Moi!Meillä huomattiin neuvolassa että tytöllämme on kasvanut yhteen pienet häpyhuulet,
saimme lähetteen lääkäriin jotta ne voitaisiin aukaista nukutuksessa.
Päätimme kuitenkin käydä lasten erikoislääkärin luona,joka oli sitä mieltä ettei niitä kannata
vielä aukaista kun ei ole ilmennut mitään pissaamis ongelmaa tai tulehduksia,mutta käski
tulla uudelleen puolen vuoden kuluttua ja tarvittaessa voitaisiin aukaista puudutusgeelin avulla,kun kyseessä ei ollut kovin vahva kalvo.
Itseäni tuo asia mietityttää paljon,kun siitä on niin monenlaista tietoa ollut,jotkut lääkärit ovat sitä mieltä ettei niihin saa mennä koskemaan kun ne voi ottaa pahemmin vielä yhteen jos ne avataan ja netistä luin jonkun lääkärin mielipiteen jossa oli että 80% lapsista asia korjaantuu itsestään vuoden sisällä,aukeaa siis itsestään.Nyt haluaisin kuulla kokemuksia jos jollakin on käynyt samoin,olis kiva tietää onko parantunut ajan myötä itsestää,entä jos häpyhuulet ovat jouduttu aukaisemaan.
Joskus netissä oli kirjoitus että jollekkin oltiin neuvolassa määrätty jotakin estrogeeniä sisältävää voidetta,jota piti laittaa päivittäin häpyhuuliin ja sen avulla ne saattoivat aueta,sitä voidetta käytettiin kai vaihdevuosista kärsiville naisille???en vain löytänyt sitä kirjoitusta enää,joten en tiedä sen voiteen nimeä,onko jollain tietoa tästä???olen todella kiitollinen kaikille vastanneille,jotka viitsivät kertoa kokemuksia!!
1,5v Tytön häpyhuulten yhteenkasvu
3
2655
Vastaukset
- Hetaw
Minulla ei ole lapsia, mutta äitinä antaisin lapsen häpyhuulien olla. Varsinkin jos on kuullut, että tuollaista esiintyy ja aukeaa itsestään.
- äippäx3
tytöllä 3-vuotiaana oli sama ongelma. Huomattiin kun alettiin etsiä toistuvan virtsatie-infektion syytä. Terveyskeskuslääkäri avasi häpyhuulet puudutusgeelin (Emla) avulla, nukutusta ei tarvittu. Ohjeeksi saimme suihkutella ja levitellä häpyhuulia (ettei tartu uudelleen kiinni toisiinsa). Parin päivän päästä (kun limakalvojen haavat olivat umpeutuneet) piti alkaa rasvailemaan häpyhuulia perusvoiteella/Bellavitalla. Parin kuukauden päästä vaiva oli kuitenkin uusinut, hoidosta huolimatta. Tällöin häpyhyylet avattiin uudelleen ja saimme juuri tuota estrogeeniä sisältävää rasvaa (Starogyn tms muistaakseni), jota käytimme kuuriluontoisesti. Tällä tulos oli niin hyvä, että ongelma pysyi poissa 2 vuotta. 5-vuotiaana häpyhuulet alkoivat taas mennä yhteen ja sain heti lääkäriltä reseptin estrogeenivoidetta varten. Vaiva parani pelkällä estrogeenivoiteella, jota käytimme muistaakseni 2 vkoa kuuriluonteisesti. Avaamista ei tarvittu.
Meillä on kolme tytärtä ja vain yhdellä tämä vaiva. Ilmeisesti kyseessä on joku ominaisuus, ei siis esim. hygieniasta huolehtimisesta johtuva ongelma tms. Meille ei edes ehdotettu odottamaan jäämistä, sillä ensimmäisellä kerralla oli jo kyse toistuvista tulehduksista. Myös muilla kerroilla on ongelmaa lähdetty heti aktiivisesti hoitamaan. Itse avaaminen on sujunut helposti ja kivutta, puudutusgeeli on riittänyt hyvin kivunlievitykseksi, vaikka välillä on jouduttu sormien lisäksi käyttämään myös hieman saksia.- äiti1235
Hei! Oliko rasva oikeasti tuon nimistä? Apua tarvitsisin samaan asiaan liittyen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001740Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611414Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?801397Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873