onko muilla paimenkoiran omistajilla ollut samaa ongelmaa?

sdfty

Koiramme osaa kävellä nätisti kun olemme kaksistaa lenkillä, mutta sitten kun on muita koiria tai ihmisiä niin koiralla hirmunen veto ja ulina. Varsinkin jos joku kulkee ensimmäisenä niin alkaa hirmunen ulina ja veto. Jos koira on irti niin menee ensimmäisten mukana. kutsusta tulee luokse mut samantien lähtee takasi edellä menevien luokse. Miten toimisitte näissä tilanteissa ja miten saan opetettua että voimme myös kulkea jäjessä?

2

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1 labradori

      Kiinni kuin se tulee kutsusta luokse ja makupala opetat tuota rinnan sen kanssa et ei aina kuitenkaan laiteta koiraa kiinni vaikka saat sen vierelle, jatkossa koirasi tarjoutuu käskystä hihnaan laitetavaksi ihmettelee jos et kiinni laitakkaan.Valjaat koiralle mikäli sopii pysähdyt aluksi kuin toisia koiria tulee vastaan palkitset jos koira on rauhassa hiemankaan homma paranee opetuksella. Vastaus oli klassinen nämä nyt ei ole varsinaisesti paimenkoiran opetus kokemuksia vastaukseni oli klassinen.

      • Karvanalle

        Itse pidän koiraa (kaupungissa) irti metsälenkillä niin, että sillä on pitkä hihna perässä, laahaa vapaasti maata.
        Koska en ole saanut koiraani tulemaan 100% varmuudella luokse, koira on helppo ottaa kiinni hihnasta. Tänne -käskyn opettelua aina kun on tilaisuus, tietysti. Nameja palkkioksi.

        Ja tosiaan niin kuin joku tuossa neuvoi, koiraa ei pidä ottaa aina kiinni tänne -käskyllä. Silloin se tulee mielellään, kun vapauskin voi jatkua. Nami, lihapullan muru on meillä ehdoton suoiskki, aina palkaksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe