on 100 kertaa musiikkia mukana mistä valita.