Hei. Tässä toimiva sekoitus unentuloon. Olen siis entinen kroonisesti uneton. Tämä sopii vaihdevuosi- tai lähes vaihdevuosi-ikäiselle naiselle:
iltaisin:
- Remeron 22,5 mg
- Lyrica 75 mg
- Estrogel-geeliä 20 mikrogr ( Lugesteron-keltarauhahormoni 12 pv/kk)
Plus jokailtainen kehomeditaatio! Ja todella viileä, pimeä makuuhuone, korvatulpat korvissa, pehmosukat jalassa. Ja yksin!!
Nykyään nukun syvää unta 6 t/yö, mikä riittää minulle. Joskus jopa 7 t.
iltaisin:
- Remeron 22,5 mg
- Lyrica 75 mg
- Estrogel-geeliä 20 mikrogr ( Lugesteron-keltarauhahormoni 12 pv/kk)
Plus jokailtainen kehomeditaatio! Ja todella viileä, pimeä makuuhuone, korvatulpat korvissa, pehmosukat jalassa. Ja yksin!!
Nykyään nukun syvää unta 6 t/yö, mikä riittää minulle. Joskus jopa 7 t.
Vastaukset 11
Vanhimmat
lihonut noilla lääkkeillä? Usein aiheuttavat lihomista joten kysyn ennen kuin alan miettimään vaihtoehdoiksi..? Kiitos!
Olen jo muutaman vuoden sinnitellyt huonoilla unilla. Gynekologi olisi antanut reseptin remeronille mutta en ottanut. Jotenkin särähti että on vanha mielialalääke. Lääkäri sanoi kylläkin ettei näin pienellä määrällä hoideta mielentilaa vaa auttaa nukahtamaan. Nyt sitten olen jo puolittain alistunut sille että jotain pitäisi tehdä. Ei ne unet ainakaan ole parantuneet päin vastoin. Kysynkin ensimmäiseltä miten painon kanssa on käynyt? Kiitoksia
Hei. Vastaan molemmille kysyjille tässä, kun kummatkin kysyitte painonnoususta.
En ole lihonut Remeronin enkä Lyrican käytön aikana. Ainoastaan pientä alamahan turvotusta on, mutta se ei ole läskiä. Mielummin se kuin unettomuus! Minullahan tuo annos on myös mielialaan, mutta auttaa uneen. Pelkkään unihäiriöön annos on niin pieni kuin 7,5 mg tai jopa 3,75 mg. Ja noin pieni ei varmasti lihota grammaakaan. Lyrica on tosi hyvä uneen, sitä määräsi Suomen pätevimpiä unilääkäri-neurologeja. Se tutkimusten mukaan lisää syvää unta ja vähentää heräilyjä. Ja näin on tapahtunut. Minulla auttoi jo pienin kapseli eli 25 mg heti toisena yönä. Sinä 58-v. käytätkö estrogeenia? Pieni annos geeliä auttaisi nukkumaan. Estrogel-geeli ei myöskään ole lihottanut. Toki tässä iässä täytyy liikkua säännöllisesti ja herkutella vain silloin tällöin. Kun nukkuu syvempää unta, jaksaa taas huolehtia itsestään. Ottakaa rohkeasti pieni annos Remeronia ja vaihdevuosi-iässä myös tuota estrogeenia.
Kehomediaatio on tutkitusti myös erittäin hyvä unettomuudessa. Sen "luoja" on Jon Kabat-Zinn, googlettamalla löytää tietoa ja kirjallisuutta, missä on ohjeet sen tekemiseen. Ei vie kuin noin 20 minuuttia, ja se on helppo ottaa jokailtaiseksi tavaksi, mennä pimeään makkariin peiton alle ja laittaa tulpat korviin ja tehdä se läpi. Itse teen klo 20 maissa illalla, menen sitten katsomaan vielä uutiset, sitten otan Lyrican, laitan Estrogelin, ja otan Remeronin. Onhan tuossa muistettavaa, mutta menee jo rutiinilla! Mielummin teen nämä kaikki kuin kärsin siitä unettomuushelvetistä, missä olin 10 vuotta.
Hei! kuinka kauan olet nyt syönyt tuota lääkekombinaatiota?? Itse käytän triptyliä, oxepamia ja truxalia...
Kiva kun kerroit muillekin sinulle tepsineistä lääkkeistä! =)
Hei Kiitos vastauksestasi. Käytän estrogeeniä puikkona, Vagifemia noin kerran tai kaksi kertaa viikossa. Sillä ei taida olla unensaantiin vaikutusta vaan lähinnä tuonne intiimialueen ihoon. Varmaan täytyy ruveta käyttämään tuota mirtatsapinia illalla. Unensaanti on edelleen heikkoa melatonilla. Otan aina noin kerran tai pari kertaa viikossa imovanea, jolla nukun sitten kun oikein on väsynyt.
Hei. Olen syönyt Remeronia vuodesta 2003, Lyricaa vuodesta 2007 ja laittanut Estrogel-geeliä vuodesta 2008. Luulen, että tuo olisi paras kombinaatio monelle yli 45-v naiselle! Tässä iässä hormonimuutokset ovat suuri syy unihäiriöihin. Aivojen nukkumista säätelevillä alueilla on tutkimuksissa havaittu runsaasti estrogeenireseptoreita. Kun estrogeeni vähenee tässä iässä, unikin häiriintyy. Lyrica taas vaikuttaa aivojen gamma-aminovoihappo-järjestelmään eli gaba:aan, joka vastaa rauhoittumisesta. Lyrica ei ole kuten bentsot, se ei tee samanlaisia sivuvaikutuksia, minulle tuo 75 mg annos ei tee yhtään mitään sivuvaikutuksia. Joitakin voi tosi iso annos väsyttää päivälläkin.
Remeron väsyttää aluksi, minua väsytti päivällä n. kuukauden mutta meni sitten ohi. Ja unettomuuteen tosiaan Remeron auttaa ehkä parhaiten 3.75 - 7.5, max 15 mg:n annoksella. Itselläni tosin toimii tuo 22,5 mg, mutta 30 mg oli jo liian virkistävä.
Hei ! Aloitin nyt mirtatsapinin( puoliskolla 7.5 mg ) annoksella.Olen nyt käyttänyt viikon, mutta uni ei vieläkään tule helpolla. Joka toinen ilta nukahdan paremmin, tietty kun olen niin väsynyt silloin. Mutta kysymys onkohan kenellekään tullut kutinaa tästä lääkkeestä. En osaa sanoa johtuuko tuosta lääkkeestä, mutta jalkoja syyhyttää kovasti samoin käsivarsia. Niissä ei näy mitään ihottumaa vaan kutina, samanlainen kun tulee esim appelsiinista. Muistan lääkärin jossain vaiheessa sanoneen että unettava vaikutus tulee vasta kunnolla voimaan viikon käytön jälkeen. Ei vain jaksais valvoa pukkaa niin stressin päälle. Kiitos jos joku osaa vastata asiallisesti.
Hei taas. Voi kyllä olla, että tuo kutina on Remeronin sivuvaikutus, mutta hyvinkin voi mennä ohi. Eikös tuo lääke maistu vähän appelsiinille, olisko siinä sitä aromia. Otatko nyt 7,5 mg vai puolikasta tuostakin? Minä aloitin unettomuuteen suoraan 15 mg ja auttoi noin viikossa. Olin syönyt unilääkettä ja oli ihanaa kun voi jättää sen pois. Lyrica on erittäin hyvä myös unettomuudessa ja sen voi hyvin yhdistää Remeroniin. Sitä ei tosin osaa määrätä kuin neurologit, unilääkärit tai psykiatrit (eivät kaikki). Tutkimusten mukaan Remeron auttaa parhaiten unettomuuteen tuolla pienen pienellä annoksella, mutta toki tuo voi olla yksilöllistä, minulla siis auttaa 15 - 22.5 mg. Ystäväni taas sai avun 30 mg:lla, kun minä taas virkistyin siitä liikaa. Nyt tämä ystäväni ottaa joka yö 7,5 mg ja auttaa sekin. Hän sai siis tuon isomman annoksen masennukseen, mutta se auttoi samalla uneen. Nyt hän ei ole enää masentunut, ja on vain unihäiriöitä, joten ottaa pienempää. Tämä on joskus tällaista annoksen viilailua!
Onko sinulla tutkittu, mikä on unihäiriön takana...? Oletkohan masentunut, ahdistunut, stressaantunut....? Tuo edellä mainitsemani kehomeditaatio tutkitusti auttaa nukkumaan paremmin. Sitä kun tekee joka ilta, nukahtaa parissa minuutissa. Olen tehnyt sitä reilun vuoden joka ilta, ja oikein odotan, että pääsen taas "omalle matkalleni" rauhan maahan!
Kiitos kun viitsit vastata. Olen sairaslomalla stressin takia, tämä uniongelma tuli työn mukana. Olen malliesimerkki tunnollisesta työntekijästä, työt olen ottanut vähän liiankin tunnollisesti 42 vuotta työelämässä ja ei sairaslomia. Nyt sitten muutosten kourissa pukkasi tämän uniongelman ja se pahenee aina kun menen takaisin töihin. Minulle määrättiin 15 mg mirtatsapiinia annoksella 1/2-1 tabletti. Aloitin ensin neljäsosalla mutta nostin sitten puoleen tablettiin mutta unta en vielä saa kunnolla valvon tuonne kolmeen saakka ja sitten nukun noin 5 tuntia. Välillä tämä uniongelma meni pois mutta kun meni takaisin töihin tulee entistä pahempana takaisin. Kokeilen nyt ja seuraan. Uniongelmaa ei ole sen kummemmin tutkittu .
Hei taas. Minulla uniongelma tuli myös työperäisen stressin takia, tosin siihen liittyi esimiehen 3-vuotinen kiusaaminen, toimenkuvani alasajo jne. Tein kahden ihmisen työt, mutta itse työnteko ei minua rasittanut vaan nuo ihmissuhdepulmat siellä. Sairastuin burn outiin v. 2003, ja lääkäri määräsi unettomuuteen (jota siinä vaiheessa oli jatkunut 3 kk) Remeronia. Se oli ainoa, mikä auttoi. Kokeilepa vielä viikko tuota 15 mg. Itse aloitin sillä annoksella suoraan. Remeron on siitäkin hyvä lääke, että sillä ei ole sivuvaikutuksia muiden lääkkeiden kanssa. Voi vaikka pari kertaa viikossa ottaa Zopinox/Imovane-unilääkkeen tai puolikkaan tai Diapamia sen kanssa. Paras kombinaatio olisi tuo Lyrica. Itse huomaan että uni on syventynyt niin että 6 tunnilla pärjää mainiosti. Kävin v. 2007 Espoon Rinnekodin uniklinikalla unipatjatutkimuksissa (laajin mahdollinen), ja siellä sitten unilääkäri totesi minulla olevan kroonisen toiminnallisen unettomuuden, joka sai alkunsa tuosta työstressistä. Hänen mukaansa sellaiseen auttaa parhaiten kognitiivis-behavioraalinen terapia (sieltä sain opin myös tuohon kehomeditaatioon), ja lääkkeistä Lyrica, toki myös Remeronin tyyppiset, mutta varsinaisia unilääkkeitä ei saisi käyttää. Rentoutuminen ja unihygienia ovat myös tärkeitä. Liikunta 4-5 tuntia ennen nukkumaan menoa auttaa myös, samoin sauna. Sinulla on varmasti hermosto ylivirittyneessä tilassa tuon työstressin takia, joten olisi hyvä ihan kunnon opastajan avulla opetella syvärentoutus ja kehomeditaatio. Ne eivät ole mitään "salatiedettä" vaan ihan arkipäiväisiä tapoja saada hermosto ja elimistö tyyntymään. Kognitiivis-behavioraalinen terapia taas auttaa muuttamaan ajatustottumuksia ja toimintatapoja, jotka ylläpitävät unettomuuden kierrettä. Psykologiliiton voi googlettaa ja soittaa sinne ja kysyä noita terapeutteja. Heillä on oma yhdistys, josta saa tietoja, mutta en nyt muista heidän nettisivuaan suoraan. Itse soitin sinne ja kysyin alueellani toimivia terapeutteja, ja löysin yhden todella hyvän 40 km:n päässä. Kävin 2 kertaa kuussa ja muutamassa kuukaudessa unettomuuden pelkoni alkoi lievittyä. Hän opetti tuon rentoutuksen ja meditaation, ja puolessa vuodessa uneni parani selvästi. Lisäksi siis tuli tuo Lyrica ja v. 2008 estrogeeni, mikä vielä syvensi unta. Stressin poistaminen on siis aivan ensimmäinen toimenpide, lääkkeet ovat vain apuna! Tuo unitutkimus maksaa 1000 e, ja siitä saa Kelalta vähän takaisin. Itse halusin sijoittaa siihen, ja se oli käänteentekevää kohdallani!
Kiitos taas vastauksestasi. Googletin tuon stressinpoiston ja tilasin itselleni cd-levyn, kokeilen tämän avulla jos tulisi jotain helpotusta. Minulla on ensiviikolla lääkäriin meno tuntuu etten kyllä töihin nyt mene ennenkuin tämä ongelma helpottuu. Kiitos kun vastasit ja hyvää viikonloppua