maksaa jos ajaa virossa rekka kortin ? Voiko sen suorittaa suomeksi, tai ruotsiksi ?
Paljonko
utelias ukko
18365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Idiootti
perustele juttusi, metsä heikki
Perustella..idiootti
kun et osaa. Siis goriloilla ÄÖ noin 80. No mitä hän se mahtaa sinulla olla ? Käytöksestäsi näkee, että ei sinulle se ole kuin korkeitaan 82. Ja tuo kaksi lisä pistettä tulee vain siittä, kun osaa ihmiskieltä. Mutta muuten käytöksesi on alempana kuin goriloilla.
Te olete haige, minge hea olend raviks.
You're sick, go to a good thing to treat.
Du er syg, skal du gå til en god ting til at behandle.
Vous êtes malade, aller à une bonne chose pour traiter.
Sei malato, andare a una buona cosa per il trattamento.
Você está doente, vá a uma boa coisa para tratar.
Du er syk, gå til en god ting å behandle.
Estás enfermo, ir a una buena cosa para tratar.
Du är sjuk, gå till en bra sak att behandla
Idiootti..
Mitä tarkoittaa..:)
Opettele Idiootti edes kielioppia :)..kehoitat menemään lääkkeeksi..heehheeheehhee
"Te olete haige, minge hea olend raviks."
oli virossa ihan yleistä, että kortti "ostettiin" eli lahjottiin ARK:ssa (viron autorekisterikeskus) joku virkaillija. 2000 luvun alussa oli vielä ihan yleistä, nyt taitaa olla jo vaikeampaa. eräs suomalainen tuttunikin hankki näin ajokortin, mutta sillä ei pitänyt pokka sitä suomalaiseen korttiin vaihtaa. olisi kuulemma pitänyt vaihtaa suomessa puolen vuoden sisällä paluumuutosta. suomen ajokoe olisi vielä pitänyt tehdä, mutta kuinkas autokoulua käymätön siitä olisi selvinnyt? virossa se ajeli kyllä. :)) virossahan liikennekulttuuri on peräisin venäjältä ja liikennesäännöt vain ohjeellisia. näkeehän sen suomessakin, kun viron rekisterissä olevia autoja seurailee.
Meillä toinen asunto eräässä kaupungissa 100 km tallinnnasta ja siellä huomaa hyvin eron suomen ja viron välillä, jalankulkijan ei tarvi kun kääntää pää jalankulkijan ylityspaikan puolelle niin autot pysähtyy, suomessa ei kukaan pysähdy vaan ajaa päällee, myös perseessä roikkuminen on suomessa erittäin yleistä ja inhottavaa.
tallinnassa jalankulkijoiden yleisin kuolinsyy muuten taitaa olla suojatiellä auton alle jääminen.
olen virossa liikkuessani tullut tosi varovaiseksi suojateiden ylityksessä eli sääntö on, että ainakaan tallinnassa autot ei pysysähdy edes suojatien eteen pysähtyneen toisen auton viereen. pienemmät kaupungit on tietysti turvallisempia.
virossa muuten kuolee liikenteessä 3-4 kertaa enemmän ihmisiä asukaslukuun suhteutettuna kuin suomessa.
Nimenomaan annetaan jalankulkijalle tilaa mennä kadun yli eli autot pysähtyvät..toisin kuin suomen kusipäisessä liikennekulttuurissa
näin reilun kymmenen vuoden virossa asumisen jälkeen. suomessa käydessä tuntuu tosi oudolta, kun suojatien edessä seisoessasi huomaat, että autot pysähtyy. siihen ei ihan heti totu, kun täällä tallinnassa saa henkensä puolesta jalankulkijana pelätä suojatiellä koko ajan.
jatkuvasti ja eron Suomen liikenteeseen huomaa kyllä vähemmälläkin. Virossa ajetaan kovaa vauhtia tappituntumassa pitkissä letkoissa. Tekisi mieleni jarruttaa, kuvnvirolaiset ovat pyyhkimässä omilla autoillaan toisten autojen perseitä. Ohitukset ovat hullunrohkeita hasardiohituksia ja mutkaisella tiellä saa pelätä yhtä paljon edestä tulevia kuin takana ajavia. Tuo 100 kilometria Tallinnasta puhuu täyttä paskaa. Mikä lienee syy?
samanlaiset on kokemukset mullakin. aikamoisia kamikaze-autoilijoita on virolaiset.
jalankulkijoiden turvallisuuden kanssa on suuria eroja viron eri kaupunkien välillä. ns turistikaupungit pärnu, haapsalu ja kuressaare on turvallisempia. liekö paikalliset oppineet, että esim. suomalaisturistit astuu suojatielle sen enempää empimättä. ongelmana on näissäkin ne lasnamäeltä peräisin olevat bemarikuskit, jotka ei todellakaan ole tottuneet jalankulkijoita kunnoittamaan.
selvän viestin kertoo myös tilasto kuolemien määrästä liikenteessä. virossa kuolee moninkertainen määrä ihmisiä liikenteen vuoksi verrattuna suomeen tai muihin pohjoismaihin (väkilukuun suhteutettuna).
Vuodesta 1957 olen ajanut Suomen teillä ja kaduilla. Nyt sen lisäksi joskus 1980 alkaen myös eri Euroopan maissa.
Ruotsi, Tanska, OK. Viime vuosina, tarkoitan noin 10 vuoden periodia, eniten on pelottanut Saksan moottoriteillä ja Latviassa. Puolakin on ollut aika helppo, silloin kun sitä on auton ratista katsellut. Mitä Viroon tulee, siellä on poliiseja tien päällä paljon enemmän kuin esim. Suomessa. Liikennekulttuuri ja kuri on aivan hyvä. Jonkin verran on vielä puutteita esim. maataaloustraktoreiden ja polkupyöräilijöiden varustuksessa, mitä tulee näkyvyyteen liikenteessä. Sen olen pannut kuitenkin sen tiliin, että miehitysajan loppumisesta on vielä niin lyhyt aika, ettei kaikki vielä, esim. rahan puutteen vuoksi ole kunnossa.
Muuten, koko tämän osaston, tai palstan, mikä nimi tälle nyt pantaneenkin, kirjoittajissa näyttää olevan aika suuri osa vain yökkääviä kurkkupskantajia. Jos ei tullut asia selväksi, niin sanon toisin. Itsestään vastuullisen kirjoittajan pitää ennen kirjoittamistaan hankkia edes välttävä perustieto ja tausta-aineisto aiheestaan. Jos tätä ei vaivaudu tekemään, kirjoituksen vaikutus jää pelkästään ruikkauksen tasolle. Se, että on kerran ostanut piletin Hesa-Tall välille, kuunnellut örveltäjiä siellä, ei vielä tee tästä sankarimatkailijasta olemassa olevan kansakunnan asiantuntijaa.
Lukijoiden intelligenssiä ei sovi aliarvioida. Joku lukijoista voi olla jopa vähän fiksumpikin kuin joku, joka napsuttelee pelkästään keskenkasvuisia nytkyjään esille. Ehkä iän mukana harkintakykykin joillekin kasvaa. Toivotaanko vai ei.
Alevil uhkest, kuigi kõrbes komberdadakse.
ajelleella ja 1980- luvulta alkaen jopa Euroopan maissa todennäköisesti harvahkosti ajelleella ei taida olla kompetenssia puhua Vironkaan liikenteestä yhtään mitään. Tausta-aineisto ja perustietieto on selvästi puhdasta mutu-tuntumaa. Ehkä iän mukana huomiokyky hapertuu ja usko omaan hauraaseen ja perusteettomaan näkemykseenkin vahvistuu. Jos kirjoittajan näkemykset perustuvat hänen omiin subjektiivisiin havaintoihinsa tai kuvitelmiin, jotka ovat hänen omiansa tai muilta omaksuttuja, niin suosittelisin vapaaehtoista ajokortista luopumista. Ihan siksi, ettei hänestä olisi vaaraa muille liikenteessä oleville ihmisille. Kirjoittajienkin intelligenssissä on huomattavia eroja ja älykkyydelläkin on iän myötä taipumus rapistua.
ja millä argumenteillä sitä tuollaista oksennetaan? Olisko itse asiastakin jotakin sanottavaa, vaiko vain silmälappuisia olettamuksia? Miltä kateederilta julistat? Millä kompetenssilla? Jotakin muutakin kuin mutu? Onks sulla vaikka ajokortti? Oleks vaikka ajanukki? Lukeeks siinä ninku mulla, A BE CE? Oleks vaikka liikennesuunnitteluun tutustunut? Ja jos, niin millä tasolla? Tiedäks edes, mitä Suomen RIKI-järjestelmään liikenneonnettomuuksista tallennetaan?
Kui ei oska, siis peab ainult mötlema. Kui ei mötelda oska, siis peab suu lahti pidada. Võibolla, valmis vares sinna lennab, ja jälle ongi kohu täis.
ei nää sun vuodatukset mihinkään sitä muuta, että virossa on vaarallista olla liikenteessä verrattuna suomeen. kuolleisuus on tilastojen mukaan hieman yli kaksinkertainen.
etkä taida ainoa, joka suomen ulkopuolelle autolla on ajellut. jostain syystä melkein kaikki virossa autolla käyneet tuttavani ihmettelee nimenomaan liikenteen vaarallisuutta ja hurjia ohituksia.
http://koolitus.laanepere.ee/49/juhiluba-saamine.html
Tuolla siitä puhutaan. Suosittelisin sinulle kyllä suomalaista mallia tuohon rekkakortin hankintaan.