Kuvia maailmalta

Heippa!
Keräsin otoksiani galleriaan. Sieltä löytyy kuvia matkoiltani muun muassa Thaimaasta ja Venezuelasta. Käykää katsomassa ja parhaassa tapauksessa tähdittäkää ja kommentoikaa.
Päivitän galleriaani jatkuvasti. Parhaillaan lisäilen kuvia Pohjois-Thaimaasta.
Terveisin aloitteleva valokuvaaja Amanda.

http://www.amica.galleria.fi/kuvat/
7255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ei noi kuvat niin hyviä ole, että tarvitsisi ilmoittaa moneen kertaan

Äänestä

paikallaan.
- Horisontti suoraan.
- Hiukan valotuskorjailua, saisi painettua pahimpia ylivalotuksia hiukan piiloon ja kaivettua tummista kohdista yksityiskohtia esiin.
- Pientä terävöitystä lopuksi, mutta vain mausteeksi jottei kuvasta tule luonnottoman näköinen.

Lisäksi kuvaustilanteessa voisi hiukan miettiä omaa sijoittumista kohteeseen nähden ja sommittelua.
Ja laittaa sen horisontin valmiiksi suoraan ja tarkkailla valotusta. Lopputuloksen kannalta on paljon parempi tehdä nämä hommat kamerassa kuin tietokoneessa.

Tsemppiä!

Äänestä
  • Minä ehdottaisin ainakin pykälän verran parempaa objektiivia. (ja siis järjestelmäkameraa, ellei jo ole.) Silläkin voi hiukan vähentää sitä jälkikäsittelyä. Kuvauskohteita tuntuu ainakin riittävän, joten tuskin se parempi putki hukkaan menisi. Ja siihen vielä pisteeksi ii:n päälle, kunnollinen vastavalosuoja. Tärkein olisi tuo jonkinlainen vastavalosuoja, jos päätät tyytyä nykyiseen kameraasi.

    Kuvaajan sijoittumiseen ja sommitteluun vinkkinä, että joskus tai jopa usein kannattaa mennä kyykkyyn. Se helpottaa usein sommittelua ja olisi se ainakin kuvauskulmia lisäävä ponnistus.

    Jos kuvaa paljon ulkona valoisalla, ei ulkoinen salama ole ihan välttämätön. Täytesalamana riittää ulkona yleensä kameran oma pikkusalama, ja monissa tilanteissa sitä kannattaakin käyttää. Todelliseen salaman tarpeeseen tarvitaan sitten ulkoinen salama, mutta aloitusvaiheessa sekin voi olla vain lisähankaluus.

    Jostainhan se on jokaisen aloitettava...

    Äänestä

Osa suttuisia ja puhkipalaneita, mutta laitetaan se ennemmin surkean kameran syyksi kuin kuvaajan. Lisäksi perusjutut on ihan totaalisesti hukassa. Joissakin kuvissa ei tiennyt mikä siinä pitäisi olla se pääkohde, joissakin taas oli selkeä pääkohde, ihan keskellä kuvaa. Kipaisehan kirjastossa mutka ja lainaa alan kirjallisuutta. Vältyt ainakin pahimmilta aloittelijan virheiltä jatkossa. Ei ihan vielä ollut nuo kuvat sellaista esittelykamaa.

Äänestä

Vain yksi samansisältöinen viesti keskustelupalstoille!

Äänestä

..mutta voisit käydä vaikka kirjastossa, ehkäpä sinulla on rahaa sijoittaa ihan valokuvauskirjaan.

Äänestä

Vähän kun opiskelet sommittelua (etuala, kohde, tausta, kultainen leikkaus, fibonaccin luvut …
ja hankit asiallista palautetta niin saat paljon enemmän iloa kuvistasi {;—{)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amanda100 kirjoitti:

Heippa!
Keräsin otoksiani galleriaan. Sieltä löytyy kuvia matkoiltani muun muassa Thaimaasta ja Venezuelasta. Käykää katsomassa ja parhaassa tapauksessa tähdittäkää ja kommentoikaa.
Päivitän galleriaani jatkuvasti. Parhaillaan lisäilen kuvia Pohjois-Thaimaasta.
Terveisin aloitteleva valokuvaaja Amanda.

http://www.amica.galleria.fi/kuvat/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu