Olen tänä jouluna päättänyt viettää vähemmän kaupallista joulua. Suorastaan alkaa risoa tuo mainospostin tulo joka päivä jolloin tyrkytetään jotai tavaraa kun on JOULU TULOSSA ja serkun kaimoja pitää muistaa..Ja paskat minä sanon.
multa yhteiskunta vei viimeisetkin pennit joten mua ei kiinnosta ostaa mitään lahjoja kellekkään ja eihän mulla ole edes varaa..
Hyvä jos jotain joulupöytään saadaan. Olen itse tehnyt joululaatikot jo monta vuotta. Peruslaatikot on edullisia jos tekee vaikka valmiista soseesta. asun mieheni kanssa kahdestaan ja eikä meillä ole tarkoitus ostaa mitään ihmeellistä kaupasta jouluksi. Tuskin paljon lahjojakaan. Paras asia on vain selvitä pyhien yli jotenkin ilman katastrofia rahan tai laskujen suhteen.
Mites onko muita jotka ei shoppaile?
ei kaupallinen joulu!
54
2602
Vastaukset
- ex-tonttu
Ei lahjoja, ja jouluruoka hyvin yksinkertaisesti, meillä lanttu- ja imellettyä perunalaatikkoa, rosollia ja joko pieni kinkku tai valmiista keittokinkusta muutamia siivuja. Kynttilä pöydälle. Iltakävely ruoan jälkeen. Kotona itsetehtyjä voitaikinapiirakoita ja lämmintä juotavaa. Taitaa maksaa 20 Eur yhteensä.
Se show, mikä on ennen ollut lahjojen kanssa, jotka eivät koskaan olleet sopivia, on onneksi menneisyyttä.
Rahaakaan ei tarvitse niille nirppanokille jakaa, kukin on vastuussa itse omista asioistaan. Silti sanon, että jos tuntee jonkun, jolla ei ole rahaa edes ruokaan, voisi antaa jotain, tai kutsua syömään.- ´´´´´´´´
Kai kumminkin otatte jotenkin yhteyttä läheisiin joulun`?
- nimenomaan
´´´´´´´´ kirjoitti:
Kai kumminkin otatte jotenkin yhteyttä läheisiin joulun`?
jouluna pitäisi ottaa yhteyttä läheisiin? Minusta parempi, kun jakaa kanssakäymisen tasaisesti pitkin vuotta. Ei tule suorituspaineita siitäkin. Joululla kun on taipumus kasata ahdistusta kaikkeen sellaiseenkin mikä muuten sujuu kuin huomaamatta.
Alkuperäisen kysymykseen vastatakseni, kyllä meitä niukan linjan vetäjiä löytyy. Laatikot ja paria sorttia kalaa, riisipuuro ja rusinasoppa ruokapöytään. Lahjoja ei juuri osteta, tai sitten jokin yhteiseksi iloksi menevä, kukkaron salliessa. Tänä vuonna oli pakko uusia kiuas, nyt on sitten joulusaunaan uus sellainen. - mk
Eihän jouluruoka ilman joulun suolakaloja ole mitään koska pitää olla erilaisia silliä, graavilohta, kylmäsavulohta, savulohta ja sardiiniä ja niiden kanssa kylmää kirkasta viinaa snapsina ja kun puolima´keeta tai makeaa vankoviiniä niin hyvää tulee. Lisukkeeksi kun tuoretta salaattia niin ei tule jouluruuasta liian raskasta ja nämä maksaa noin sataeuroa koska niitähän pitää olle riittävästi että riittää kolmeksi päiväksi.
- Antava saa
nimenomaan kirjoitti:
jouluna pitäisi ottaa yhteyttä läheisiin? Minusta parempi, kun jakaa kanssakäymisen tasaisesti pitkin vuotta. Ei tule suorituspaineita siitäkin. Joululla kun on taipumus kasata ahdistusta kaikkeen sellaiseenkin mikä muuten sujuu kuin huomaamatta.
Alkuperäisen kysymykseen vastatakseni, kyllä meitä niukan linjan vetäjiä löytyy. Laatikot ja paria sorttia kalaa, riisipuuro ja rusinasoppa ruokapöytään. Lahjoja ei juuri osteta, tai sitten jokin yhteiseksi iloksi menevä, kukkaron salliessa. Tänä vuonna oli pakko uusia kiuas, nyt on sitten joulusaunaan uus sellainen.jouluna ikään kuin lahjaksi. Vai onko seksinkin saralla yhtä hiljaista kuin joulu nyt?
- .
Antava saa kirjoitti:
jouluna ikään kuin lahjaksi. Vai onko seksinkin saralla yhtä hiljaista kuin joulu nyt?
HALVALLA MENEE MUTTA MENKÖÖT!!!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8713047 - KÖYHEMPI
mk kirjoitti:
Eihän jouluruoka ilman joulun suolakaloja ole mitään koska pitää olla erilaisia silliä, graavilohta, kylmäsavulohta, savulohta ja sardiiniä ja niiden kanssa kylmää kirkasta viinaa snapsina ja kun puolima´keeta tai makeaa vankoviiniä niin hyvää tulee. Lisukkeeksi kun tuoretta salaattia niin ei tule jouluruuasta liian raskasta ja nämä maksaa noin sataeuroa koska niitähän pitää olle riittävästi että riittää kolmeksi päiväksi.
Ihan tosi kiva että joillakin on todella varaa viinoihin ja kalalajikkeisiin, täällä kun ei ole varaa ostaa edes lapsille mitään, ja ruoka taitaa olla samanlaista kuin arkenakin....leuhkikaa lisää ja miettikää siinä samalla vähempiosaisia.
- antero02
olen samaa mieltä kanssasi,joulu on pelkkää kohellusta.En muuta kun pojille ostan,jotain pientä.Olen jättäytynyt aika päiviä,tuosta ovavanpyörästä.Vietän tuiki tavallisen,joulun normaali ruokaa vaan.
- olen?
yhtä varmasti kuin joulu tulee, se myös menee. Mun ei tarvitse ostoskeskuksissa ryntäillä sitä vastaan, se saapuu ihan niinkuin muutkin pyhät, ajallansa. Mulla on etuoikeus tänä jouluna olla ihan yksin, itsekseni. Voin tunnelmoida sen minkä tunnelmoin: ajatuksena lähteä aattoiltana hautausmaakierrokselle hieman myöhemmin, kun ne ketkä siellä ei muuten käy, ovat ensin saaneet aseteltua kynttilänsä jonnekin ja lähteet joulun viettohon taas kuusin kynttilöin.
Itselläin ei ole edes kuusta. En ole yhtään piparia enkä torttua vääntänyt, enkä väännä. Riisipuuro on ainut perinne, mutta senkin voi keittää sitten kun sattuu tekemään mieli, ei sitten kun se on allakan mukaan pakollista.
Enn ole vielä ostanut lahjan lahjaa. Todella vastustan kaupallista joulua. Haluan lähinnä hiljentyä kodin rauhaan, joulun sanomaan. Miksi pitäisi ostaa lahjoja? Päätin nyt, että neulon ensi jouluksi sukkia yms. lahjaksi pitkin vuotta. Se on minusta aika hyvä tapa, itse tehty!
Lapsille hankin jotain pientä... tarpeellista. Sekin lähinnä käsien käyttöön, paperia, kyniä yms. Kenties askartelutarvikkeita tai jotain, mikä saa sen lapsen istumaan ja tekemään ja nauttimaan siitä!
Ihanaa, että on muitakin kuin minä vastaan kaupallista joulua...- Ei kuusen juurella
Olemme lopettaneet joulun vieton jo aika päiviä sitten, ihan karmeeta hössötystä niinkuin maailman
loppu olis tulossa ennen joulua. Kaupat kihisee ja kuhisee ihmisiä jotka ostaa ruokaa kärrykaupalla ja
lahjoja ei siis mitään järkeä. Lapsena kun oli niukkuutta ja sai tumput ja vähän riisipuuroo ja rusinasoppaa
mutta nyt ollaan kuuskymppisiä ei innosta koko joulu, ahdistaa tää kaupallinen joulu. Monet laittaa
loput ruuat ja lahjat jätesäkkiin pyhien jälkeen ja kaatopaikalle. Ala-arvoisesti moni viettää joulua ! - tosi tonttu
Tämän joulun olen aivan omasta halusta yksin ja rauhassa... ihanaa kun ei tarvi tehdä mitään ?
kortteja en ole ostanut enään 10 vuoteen, en osta joulukuusta... pari lyhtyä takapihalle, yksi etupihalle ja pari kynttilää keittiön ikkunalle.... se on siinä ja nekin vain pimeyden takia =) firma tarjosi jouluruuan joten se on siinä... asiakas antoi vielä suklaarasian joten sekin karkki puolikin on hoidossa... odotan vain sitä lunta ja hiljaisuutta sekä ihania pitkiä kävelylenkkejä, joulun pyhinä aijon lukea kaikki vuoden mittaan rästiin jääneet lehdet ym. käpertyä sohvan nurkkaan ...ja nukkua niin pitkään kuin ikinä huvittaa!
En ole koskaan ennen ollut näin rauhallinen ja onnellinen kuin juuri nyt!
Kannattaa kokeilla joskus "en osta/tee mitään joulu" on kyllä sen arvoista =) suosittelen! - joukupukki
Maksaa aika paljon niihin sukkiin. Tarjouksesta kun ostaa valmiita villasukkia niin tulee halvemmaksi. Vai meinasirko omasta lampaasta keriä villan ja siitä kutoa?
- imelda r
joukupukki kirjoitti:
Maksaa aika paljon niihin sukkiin. Tarjouksesta kun ostaa valmiita villasukkia niin tulee halvemmaksi. Vai meinasirko omasta lampaasta keriä villan ja siitä kutoa?
lanka maksaa kohtuuttoman paljon jos vertaa kaupan tarjoussukkiin. Mutta se ajatus, että antaa jotain, joka on vartavasten lahjan saajalle tehty. Ja siinä tulee mukana hyvä harrastus tekijälle. Ei tarvi maksaa kalliita maksuja harrastuksista ja onnistuu kotisohvalla telkkua katsellessa. Itse neuloin joululahjoiksi useamman villapaidan, kaulahuivin ja monta paria sukkia.
- -ph-
Ymmärrän täysi, että olet kyllästynyt tähän KAAMEAAN kaupalliseen sikailuun.
Muistettava kuitenkin on, että se ostaminen ei ole joulussa tärkeintä. Kyllä se tulee tuolta jostakin sisältä se joulu.
Itse myös olen jarrutellut jo monena,,,,,monena,,,, Jouluna turhaa ostamista.
Tsemppiä sinulle ja miehellesi,,,,ja rauhallista Joulua - Ukko meren saaresta.
En osta lahjoja minäkään. Kinkun ostin ja maksa, porkkana laatikot. Muun vähän ruoan teen itse ja samoin kalaa saan kun itse kalastan. Siinäpä ne tärkeimmät. En todellakaan vietä kaupallista joulua. Ei lahjoja, ei hössötystä, eikä mainoksiakaan tipu kun laitoin kieltolapun postilaatikon päälle.
Kirjastosta lainasin muutaman hyvän kirjan ja siinäpä se joulu sujuu. Musiikkia radiosta, sopivasti ruokaa ja ihana rauha lukea ja olla vain. Verkoilla välillä käyn ja saunan lämmitän.- kfdskjgakngn
aikamoinen ihme, jos TEIDÄN joulunne rajoittuu pelkästään kalliiden lahjojen osteluun ja ärsyttävien ei-toivottujen-sukulaisten näkemiseen. Itse olen kanssa lapsuuteni joulut viettänyt aika nihkeissä olosuhteissa mutta siinä jos missä joulu saa toisen merkityksen. Minulle joulu on sitä että: saa syödä herkkuruokaa, ilman omantunnontuskia, istua pöydän äärellä perheen kanssa parikin tuntia, tuijottaa aivottomia mutta leppoisia jouluelokuvia, joulusauna yms.. Itse ostan jokaiselle perheenjäsenelle, tarkoitan lähiperheelle jotain pientä, ostelemme myös joululahjoja yhdessä, siis esim. kaikki siskot äidille joku yhteinen lahja, niin sitä rahakaa ei mee liikaan. Minua ärsyttää suunnattomasti suomalainen asenne jouluun, tai eräiden suomalaisten "joulu on perseestä".
- MK
kfdskjgakngn kirjoitti:
aikamoinen ihme, jos TEIDÄN joulunne rajoittuu pelkästään kalliiden lahjojen osteluun ja ärsyttävien ei-toivottujen-sukulaisten näkemiseen. Itse olen kanssa lapsuuteni joulut viettänyt aika nihkeissä olosuhteissa mutta siinä jos missä joulu saa toisen merkityksen. Minulle joulu on sitä että: saa syödä herkkuruokaa, ilman omantunnontuskia, istua pöydän äärellä perheen kanssa parikin tuntia, tuijottaa aivottomia mutta leppoisia jouluelokuvia, joulusauna yms.. Itse ostan jokaiselle perheenjäsenelle, tarkoitan lähiperheelle jotain pientä, ostelemme myös joululahjoja yhdessä, siis esim. kaikki siskot äidille joku yhteinen lahja, niin sitä rahakaa ei mee liikaan. Minua ärsyttää suunnattomasti suomalainen asenne jouluun, tai eräiden suomalaisten "joulu on perseestä".
Tottakai jokainen itse päättää tykönään, että ostaako lahjoja vai ei. Itse en osta. En halua, että minulle ostetaan, enkä osta muille. Miksi pitäisi ostaa. Minusta siinä on jotenkin todella nurinkurista, että ihmiset on ylipäätänsä saatu "huiputettua" ja uskomaan, että jouluun kuuluu ostaa lahjoja.
- yhdessä jouluun
MK kirjoitti:
Tottakai jokainen itse päättää tykönään, että ostaako lahjoja vai ei. Itse en osta. En halua, että minulle ostetaan, enkä osta muille. Miksi pitäisi ostaa. Minusta siinä on jotenkin todella nurinkurista, että ihmiset on ylipäätänsä saatu "huiputettua" ja uskomaan, että jouluun kuuluu ostaa lahjoja.
En ole enää moneen vuoteen ostanut lahjoja .Pääasia lienee,että ollaan yhdessä jos on kenen kanssa on.
Kaikilla ei ole ketään .
Minulla on onneksi lapsi ja kissa.
Tästä nykyjoulusta on vain tehty jokin kilpavarustelu jollaiseen ei ole köyhällä varaa,mutta ei liiemmin kyllä halujakaan.
Eiköhän se yhdessätekeminen ja oleminen ole sellainen asia joka peittoaa hienot lahjat mennen tullen.
Siitä saa olla kiitollinen ,että on läheisiä ihmisiä,monella ei ole ketään.
Moni ihminen viettää yksinäisen joulun kenenkään välittämättä . - simasis
yhdessä jouluun kirjoitti:
En ole enää moneen vuoteen ostanut lahjoja .Pääasia lienee,että ollaan yhdessä jos on kenen kanssa on.
Kaikilla ei ole ketään .
Minulla on onneksi lapsi ja kissa.
Tästä nykyjoulusta on vain tehty jokin kilpavarustelu jollaiseen ei ole köyhällä varaa,mutta ei liiemmin kyllä halujakaan.
Eiköhän se yhdessätekeminen ja oleminen ole sellainen asia joka peittoaa hienot lahjat mennen tullen.
Siitä saa olla kiitollinen ,että on läheisiä ihmisiä,monella ei ole ketään.
Moni ihminen viettää yksinäisen joulun kenenkään välittämättä .näin se voi mennä...joulu aiheuttaa sinkuille vain masennusta vaikka olisikin perheensä kanssa.
- valt.varminst.Katain
kelan kirje vei tuon joulu mielen melkein maihin,1000/ekee eläke nousi vuosi tasossa, mutta kas kummaa verottaja veikin suurimman osan,että se siitä jääpi 17/ekee vähemmän käteen/KK. kun tänä vuonna -09,vaikka näinhän se on ollut joka toinen vuosi viedään toisena annetaan, eikä tarvii kenenkään karehtia ei minun eläke ole suuri!! Onkohan muille käynyt samoin eläkeläiset, jos olette niin virkkuja viä että pystytte ottaan kantaa tähän, ja yleensä luette näitä sivuja??
- Melkein vanhat...
Miksi jouluna pitäisi ostaa paljon lahjoja? Jouluhan on itsessään lahja; jos ei muuten niin muutama vapaapäivä työtätekeville.
Meidän joulu kuluu lukien, leväten, saunoen, ulkoillen ja toisistamme nauttien. Ruokaa pitää toki olla, niinkuin jokaisena päivänä ympäri vuoden. Ruoka on ihan tavallista kotiruokaa, lisättynä porkkana- ja perunalaatikolla, joista molemmat pidämme, ja joita ei muulloin oikein viitsi syödä. Saunassa käydään pakkasista riippuen joka- tai jokatoinen ilta, niinkuin aina.
Ja joulun jälkeen jaksamme taas ahertaa työssä, yhdessä sielläkin. - mummu60
en ostanut nytkään lapsenlapselleni mitään. Ei ne ymmärrä vaikka ostais mitä ja keltä ne tulee joulupöytään vain laatikkoa rosollia ja kinkkuu ne on tärkeimmät
- Poikamies-64
Itse en ole eläissäni ostanu yhtään mitään joulua varten, siis lahjoja, ruokaa, vaatteita jne. Ikää on ehtinyt kertyä kohta 50 vuotta. No ehkä tällä sinkkuna olona on jotakin tekemistä asian kanssa.
- olli43
Itsellä,kun ei ole siunaantunut jälkipolvea vaikka yritetty on niin ei tarvitse ostella mitään.Akkakin lähti miehen mukaan jolla siittiöt toimii.Joulu tavallinen viikonloppu,koska eläkkeellä olen eli viruvalg 80% glögin kanssa ja ainoa joka jouluun viittaa on kalkkuna joka korvannut kinkun jo 15 vuotta.Siitä riittää ensivuoteen saakka mutusteltavaa.Joulua jos aikuiset viettää ja velaksi ostelee kaikkea niin pidän heitä aivovammaisina,sillä joulu on ainoastaan lasten juhla.Saa nähdä monta uutta ulosottoa tulee joulun takia ensivuoden alusta.
- Kalliit lahjat esiin
Jos teidän joulu on surkee, niin älkää pilatko muiden joulua. Ei ole mitään PAHAA ostaa kivoja lahjoja. En itsekään ole mikään keskituloinen, mutta aina oon saanut hankittua kivat ja hienot lahjat muille. Jos ette jaksa käydä kaupassa ostamassa lahjoja, niin oma häpeänne.
- tein lumienkelin
Mietin tässä yks ilta kun kuljin lumisateessa kotia, että oispa sitä enemmän juhlia vuodessa. Joulu taitaapi olla oikeastaan ainut isompi yleinen juhla, joka kestää useamman päivän. Joulusta juhlan tekee ennen kaikkea perheen ja sukulaisten tapaaminen, koska kaikilla on hetki aikaa. Jotta kaikki ei olisi aina niin arkista, tarvitaan juhlia....
Kaupallisesta joulusta pääsee sillä, että ei vaan mene ostoskeskuksiin. Joulusta on tehty kaupallinen. Ei kenellekään pidä väkisin ostaa lahjoja. Itse ostan/teen lahjoja sen mukaan, että tiedän jonkun jutun ilahduttavan muita. Siskolle käsityötarvikkeita, äidille pehmeä villapaita, isälle lempibändin levy ja poikaystävälle itseneulotut sukat. Lahjaan ei tarvitse käyttää omaisuutta, kunhan se varmasti mielyttää saajaansa.
Ja mitä jouluruokiin tulee. Kai se on ihan sama mitä sitä syö, kunhan juhlan kunniaksi pöydästä löytyy aineksia, joita ei arkipöydästä löydy... siis jotain spesiaalia pitää olla.
Joulu on perinne. Unohtakaa kaupallisuus ja köyhäily. Kyllä halutessaan jokaiselta löytyy aihetta viettää juhlaa rakkaittensa kanssa. - elmeri--
tarvitsee surkea olla, vaikka ei lahjojen perässä juoksisikaan kaupoissa. Tuskin kukaan pilaa tahallaan toisten joulua olla ostelematta lahjoja, vaan monelle se on oikeasti rahakysymys. Vaikka ei olisikaan rahakysymys, niin joulun perimmäinen tarkoitus ei ole lahjoissa ja etenkin kalliissa lahjoissa. Toivottavasti sinunkin pinnallisuutesi sulaa joulupyhien aikoina ja huomaat pian, että se krääsä jota olet kaupoista kanniskellut ole yhtään mitään hiljaisuuden ja joulurauhan rinnalla.
- YH
Eihän se ole siitä jaksamisesta kiinni, työttömänä ei vaan voi ostaa lapsilleen lahjoja jos on yksin elättämässä !
- eräs vaan
Eipä sitä jouluu oiken pysty viettää vuokraan meni viimeiset roposet
- kohtalokolpakko
....se meneee täälläkin, vain sillä erolla ettei vuokrakaan ole vielä maksettu...
- Antipukki
Ollaan, ei joulun tunnelma tule shoppailusta ja lahjoista vaan hiljentyminen vuoden suurimpaan pyhään.
Hyvää Joula kaikille. - magilla
Koska hinta on moninkertainen ennen joulua. Ostan sitten alennusmyynnistä, jos tarvitsen jotakin.
Ostan kyllä ympäri vuoden netistä kaiken muun, ruoka tulee toistaiseksi haettua lähikaupasta.
Nettikaupan hinta on tietenkin edullisempi, kun ei ole vuokrakuluja hinnoissa. - empuski
joulu on mukavaa aikaa.joka puolella soi joululaulut ja on jouluvaloja ja koristeita, Jouluaattona
perinteen mukaan rahoitumme perheen kanssa. Seitsemän henkisessä perheessä kun jokaisella on puolisot ja lastenlapsia riittää touhua. syömme (kinkkua ja äitimme tekemiä porkkana ja perunalaatikoita) ja saunomme ja illalla rahoitumme olohuoneeseen kuuntelemaan joululauluja ja syömään suklaata. myöhemmin tulee pukki käymään ja on mukava kun on saanut ostaa sen muutaman lahjan antamisen ilona. Meidän perheessä joka vuosi arvotaan kuka ostaa kellekkin lahjan. Tuo yllätyksiä tullessaan ja eipä tarvii stressata että jokaiselle jotain pitäisi ostaa. Lahjaan käytettävä rahamääräkin on sovittu niin ei mene överiksi. myöhään illalla menemme jotka jaksamme niin joulukirkkoon ja sieltä hautausmaalle. Voiko paremmasta joulusta haaveilla..... Ei näy kaupallisuus paljoakaan. Joulusta kuuluu nauttia. Jokainen tekee vain sen omalla tavallaan. Ehkä niille jotka siellä kaupassa juoksee joka vkl marras joulukuussa on se oma perinne..
Hyvää Joulua! - eikkuli
poika tuli mulle sanoo ettei tarvitse joululahjoi. olin yllättynyt koska aikaisemmin menny ainaki tonni( jos riittänykkää aina) sen toiveisiin. mukavaa kun ei tarvitse juosta kaupoissa kauheessa tungoksessa. rauhallinen joulu, mummon luo syömää jote kotona tehty vaa piparit ja tortut jotka viedää mummolle.
ei koskaa oo päässy näin halvalla :)- kastroija
Se testaa josko sitä pidetään?? kannattais ainaksin antaa rhaa, koska sitä nuoret tarvii, ja kyllä se pettyy jos ei mitään saa. Hiffaat??
- K
joulu jää viettämättä
Ei valoja pihan pensaissa, ei pakko lahjomisia eikä kinkkua
Miksi ihmeessä sitä viettäisin - ja vielä vähemmän ainakaan kuluttamalla
K.- ------------
miksi elää ja nauttia mistään.
- joulutontutar
vain kuluttamisen ilosta?
Tyttären 10v. toivelahjalistalla oli viimeisenä isoimmalla tekstillä:
TAISTELUA ILMASTONMUUTOSTA VASTAAN!
Hän meillä on se, joka eniten kulutusta vastustaa, vaikka toivookin sitä
sun tätä. Lapset ovat valveutuneempia kuin monet aikuiset..
Aikuisopiskelijan tulot eivät päätä huimaa, mutta silti annan hänelle
lahjakortin tai rahan, jonka saa itse laittaa mihin haluaa.
Aika moni on samoilla linjolla ystävä- ja tuttavapiirissä,
vaikka asutaankin täällä Suomen kulutuksen kehdossa.
Kaikkein parasta on hyvä seura, hyvä ruoka (ei tartte olla perusjoulumättöä)
ja hyvä fiilis :)
Iloista Joulua kaikille, kullekkin mieltymystensä mukaan.- ilman hössötystä
Ai kun ihana tytär sulla. Hyvää joulua sinnekkin. Empä mäkään juuri hössötä, siivosin, koska en ole pitkään aikaan saanut itsestäni irti siivota, eikä se ole koskaan pahitteeksi. Ostin muutaman laatikon ja muuten syön ihan normi ruokaa. Syömme yhdessä sukulaisten kanssa aattona. Kun vielä käyn kirjastossa lainaamassa kasan kirjoja niin joulu on siinä.
- Minä vain
Tarviiko jo 10v tytön miettiä moisia asioita kuin ilmastonmuutos? Anna lapsesi kasvaa lapsena eläkä tee hänestä aikuista jo kymmenenvuotiaana.
- Vergil100
Kommenttina: Vietän pienen ja vaatimattoman joulun lasten ja osaksi joulutunnelman vuoksi. Muistelen omaa lapsuuden joulua ja rauhaa. Haluan tätä myös muksuille, siinä on jotain mitä muistella vanhempana. Olen puhunut.
- keskeltäsuomee
olinpa sitten töissä tai kotona. Töistä on liikaväki kotona ja rauha maassa. Kotona taas ei koskaan hössötetä joulun takia. Riittää, että jouluna on lämmintä ja nälkä ei yllätä. Lahjat on toisarvoisia, mutta hiljaisuus ja rauha parasta. Joulu tulee ilman paineita ja on ihanaa aikaa. Jouluna vähän on paljon.
Joulu on aikaa seksistinen juhla vai mitä? Meillä ainakinmmenee näin:
Mennään broidille syömään ja siinä samalla vaimoa kiähnään ku on niin maan perusteellinen pakkaus;tonttumyssy päässä ja kymppikroppa puettuna tiukkaan vihreään hameeseen.
lohta ja mätiä(MUIKUN)vedetään naamariin ja kiähnätään. Sitten avataan ne kaks lahjaa ja lapsille rahakuoret.
Eli halvalla menee ja lapset ostaa sitten aleista omia juttujan joulun jälkeen,me vaimon kanssa kiähnätään ja todetaan, että kaikki on tyytyväisiä ja sitten suunnataan kotiin vielä vähän syömään(eikä olla lihavia ku ei syödä ollenskaan lihaa vaan ihannekroppasia vaikka ollaan jo lähes 50 v) ja kiähnätään. Sitten onkin nukkumaanmenoaika, eikä enää kiähnätä vaan ollaan oikeesti ja se se vasta on ihanaa,,,,,- kastroija
No antamisen ilo on parasta. Minä annan mielelläni jouluna.
Nyt haarukassa olisi tuollaiset n. 20 vuotiaat ihannekroppaiset kauniit naiset. Niille minä mielelläni ojentaisin
nahkaisen kostean tulppaanini haisteltavaksi ja miksei jopa maisteltavaksi ja myöskin hieman kovempaan käyttöön. HYVÄÄ JOULUA - PoroPorvari*
Meille rikkaille porvareille jää enemmän tavaraa ja kinkkua :P
- Yasu
Oli rahaa tai ei, niin en ymmärrä ihmisiä jotka liittävät jouluun kalliit lahjat ja hirveän rahanmenon. Joulu on ennen kaikkea lasten juhla, ja on todella sääli että ihmiset yrittävät ostaa itselleen paremman mielen ostamalla lapsille kalliita lahjoja. Joulun, kuten muidenkin lomien, tarkoitus on viettää aikaa yhdessä. Toki jos sitä aikaa ei halua järjestää, niin raha on ilmeisesti ainoa keino oman mielenrauhan saavuttamiseksi.
Me olemme aloittaneet joulun valmistelun marraskuussa. 4-vuotiaan tyttäremme kanssa olemme tehneet koristeita, leiponeet, valmistelleet lahjoja, ja vietetty aikaa kaikin tavoin. Ja nyt kun joulu on jo ovella, ei tekemistä oikeastaan edes ole jäljellä. Kuiteista laskin että ruokaan on kulunut rahaa alle 100€, ja se sisältää meillä kinkun, laatikot (peruna, porkkana, lanttu ja maksa), kalaruoat (yhteensä 13 eri lajia), rosollin, sinapit, jälkiruoat ja juomat. Ja se on meillä suurin menoerä. Toki rahaa on mennyt joitakin kymmeniä euroja lahjoihinkin tytärtä varten, mutta hänen eniten haluamansa lahjat olemme voineet tehdä itse. Esim tyttäremme halusi Bratz-nuken, jolla on paljon vaatteita. nukke maksoi 19,90, ja vaimoni teki vaatteet nukelle itse. Toinen iso toive oli nukkekoti, jota olen rakentanut pikkuhiljaa kolmisen kuukautta, ja mikä parasta, saamme jatkaa huonekalujen ym. tekemistä yhdessä koko vuoden.
Joulun on tarkoitus olla perhejuhla, ja rahalla ei saa hyvää perhettä. Nykyään raha on ihmisille, ja varsinkin nuorille, niin itsestään selvää, että kaikki tekeminen unohtuu, kun sen kumminkin saa kaupasta. Haluaisinkin tietää että mitä ihmiset tekevät kaikella sillä ajalla jonka säästävät ostamalla onnen itselleen ja omaisilleen. Ettei nimenomaan se ole syy, miksi sitä aikaa ei ole, kun pitää tehdä töitä saadakseen maksettua ylisuuret kulut - joulu onnistuu monel
Joskus muinoin oli härdelli joulusta ja lahjoista - kaameaa.
Sitten päätimme viettää lahjattomia jouluja, sekin oli mukavaa - loppui ekan lapsen syntymään.
Nykyisin ostamme omille lapsillemme, molempien vanhemmille, kummilapsillemme ja sisaruksille (molemmilla yksi sisarus, jos ois enemmän niin karsittais heidät ostolistalta) sekä toisillemme. Emsimmäiset joululahjat ostamme tammi-helmikuussa eli silloin kun näemme jotain joka sopii jollekin loistavasti. Usein lahjat ostettu viimeistään lokakuussa... no joskus vielä jotain lapsille kun lahjalistat kirjoitettu.
Lapsille opetettu pienestä piten ettei joulussa ole tärkeintä lahjat, ja hyvin on mennyt - ei koulussakaan kiusata vaikkei saa kaikkea aina. Ja miksi kaikki uusi pitää saada jouluna?
Eikä lahjattomuus tai järkevyys lahjoissa ole rahasta kiinnni (ihan normituloisia ollaan)- se on tapa arvostaa joulua muuten... no meillä se ei ole hengellinen juhla vaikka alkuperäisen merkityksen lapsille kerrommekin (me vanhemmat emme kuulu kirkkoon). - otetaan_iisisti
Meikäläisen jouluun kuuluu visiitti äiteelle, joka varustaa joulupöytänsä niin tuhdisti, että siitä söisi pieni afrikkalainen kylä viikon. Tietysti äidin luona käy koko lähisuku piipahtamassa pitkin pyhiä, jotta pientä kylällistä mamma tavallaan ruokkiikin. Äitee tapaa tuputtaa kotiin lähtiessä mukaani vähän kalkkunaa ja graavilohta, joten ei tarvitse omaan jääkaappiin ostella mitään tavallisesta poikkeavaa joulua varten. Aattoillan vietän yleensä isäni luona punkkua siemaillen. Katselemme vanhoja valokuvakirjoja, ompelen isän paidoista pudonneita nappeja takaisin paikoilleen, ja höpöttelemme koko yön.
Lahjoja meidän perheessä ei ole harrastettu enää vuosikausiin. Meille riittää se, että saa kerrankin olla rauhassa yhdessä ilman kännyköitä/tietokoneita/muita häiriötekijöitä. Rahasta ei ole koskaan ollut kiinni, vaan periaatteesta - emme koe tarpeelliseksi tuhlata emmekä stressata joulun aikaan. Jos hinkuu shoppailua, siihen on 11 parempaa kuukautta kuin tämä vuoden viimeinen... - pupuuuuuuuuu
En ole hommanut kun kummilapsille lahjat (2kpl). Koskaan en lähetä joulukortteja. Meille tulee isäni syömään aattona ja hommaattiin ruokaa vain aatoksi, ei syödä montaa päivää niitä...Joulukoristeita ei ole, poltan kynttilöitä ja kuunnellaan joululauluja. Ihan läytöntä kulutushysteriaa tämä joulu!! Sitten joskus jos on omia lapsia niin voisi tehdä koristeet lasten kanssa yhdessä, esim. vanhan ajan malliin oljesta tms. Ja kyllä sille pikkuvesselille riittää yksikin lahja! Itse olen köyhästä perheestä ja elän edelleen vaatimattomasti vaikkakin tuloni on suuremmat kun vanhemmillani oli. Olen tottunut vaatimattomuuteen ja en ole koskaan kärsinyt siitä kun ei ole sitä ja tätä, olin onnellinen että sain veljen/serkkujen vanhoja vaatteita :) Itse olen nyt siis 30 v. nainen ja asun mieheni kanssa. Silti on joulumieltä ja odotan joulua, lahja on minulle se että saan olla rakkaimpieni kanssa ja olen terve ja on katto pään päällä. Suoraan sanoen vituttaa kun ihmiset kuluttaa ja kuluttaa kuin viimeistä päivää ja kaikki hukutaan paskaan!! Ajellaan citymaastureilla jne..ostellaan kaikkea mitä ei oikesti tarvittais. Hyvää Joulua kuitenkin kaikille!!
- Madekeitti aika
Joulu ennenpitkää todella "kaatuu".Eihän kukaan voi hyväksyäjo lokakuun lopulta alkavaa hössötystä loputtumiin.Ns.Joulu rauhallisuus on kaukana ihmisistä.Tarttunut tauti nimeltä "minulle kaikki muille ei mitään",kyllä hävettää.
- alternativeXmas
en ole vuosiin ostellut juuri lahjoja sukulaisille enkä lähettele korttejakaan. Ruokaan en laita paljonkaan enemmän rahaa kuin tavallisena viikonloppuna, ne pakolliset laatikot tulee toki otettua mutta ei kinkkua eikä kalkkunaa eikä pöytä notku sapuskan määrästä...
Miksi jouluna pitäisi olla yhteydessä sellaisiin ihmisiin joihin ei ole muutenkaan?
Pidän vanhemmistani huolen muutenkin ja näen ystäviäni ympäri vuoden joten jouluna tarvitse siis tuntea huonoa omatuntoa mistään mikä pitäisi hukuttaa ja syyllisyyden sisältä piipittävä ääni vaimentaa kaupan kassakoneen kilinään!
Jo monena jouluna olen antanut sisarusten lapsillekin varaamani lahjarahat hyväntekeväisyyteen, eli näihin ns. toisenlaisiin lahjoihin. Tänä vuonna kiinalaiseen krääsään varatut rahat meni UNICEFILLE, viime vuonna pakolaisavulle, sitä ennen kirkon ulkomaan avun kautta tsetseniaan sotaorvoille. Netistä löytyy avustuskohteita vaikkapa hakusanalla "toisenlainen lahja"...
Tai hankkikaa kummilapsi kehitysmaasta ja kustantakaa sen eläminen. Siinä olisi joululahja joka olisi taatusti eettisesti oikea valinta.
Jos tarvii lahjoja antaa niin vinkki: lahjakortti, teatterilippuja tms. "aineetonta" joka ei kasvata turhaa kulutusta eikä kodin tavararöykkiötä entisestään. Ja jos tavaraa tarvii antaa niin ainoastaan sellaista josta on iloa koko vuoden.
KULUTUSHYSTERIAN IKEESTÄ PÄÄSEE KYLLÄ IRTI MUTTA SE VAATII HENKISTÄ VOIMAA JA ITSENÄISTÄ KANTTIA.
- sanosse
senkun kerkiää. Ihme homma. Luulisi uskovaisten ymmärtävän mikä juhla on mutta kun tuntuu, että hekin vain markkinoivat tonttuja minkä ehtivät. Jos on mainoslehtisiä niin isoimpina loistaa pukit niillä sivuilla. Kaunista joulumusiikkia ei mainosteta ja jos niitä on myynnissä niin ne on jossain piilossa kulmantakana.
Jos vaikka ei myy tupakkaa, olutta ja lehtiä niin miksi Harry Potteria joka on perkeleestä tai miksi pukkeja jotka ovat noitahahmoja?- samaa mieltä.
Monet eivät ole vielä sisäistäneet, että joulun lapsi tuli vapahtamaan koko ihmiskunnan tavaran palvonnasta, jotta olisi aikaa huomata toinen ihminen. Olemme huono-oppisia koko porukka. Tontut voivat tietysti kuvata niitä paimenia, jotka olivat ensimmäisiä todistajia tallissa. Ihminen uskoo mieluummin tottuja kuin enkeleitä. Siinä on meidän heikko kohta. Mutta juhlitaan edes sisäisesti, jos ulkoinen on karua. Rakkaudettomuus pois meistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1222120
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h282016- 1572004
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue151291- 511007
- 85956
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23875- 114864
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell51827Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon33809