onko muilla paimenkoiran omistajilla ollut samaa ongelmaa?

sdfty

Koiramme osaa kävellä nätisti kun olemme kaksistaa lenkillä, mutta sitten kun on muita koiria tai ihmisiä niin koiralla hirmunen veto ja ulina. Varsinkin jos joku kulkee ensimmäisenä niin alkaa hirmunen ulina ja veto. Jos koira on irti niin menee ensimmäisten mukana. kutsusta tulee luokse mut samantien lähtee takasi edellä menevien luokse. Miten toimisitte näissä tilanteissa ja miten saan opetettua että voimme myös kulkea jäjessä?

2

378

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1 labradori

      Kiinni kuin se tulee kutsusta luokse ja makupala opetat tuota rinnan sen kanssa et ei aina kuitenkaan laiteta koiraa kiinni vaikka saat sen vierelle, jatkossa koirasi tarjoutuu käskystä hihnaan laitetavaksi ihmettelee jos et kiinni laitakkaan.Valjaat koiralle mikäli sopii pysähdyt aluksi kuin toisia koiria tulee vastaan palkitset jos koira on rauhassa hiemankaan homma paranee opetuksella. Vastaus oli klassinen nämä nyt ei ole varsinaisesti paimenkoiran opetus kokemuksia vastaukseni oli klassinen.

      • Karvanalle

        Itse pidän koiraa (kaupungissa) irti metsälenkillä niin, että sillä on pitkä hihna perässä, laahaa vapaasti maata.
        Koska en ole saanut koiraani tulemaan 100% varmuudella luokse, koira on helppo ottaa kiinni hihnasta. Tänne -käskyn opettelua aina kun on tilaisuus, tietysti. Nameja palkkioksi.

        Ja tosiaan niin kuin joku tuossa neuvoi, koiraa ei pidä ottaa aina kiinni tänne -käskyllä. Silloin se tulee mielellään, kun vapauskin voi jatkua. Nami, lihapullan muru on meillä ehdoton suoiskki, aina palkaksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1719
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      470
      1279
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      87
      1154
    4. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1088
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1063
    6. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      40
      971
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      917
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      695
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      174
      680
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      60
      672
    Aihe