Tänään kuoli sairastamisen jälkeen toinen n. 5kk ikäisistä veljeksistämme. Nyt huolettaa että miten toinen marsu mahtaa pärjätä yksinään? En ole aiemmin omistanut kahta marsua kerralla, joten onko kellään neuvoa että miten tulisi toimia? Kiitos jo etukäteen neuvoista.
Toinen marsu kuoli
Mirka K
7178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ensin, osanotot marsusi kuolemasta. Tiedätkö mahdollista syytä kuolemaan?
Marsusi on sen verran nuori, että voisi tottua luovutusikäisen pojan seuraan. Yksin ei marsua saa jättää.
Kunhan totutat pojat oikein, niin niistä voi tulla elinikäiset ystävät. Tai leikkauta poikamarsu, ja osta tyttökaveri. Mitä todennäköisemmin tulevat toimeen.
En tiedä syytä. Poika sairasteli lievää nuhaa jo aiemmin mutta parani antibiooteilla. Nyt yhtäkkiä poika vaan jätti syömisen ja juomisen eikä innostunut mistään. Useamman päivän ruokin ruiskulla tukiruoalla ja vedellä. Eilen tilanne näytti jo paremmalta mutta näin sitten kävi. :( Pelottaa vaan että jos otetaan toinen uros kaveriksi että tuleekohan hirveät valtataistelut sitten vanhemman asukkaan kanssa. :/
Kyselisin, että onko tämä yksinäinen marsusi kuinka alistuva, vai pomotteliko kuollutta marsua? Ihan hyvä vaihtoehto myös, jos leikkaat pojan ja ostat tytön (anteeksi, kun koko ajan hoen samaa).
psst.. Jos haluat tietää, miksi marsusi kuoli, voisit lähettää sen Eviraan, ellet ole sitä jo haudannut.
http://www.evira.fi/portal/fi/el__intauti-_ja_elintarviketutkimus/el__intautitutkimus/harraste-elaimet/
Vähän tuo pomon rooli vaihteli poikien kesken. Loppuajasta kyllä tämä yksinäinen taisi pomotella veljeään. Se voisi kyllä olla ehkä turvallisempi vaihtoehto että ottaisi sen tytön kaveriksi. Kävimme hautaamassa jo pojan, tuntui jotenkin pahalta että leikattaisiin auki jossain. :( Mutta kiitos neuvoista, pitää nyt itse paljon paijata tätä yksinäistä poikaa, ettei masennu.
Muista vain sitten pitää kastroinnin jälkeen kuukauden mittainen varoaika ennen yhdistämistä naaraan kanssa :)
Kiitos tuosta muistutuksesta. :)
Oletkos jo löytänyt mistään marsulle kaveria? (: