Tietääkö kukaan mitä koiralle pitää tehä jos se ei siivoo niiden pentujen ulosteita...aika sotkusta nimittäin...
Borderterrieri sai vauvoja...
Apua!
2548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
osta koirakirja/pennutuskirja ja lue se pikapikaa...
jos tiesit pennuista etukäteen (ja borderi ei niin iso koira ole, että ei näkyisi päällekin päin) niin pitäisi olla edes jotenkin valmistautunut tuleviin pentuihin. ja se paskashow tulee jatkumaan aika pitkään - luutu kauniiseen käteen vaan..
noh, onnea vauvojen kanssa
se koira ne siivoaa, sen täytyy muutenkin nuolemalla saada pennut pissaamaan ja kakkaamaan, pennut ei itse osaa ja käyttääkseen kaiken ravinnon uudestaan hyödyksi, emo syö ja juo kyllä kakat, että ensimmäisinä viikkoina niitä ei juuri näy pentujen pesässä.
Täytyy varmistaa, että emo nuolee säännöllisesti kaikkien mahan ja hännän alusen.
Mutta ne kakkajäljet mitä teillä on, ovat ilmeisesti jälkeisistä, mikäli koira on juuri synnyttänyt, niitä tulee vielä synnytyksen jälkeenkin. Ovat semmoista tummaa sössöä.
Seuraa koiraa, nimittäin jos jälkeiset (istukat) eivät kaikki poistu, koiran kohtu voi tulehtua, myös täytyy varmistaa, että kaikki pennut ovat ulkona, ettei kohtuun ole jäänyt yhtään.
Tuntuu, että olet hiukan nuori, onko siinä vanhempia ihmisiä lähellä?
Varsinainen paskaralli alkaa sitten, kun pennut rupeavat saamaan lisäruokaa, kun silmät ja korvat ovat auki ja ne lähtevät liikkeelle...:D