Ulkoinen kovalevy tiedostojen siirtoon

Minulla on Buffalo Mini Station ulkoinen USB kovalevy. Tästä on ollut paljon kielteisiä puheenvuoroja, mutta minulla se on toiminut hiljaa ja varmasti koko ajan.

Katselin kuitenkin muitakin merkkejä seuraavaksi ostokseksi. Silmään pisti tällainen:

VERBATIM Smart Disk Portable 2,5" 320 GB USB 2.0 (Noin 70 €)

Sitä on näköjään ostettu paljon. Ei tarvitse muuta kuin liittää USB liittimeen ja se on valmis toimintaan.
Minkälaisia kokemuksia on tästä?
81403
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

paljon.
jos miljoona ihmistä on mainoksen uhri, se ei tarkoita että se olisi hyvä.

Äänestä
  • Tuota VERBATIM ulkoista kovalevyä on kovasti myös kehuttu keskusteluissa. Se ei tarvitse erillistä virtajohtoa, vaan ottaa virtansa siitä samasta USB kytkimestä. Siinä mielessä hyvin samanlainen kuin tuo BUFFALO MINI - ja suunnilleen saman hintainenkin. MAC väki käyttää tätä, mutta sopii se myös Windowsiin.

    Äänestä

  • peukalokeskellä kirjoitti:

    Tuota VERBATIM ulkoista kovalevyä on kovasti myös kehuttu keskusteluissa. Se ei tarvitse erillistä virtajohtoa, vaan ottaa virtansa siitä samasta USB kytkimestä. Siinä mielessä hyvin samanlainen kuin tuo BUFFALO MINI - ja suunnilleen saman hintainenkin. MAC väki käyttää tätä, mutta sopii se myös Windowsiin.

    2,5" levy muka erillisen virtajohdon? Minä en ainakaan sellaista ole koskaan nähnyt, vaan kaikki ovat ottaneet virtansa USB-portista.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    2,5" levy muka erillisen virtajohdon? Minä en ainakaan sellaista ole koskaan nähnyt, vaan kaikki ovat ottaneet virtansa USB-portista.

    Tosin, jos tarkoitat USB-kytkimellä USB-hubia, niin passiivisessa hubissahan tuollainen levy ei välttämättä toimi, vaan vaatii erillisen virtajohdon, joko itse levyyn tai sitten hubiin.

    Äänestä

MiniStationit on erinomaisia ja kestäviä. Miksi ruveta kokeilemaan muita, jos näin on?

Äänestä
  • Nimenomaan haluan sellaisia, joissa ei tarvita muuta virtalähdettä. Mm. Buffalolta löytyy kumpaakin lajia. Nämä ovat mielestäni kätevämpiä nämä 2,5 ":n hiljaiset, pienet ja siistit ulkoiset kovalevyt, joissa ei tarvita erillistä virtalähdettä. Kyllä myös Verbatim on ilmeisesti hyväksi havaittu. Näitä löytyy ainakin 500 GB:n suuruuteen asti, ehkä suurempiakin. Ei tainnut kellään olla näistä kokemuksia.

    Äänestä

  • peukalo keskellä kirjoitti:

    Nimenomaan haluan sellaisia, joissa ei tarvita muuta virtalähdettä. Mm. Buffalolta löytyy kumpaakin lajia. Nämä ovat mielestäni kätevämpiä nämä 2,5 ":n hiljaiset, pienet ja siistit ulkoiset kovalevyt, joissa ei tarvita erillistä virtalähdettä. Kyllä myös Verbatim on ilmeisesti hyväksi havaittu. Näitä löytyy ainakin 500 GB:n suuruuteen asti, ehkä suurempiakin. Ei tainnut kellään olla näistä kokemuksia.

    En tiedä voiko tätä sanoa kokemukseksi, kun vain yhden ainoan näitä olen omistanut. LaCien 2.5" USB-virralla käyvä 320 GB levy (LaCie Mobile Disk) on ollut vähän yli vuoden käytössä ja toimii kuin junan vessa. Mukana tulee kaksi johtoa, joista vain toinen käytännössä tarvitaan. Toinen on lisävirtajohto, joka kytketään USB:hen samoin kuin se perusjohto. En ole törmännyt USB-porttiin joka ei olisi antanut tarpeeksi virtaa yhdellä johdolla, mutta ehkä niitä jostain läppäreistä löytyy, tai USB1.1 -mallisista porteista.

    Myös LaCiesta löytynee kielteisiä puheenvuoroja. Itse sanon tuosta miinuksena vain ärsyttävän kirkkaan sinisen ledilampun, jota himmensin maalarinteipillä :)
    Kirjoitusnopeus on noin gigan minuutissa FAT32 -osiolle. Lukunopeutta olen joskus testannut, mutten muista.

    Itse kyllä luottaisin mihin tahansa merkkiin. Muistaa vaan pitää niitä backuppeja riittävästi eri levyillä.

    Äänestä

Itselläni on paljon kokemuksia noista ja hyviä ovat. Joskin noi ulkoiset 2,5" lyvyllä toimivat mallit on lähes kaikki yhtä hyviä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Peukalokeskellä kirjoitti:

Minulla on Buffalo Mini Station ulkoinen USB kovalevy. Tästä on ollut paljon kielteisiä puheenvuoroja, mutta minulla se on toiminut hiljaa ja varmasti koko ajan.

Katselin kuitenkin muitakin merkkejä seuraavaksi ostokseksi. Silmään pisti tällainen:

VERBATIM Smart Disk Portable 2,5" 320 GB USB 2.0 (Noin 70 €)

Sitä on näköjään ostettu paljon. Ei tarvitse muuta kuin liittää USB liittimeen ja se on valmis toimintaan.
Minkälaisia kokemuksia on tästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu