Sähköpostiviestien turvallisuus ja salaaminen

juudas51

Ruorsin puolustuslaitos aloittaa Suomesta lähtevien sähköpostiviestien avaamisen. Suomen lakihan kieltää turvaa sähköpostitkin, niitä ei luvattomasti availla. Suomen laki ei luonnollisestikaan ole voimassa Ruotsissa, joten avaaminen siellä on täysin laillista.

Kun Suomen laki kuitenkin sallii sähköpostiviestin turvaamisen tarpeelliseksi katsottavin keinoin niin voiko tuonne hotmailiin meneviin viesteihin laillisesti liittää viruksen joka aktivoituu mikäli viesti luvattomasti avataan, vai voiko tuosta saada tuomion Suomessa tietoliikenteen häirinnästä/vahingonteosta?

2

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katso mitä kirjoitat

      sähköpostiviestin on luettavissa viranomaisten taholta koska tahansa vuosien kuluttua . Ei ne mihinkään katoa vaikka ne roskakoriin laitat jas poistat omilta sähköpostisivuilta.

    • veijone

      ...mutta "isoveli" valvoo, enemmän tai vähemmän. Oman luottamuksellisen viestinnän salaaminen (PGP tahi vastaavat) on vähintä, mitä voi tehdä. Luonnollisesti säilytettävät viestit ym henkilökohtainen immateriaalinen omaisuus tulee myös salata. Haitanteko niille organisaatioille, jotka tällaista valvontaa toteuttavat, on jokaisen ihmisen velvollisuus, jos kokee, että tällainen kehitys ei voi jatkua. Jos on arka tekemään mitään tällaista, kuitenkin täysin oikeutettua, kannattaa liikkkeensä suunnitella tarkkaan harkiten, ja toimia vasta sitten. Muista: "varovaisuus on viisautta" ja "kiusa se on pienikin kiusa"....mutta "isoveli" valvoo, enemmän tai vähemmän. Oman luottamuksellisen viestinnän salaaminen (PGP tahi vastaavat) on vähintä, mitä voi tehdä. Luonnollisesti säilytettävät viestit tulee myös salata. Haitanteko niille organisaatioille, jotka tällaista valvontaa toteuttavat, on jokaisen ihmisen velvollisuus, jos kokee, että tällainen kehitys ei voi jatkua. Jos on arka tekemään mitään tällaista, kuitenkin täysin oikeutettua, kannattaa liikkkeensä suunnitella tarkkaan harkiten, ja toimia vasta sitten. Muista: "varovaisuus on viisautta" ja "kiusa se on pienikin kiusa".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      500
      8685
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      129
      5968
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      342
      5040
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4677
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4226
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      3993
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3828
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1788
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      100
      1323
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      929
    Aihe