Hyvin menee mutta menköön

nainen 26

Jo kaksi viikkoa ahmimatta. Ja kaksi viikko sitten oli ahmintaa ja se pysyi vain yhdessä päivässä. Olo on niin virkeä ja elinvoimainen, ettei tee edes mieli vajota siihen ruokahumalaan ja itseinhoon. Olen nyt kaksi viikkoa syönut kromia sisältävää monivitamiinitablettia ja pakko sanoa, että se on auttanut makeanhimoon ja yleensäkin ruoanhimoon, tai sitten ne kaikki vitamiinit ja hivenaineet yhdessä...jotenkin sellainen olo, ettei edes saa kunnolla makeaa ruokaa alas.

3

678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BEDder

      Minkäs nimistä/hintasta/mistä saatavaa kromia sisältävää monivitamiinitabua oot nauttinut? Kuulostaa nimittäin hyvältä, krominhan onkin jossain väitetty joskus ehkäisevän makeanhimoa. Nykyinen lääkärien kanta on kuitenkin plasebon puolella, sillä tieteellisiä perusteita ei ole löydetty. (Tosin oon toin lukenu jostain vuoden-parin vanhasta lehdestä, en tiedä nykytilannetta)

      Kuinka hyvin ja usein syöt päivittäin? Jos syöt kamalan tasapainoisesti ja saat riittävästi vitamiineja ja hivenaineita kehoosi, voihan ahmimishimo lähteä silläkin, luulisin.

      Onnea kuitenkin! Pyrin itsekin tästä eroon. En kuitenkaan jaksa pelkästään itselleni väsätä mitään kauhean monipuolista ruokaa, vaan esim. kasvissosekeittoa pari päivää, leipää, puuroa... Että tahtoisin kokeilla jotain tuommoisia tabuja, jos ne ovat auttaneet "kollegaanikin" :)

      • nainen 26

        nainen 26

        Syön ihan vaan tavallisia apteekin monivitamiinitabletteja joihin on lisätty kromia. Kromia saa myös täysjyväviljatuotteista, parantaa tablettien imeytymistä :) Olen kuullut, että kromin puute aiheuttaa eläimillä sokeritautiin viittavan tilan, liekö ihmisillä sama juttu.


      • kromi on jees

        En ole ikinä ajatellut että "kuuluisin" johonkin syömishäiriöryhmään, vaikka oma suhtautumiseni ruokaan on ollut aina aivan sairas. Muistan nuoruudestani näitä päiviä, kun paastosin koko päivän ja illalla kotiin tullessani söin niin paljon että ei mitään rajaa. Nyt myöhemmin, vielä vajaa vuosi sitten ei ollut paljoakaan paaston hetkiä, vaan ihan sairasta syömistä koko ajan. Koska olen kotona lasten kanssa, niin jääkaappi on aina niin lähellä. Mun päivät alkoi syömisellä ja mä mässäsin koko ajan. Siis ihan koko ajan: pullaa, suklaata, pizzaa, ruokaa, karkkia, ihan mitä vaan löysin. Ja jos ei ollut mitään mätettävää, niin sit mä tein sitä. kakkuja, piirakoita tms. Olin niin koukussa makeaan ja ylipäätään syömiseen. Kun kuulin tuttavaltani kromista ja että se oli auttanut häntä pääsemään yli makeanhimosta ja syöpöttelystä, niin marssin heti lähimpään apteekkiin. Ostin sieltä Kelasin merkkistä Kromia. Annostus 1tbl päivässä, otin varmuudenvuoksi kaksi. Vajaa viikko kun oli mennyt, niin olo jo aivan erilainen. Paino putosi 3kg ja siitä lähti mun elämä muuttumaan. Painoa mulla oli tullut tosta mässäilystä liikaa 35kg, joista nyt vajaassa vuodessa on pudonnut 20kg. Olo on mitä mainioin. Vielä välillä entiset tavat nostaa päätään ja mulla saattaa tulla välillä noita syömiskohtauksia, mutta nykyään osaan katkaista ne ajoissa. Ikinä en ole pystynyt oksentamaan, vaikka usein oli semmoinen olo illalla kun menin nukkumaan että oksennus tulee väkisin ylös. Sen vuoksi mun paino nousikin niin hurjiin lukemiin. Mä en kuitenkaan ollut niin syvässä kierteessä, mitä jotkut muut on, kenen juttuja luin tältä palstalta. Niinpä en näkisi että itse välttämättä kuulun mihinkään syömishäiriö ryhmään, vaikka sairas suhtautuminen mulla oli ennen ruokaan, mutta halusin kirjoittaa tähän mun kokemukset nimenomaan tosta kromista:). Toivottavasti siitä olisi apua myös sulle:)! Paljon voimia ja jaksamisia taistelussa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      195
      954
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      733
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      662
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      562
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      14
      496
    7. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      477
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      455
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe