mitä eroo

than`s

Mitä eroa on kaniinimäyräkoirilla ,kääpiömäyräkoirilla ja normaalilla mäyräkoiralla? kiitos!

4

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä...
    • keuruu

      kaniini mäyräkoiran rinnan ympärys enintään 30 cm.kääpiömäyräkoiran rinnan ympärys enintään 35 cm.mittaus tapahtuu näyttelyssä jossa tuomari mittaa koiran ollessa 15 kkauden ikäinen. normaali mäyräkoira yli 35cm.näin luulisin sen menevän.

    • Hukka-Musti

      Ne ovat eri kokoisia:-)

    • koolla ei ole väliä

      ei kokojen välillä ole paljonkaan eroa - karvanlaatujen välillä paljon enemmän (pitkäkarvainen on enemmän "sohvavalio" kun taas esim. karkeakarvaisella on vahvemmat metsästysvietit ja se on ehkä vähän vaikeampi kasvatettava jollei se pääse toteuttamaan sitä puolta itsessään). Mutta kaikki koirathan ovat persoonia, eli tämä näin yleistävällä tasolla.
      Itselläni on käytännön syistä nyt pitkäkarv. kääpiömäyräkoira ja luonnetta löytyy ihan tasan yhtä paljon kuin edellisistä normaalikokoisista pitkäkarvaisistakin. Mutta lystikäs pakkaus se on, kasvattaminen kysyy paljon pitkäjänteisyyttä, loogisuutta ja hermoja - mutta tuloksena saat hauskan koiran, joka leikkii vielä 14 vuotiaanakin täysillä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2875
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1584
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1085
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1009
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      322
      957
    Aihe