Mihin ruostekorjaukseen?

sannaii

eli, en ihan oikeasti ymmärrä autoista juuri mitään... katsastusmies löysi autostani ruostetta helmasta ja ilmeisesti myös pohjasta ja ne tarttis nyt korjata. Mitä sellainen lysti maksaa ja missä sen voisi teettää? Asun Mäntsälässä. Yksityinenkin kelpaa oikein vaan hyvin.

2

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esson veijo

      esille ja pienempiä korjaamoita katselemaan. Hinta-arviota ei kukaan pysty antamaan kuvauksen perusteella. Käy näyttämässä autoa parilla korjaamolla ja pyydä hinta-arvio. Jos myös pohjassa on reikiä, niin niiden paikkaaminen vaatii vähän enemmän työtä. Lattiamattoa ym. pitää purkaa pois hitsauksen ajaksi ettei syty palamaan koko ajokki. Aikaa voi mennä muutamasta tunnista täyteen työpäivään. Tuntiveloitukset vaihtelee jossain 30-80 € välillä, verstaasta riippuen. Paikattujen kohtien maalauksesta/ruostesuojauksesta pitää huolehtia myös. Muuten menee rahat hukkaan, kun ruostuu pian uudestaan.

      • kolkytjarisat

        paikka löytyy todennäköisesti paikkakunnan (ilmais)jakelulehden myydään/ostetaan/muuta-palstalta ilmoituksella "autojen hitsaus/katsastuskorjaukset". Näihin on useimmiten soitettava, nettisivuja ei vanhat autoasentajat tai itseoppineet remonttireiskat juuri tee.
        Iso korjaamo ottaa ison hinnan, pieni korjaamo/oma talli ottaa vähän pienemmän. Kuitittomasti tehdystä hitsauksesta en sano muutakuin että jälki todennäköisesti on vähintään laadukasta, niin että sinne voi mennä vuoden päästä uudelleen jos on tarve. Eikä silloin hitsata samaa paikkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5754
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2569
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2477
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      7
      2066
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1333
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      59
      1062
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe