otsikko kertoo kaiken , oon varmaan lihonnu kilon ja mua VITUTTAA kun laihutin kuukauden verran ja sain ton 1 kilon pois.
oli siis pakko mässätä normaalisti kun oltiin kaverilla yötä :
oli siis pakko mässätä normaalisti kun oltiin kaverilla yötä :
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koko viikonloppu meni taas ihan helvetin överiksi ja oon taas lähempänä lähtöpistettä. Ei auta muu kuin heittää itsensä nyt arkena takas rutiineihin, kyllä ne tulleet kilot ennemmin tai myöhemmin lähtee. Pitäis vaan osata olla kärsivällinen.. :/
ihana etten oo ainut :)
Mullakin kauhee ahdistus päällä kun kaks viikkoa laihdutin, että olisin viiknoloppuna tietyn painoinen ja kun sitten saavutin sen, niin jotenkin annoin itselle luvan mässäilypäivään, mikä näköjään venyi kahdeksi. :s Koko kahden viikon työ meni hukkaan parissa päivässä ja nyt pitäis taas jaksaa alkaa alusta. Eniten ärsyttää se, että tuntuu kun jatkuvasti olisin tässä saamassa tilanteessa. Viiknoloput on kamalia.
Olkaa huoleti siskot! Jos mässäilypäiviä ei tule useamman kerran viikkoon vaan ainoastaan silloin tällöin, niin ne ovat jopa hyödyllisiä laihduttamisen näkökulmasta. Isosiskoni harrastaa fitnessiä (noudattaa siksi aikaslaisen tarkkaa ruokavalio) ja hänellä vuorottelevat massanhankintakaudet sekä läskinpolttokaudet, jolloin hän syö n. 500 kcal alle kulutuksensa ja harrastaa enemmän aerobista. Näiden laihdutusjaksojen aikana hän kuitenkin pitää myös mässäilypäiviä (usein juuri vloppuisin), joiden tarkoitus ei ole pelkästään pitää psyyke kasassa, vaan tehostaa aineenvaihduntaa. Dieetillähän keho pyrkii minimoimaan aineenvaihduntaa, jolloin se helposti menee säästöliekille (kuinkas muuten moni anorektikkokaan kekkuloisi pystyssä jollain naurettavalla 400 kcal/pv!!). Tämän estämiseksi ja aineenvaihdunnan buustaamiseksi keholle annetaan mässäilypäivänä extrasti energiaa (tietyllä kohtuudella kuitenkin), jolloin elimistö 'herää' ja mm. ruoansulatus tehostuu ja lihaksiin varastoituu energiaa -> säästöliekillä oleminen loppuu ja laihduttaminen tehostuu. Tottakai paino voi näyttää mässäilypäivän jälkeen suuremmalta, mutta tämä johtuu nesteiden kertymisestä (hiilihydraatithan varastoivat nesteitä), joka sekin tasoittuu kyllä hyvin pian. Jotenka: no worries, kyllä sitä mässäilyäkin voi silloin tällöin harrastaa ilman tunnontuskia. :)
KIITOS KAUHEESTI TÄÄ HELPOTTI :)
NIINPÄ KIITOSKIITOS
aaww nukun taas rauhassa
oon ahminu kahtena päivänä tällä viikolla n. 2500kcal niin johtuuko mun n.2kilon painonnousu siitä??? Tarkoitan, että olenko oikeasti lihonut? vai onko tää turvotusta, nestettä jotai?? lähteekö pois? muina päivinä oon syöny 600-1000 kalorii
Ihan varmasti turvotusta. Ei kukaan liho kiloa päivässä.
Lue Crackerin teksti tuosta ylhäältä.
Eli kun muistaa sen, että yhteen ylimääräiseen kiloon läskiä tarvitaan noin 7000 ylimääräistä kaloria, voi lopettaa stressaamisen parista 2500 kalorin päivästä. Normaali kulutuksesikin on varmasti päivittäin ainakin sen 1500 kcal, niin "ylimääräisiä" kaloreita näistä päivistä ei ole kertynyt kuin korkeintaan n. 2000. Lisäksi kerrot syöneesi muina päivinä vain 600-1000 kcal, niin jo viimeistään neljän päivän päästä olet plusmiinusnolla -tilanteessa. Eli kahden kilon painonnoususi on pelkkää nestettä ja turvotusta.