Eka kerta Thaimaahan tammikuun ekana, vähän viime hetkillä tein varausta joten Krabi jäi haaveeksi. Onkohan Karonin tietämillä mitään retkikohteita, temppelialueita, luonnonpuistoja tms. missä voisi parin 10-kesäisen pojan kanssa käydä?
Muutkin vinkit tervetulleita - ajanviete, aktiviteetit, "varo tätä" -kohteet tai -tekemiset.... mutta suht' edullisella budjetilla pitäisi siellä pärjätä.
Kiitos.
Muutkin vinkit tervetulleita - ajanviete, aktiviteetit, "varo tätä" -kohteet tai -tekemiset.... mutta suht' edullisella budjetilla pitäisi siellä pärjätä.
Kiitos.
Vastaukset 10
Vanhimmat
varoa tarvitse, niin apina-ja käärme"showt" kannattaa kiertää kaukaa. Lähinnä inhottavia ja täyttä rahastusta.
Esim.Wat Chalongin temppelialue on kohtuullisen lähellä. Esim.hotellista löytää paljon retki esitteitä.
Mukavaa matkaa!!
Me ostimme kojusta paikalliselta retkenjärjestäjältä 3 saaren kierroksen. Hotellista haettiin ja tuotiin bussilla satamaan, josta Speed boatilla ihanille valkohiekkaisille saarille (Khai Noi, Khai Nok ja Khai Nai) joissa sai snorkalata (sai vuokrata snorklausvälineet satamasta), ottaa aurinkoa ja katsella fantastisia maisemia. Ainut tuo venematka, kun vene pomppi ja oli aika äänekäs. Jotakin syömistäkin ja hedelmiä kuului hintaan, mutta meillä oli omia eväitä juomia lapsiakin ajatellen. Hinta ei päätä huimannut eli 600b aik. ja lapset 450b. Saatiin alennetuin hinnoin. Siellä oli toki monia eri saarivaihtoehtoja. Kannattaa tinkiä, varsinkin jos useampia lähtijöitä, kuten meitäkin 6. Suosittelen!
Elefanttiratsastusta viidakkometsässä, tuktukilla n. 20 min. ajomatkan päässä Karonilta. Kiva reissu. Kestää noin pari tuntia kokonaisuudessaan.
10 vuotiaille on kiva myös kokopäiväretki James Bond saarelle - näkee paljon - seilataan pitkähäntäveneellä merellä mangrovemetsiköiden läpi saareen jossa noustaan maihin, takaisin tullessa syödään meressä paalujen päällä olevassa suuressa mustalaiskylässä (jossa myös koulu, kauppoja, basaareita, koteja ym.) sekä vieraillaan kalliotemppelissä jossa esim. 12 m buddha, lisäksi ulkoluolassa lepakoita ja apinoita.
Paikan päällä Karonilla on kyllä joka kojussa näitä esitteitä ja myös suomalaiset TB, AM jne järjestävät näitä retkiä. Myös puolipäiväretki on kiva, ajellaan Phuketin saarta ja pysähdytään juuri tuolla temppelialueella jossa voi käydä temppeileissä, käydään myös upeassa muistomerkkipaikassa ja puistossa jossa tuhansia pikkuisia elefanttipatsaita patsaan ympärillä ja eläviä apinoita ym.
mustalaiskylässä...........??????????????????????????Thaimaassa.Kaikkea sitä taas Phuketin palstalta saa lukea...
:) innolla odotan
http://www.dinopark.com/
Dinoparkissa suosittelen käymään minigolf kierroksen. Meillä ainakin lapset tykkäsivät, puitteet mieleenpainuvat!
http://www.phuket-fantasea.com/
se on hienoa hommaa.ne välineet ei paljon maksa vaikka ostaa omaksi.ostin suomesta eikä hinnanero kovin suuri ollut.todennäköisesti pikkukaverit ihastuvat snorklaukseen, suosittelen omien naamarien hankkimista.juu, ne norsuratsastukset on ihan mukavia paitsi että se elukka on massiivinen...kannattaa puhua sille kauniisti ja mainita ettei koskaan ole syönyt norsunlihaa eikä aidokkaan syödä....
Just sieltä Karonilta tultiin.Dinopark kannattaa kokea, minigolf ja ruokailu hienoissa maisemissa.Kaikki retket otettiin kadulta paikallisilta, joissa esim. Raya Aya saariretki yli 2 kertaa halvempi, kuin aurinkomatkoilla, eli rohkeasti vaan esitteitä tutkimaan, että mikä kiinnostaa. Phuket Zoossa käytiin tuk tukilla.Ihan kiva paikka, ehkä hiukan jo kulahtanut, mutta lapset tykkää, kun setä laittaa päänsä krokotiilin kitaan, apinat ja norsut kikkailee palloilla yms.:)
Fanta sea iltashow kannattaa käydä katsomassa, se oli hieno!
mielenkiintoisia paikkoja, varsinkin ruokatorit..Siinäpä saa verrata/ihmetellä elintarvikkeiden käsittelymääräyksiä....Ja sitä hedelmien määrää.