Pieksämäelle suunniteltu Ideapark koki takaiskun, kun Kuopion hallinto-oikeus hylkäsi tiistaina kauppakeskusta koskevan asemakaavan.
Hallinto-oikeus katsoo päätöksessään, että Pieksämäen kaupunginvaltuuston kesäkuussa tekemä päätös kaavasta oli lainvastainen.
Hallinto-oikeuden mukaan kaupan suuryksiköllä on merkittäviä yhdyskuntarakenteellisia vaikutuksia, jotka ovat seudullisia, maakunnallisia ja ylimaakunnallisia. Sen vuoksi kaupallisen keskittymän toteuttaminen ei voi perustua pelkästään asemakaavaan.
Ideapark on tosin sisällytetty maakuntakaavaankin, mutta siitä on valitettu ympäristöministeriöön.
Kaupunginvaltuuston kaavapäätöksestä hallinto-oikeuteen olivat valittaneet muun muassa Etelä-Savon ympäristökeskus ja Pieksämäen seudun luonnonystävät.
http://www.uusisuomi.fi/raha/78582-ideapark-kaava-todettu-lainvastaiseksi
Hallinto-oikeus katsoo päätöksessään, että Pieksämäen kaupunginvaltuuston kesäkuussa tekemä päätös kaavasta oli lainvastainen.
Hallinto-oikeuden mukaan kaupan suuryksiköllä on merkittäviä yhdyskuntarakenteellisia vaikutuksia, jotka ovat seudullisia, maakunnallisia ja ylimaakunnallisia. Sen vuoksi kaupallisen keskittymän toteuttaminen ei voi perustua pelkästään asemakaavaan.
Ideapark on tosin sisällytetty maakuntakaavaankin, mutta siitä on valitettu ympäristöministeriöön.
Kaupunginvaltuuston kaavapäätöksestä hallinto-oikeuteen olivat valittaneet muun muassa Etelä-Savon ympäristökeskus ja Pieksämäen seudun luonnonystävät.
http://www.uusisuomi.fi/raha/78582-ideapark-kaava-todettu-lainvastaiseksi
Vastaukset 23
Vanhimmat
Pieksämäen seudun luonnonystävät? Joku piilopoliittinen järjestö taitaa olla, vastustetaan kaikkea, myös pieksämäelle syntyviä uusia työpaikkoja ja runsaita verotuloja! Suo ei olisi Suomesta loppunut, jos ideapark Pieksämäelle olisi tullut. Rakennuspaikkaakin ympäröi runsaslukuinen tiestö ja jatkuva liikenne, joten ei siellä juuri harvinaisia luontoelämyksiä ole.
Yksityisyrittämistä vastustetaan joten varmaan niitä Pieksämäen äärivasemmistolaisia, vain eri nimikkeen alla tällä kertaa.
En voi kuin hämmästellä tätä Kuopioonpäin vetoa. Lähes kaikkien muiden lähialueiden kaupalliset rakennushankkeet torpataan keinolla millä hyvänsä. Kyllä Paronen voi residenssissään myheksiä. Ei arvoisien luonnonystävien sopinut huokailla Matkuksen alueella luontoarvojen perään. Sitä suota riittää tässä tasavallassa, onhan pinta-alasta 60% erilaisia suotyyppejä. Sopisiko luontoaktivistien kiinnostua myös kalakukkokylän puuhastelusta?
Vanha keino heittää kapuloita rattaisiin on käyttää bulvaania, ei oma perse pala .. KENEN lauluja laulat ... "luonnon"ystävä?
meille Pieksämäen Vihreille. Kiitokset hallinto-oikeudelle ja kaikille meidän ystäville jotka olemme talvisodan hengessä käyneet ankaraa taistelua luonnon ja Pieksämäen puolesta. Nyt on kestävä kehitys saanut hyvin suuren edistysaskeleen kaupungissamme, seuraavana voisi olla tavoitteena yksityisautoilun kieltäminen Pieksämäellä.
Mutta siitä saatte jotka olette meitä pilkanneet.
terveisin Urmas ja koko meidän jengi.
Tämä on kyllä drinksun paikka. Hieno uutinen, jota olen vähän odotellutkin. Ei olisi ollut mitään järkeä sijoittaa Pieksämäelle Ideaparkia. Elämä on.
nyt Pieksämäen yrittäjät saavat jatkaa toimintaansa ihan rauhassa entiseen malliin keskustan edullisissa kiinteistöissä. Ei ole pakko vuokrata ylihintaisia liiketiloja keskeltä suota. Eikä tule ylimääräisiä hinnankorotuspaineita. Järki voitti.
Asia menee kuten odotettiinkin hallinto-oikeuteen seuraavaksi.
Sinä aikana maakuntakaava tulee hyväksyttäväksi ja tilanne on muuttunut täysin.
Ei tule uusia työpaikkojakaan tällä entisellä rauhallisella nyhjäämisellä..mikä järki on jarruttaa tällaista hanketta jonka luulisi näin laman aikana olevan todella uskomattoman positiivinen asia?
Oikeus voitti! Pieksämäellä ei ole ostovoimaa eikä asukkaita. Kuopiolaiset ja Jyväskyläläiset voivat jatkossakin keskittyä oman kaupunkinsa kehittämiseen, ilman Pieksämäen Idioottiparkkia. Ei ole mitään järkeä rakentaa valtavaa ostoskeskusta keskelle suoaluetta, kuntaan jossa ei ole yhtään mitään. Valitus ei muuten mene läpi KHO:ssa, sillä valtiovalta ei onneksi salli moista idioottimaisuutta. On paljon järkevämpää, ja ympäristöystävällisempää, että ihmiset ostavat tavaransa ja vaatteensa oman kaupungin keskustasta tai edes oman kaupungin alueelta.
Voisivat poistaa tuosta nimestä "Kuopion hallinto-oikeus" tuon "oikeus" sana ja jättää nimeksi "Kuopion hallinto".
Ei näillä päätöksillä ole oikeuden kanssa mitään tekemistä, vaan näillä juostaa valloilla olevan poliittisen suuntauksen (lue puolueiden kannatuksen) perässä!
Mitähän puoluetta luulet korkeasti koulutettujen hallinto-oikeuden tuomareiden kannattavan? Olisiko kaupunkilaisten ja akateemisten suosima Kokoomus?
saamarin lunnonystävät ja eräs Pohojosen hyypiö...uppoisvatten suohon ja vieläpä syvälle!!!
Että voivatten olla junttieinareita...kyllä kyllä kyllä?%%¤#(&&%!"####!!!!!!!!!
ketä nää luonnonystävät on? NIMIÄ TAULUUN, että tietää olla äänestämättä jos ovat ehokkaita joskus tai harrastavat jonkin sortin yrittämistä niin en niille rahojani vie vahingossa.
sinäkin voit käydä Sukarin suolla nauttimassa luonnon ihmeistä ja samalla mielessäsi esittää meille vihreille kunnon kiitokset ja samalla myös hieman nöyryyttä sinua paremmille ihmisille jotka ajattelevat sinunkin puolestasi kestävää kehitystä ja ilmastonmuutosta.
Urmas
...ovat kaikikien luettavissa netistä
Pieksämäen Seudun Vihreät ry, hallitus 2009-2010
hallituksen puheenjohtaja:
Jorma Karjalainen
[email protected]
hallituksen varapuheenjohtaja:
Laura Pitkänen
[email protected]
Sihteeri:
Tiina Hakkarainen
Muut hallituksen jäsenet:
Martta Kantele (kaupunginvaltuutettu)
Saku Heinonen
varajäsen
Satu Karjalainen
Kiitoskiitoskiitooooos urmas ja urmaksen vihreät! Miks teitä ei koskaan siellä sukarin suolla nää, mää ihmettelen. Teitä ja linjoja menee ristiin rastiin ja vieressä poltetaan turvetta niin kuin maailmanloppu olis tulossa. Valittakaa seuraavaks muuten siitä lämpövoimalasta, kestävää kehitystä olis varmastikkin.
Vielä mitään, sillä hallinto-oikeudessa on moni asia muuttunut. Tämä viivästys sattui muutenkin hyvään saumaan, kun tuon Sukarin lainoitukset on viivästyneet, että hän aikoo muuttaa vanhaa omaisuuttaan rahaksi, ja se vie jonkin aikaa.
..pieru kiertää kuin nahkahousissa.
Jotenkin tuttu nimi toistuu kautta listan.
Lakimuutos on tekeillä joka siirtäisi kaavoituspäätökset ympäristöministeriöltä maakunnille. Etelä-Savon maakunta on yksimielinen Ideaparkin kaavasta, joten viimeistään silloin se hyväksytään lopullisesti.
Mitä vanhaa omaisuuttaan?
Sukarilla ja lähipiirillä on rahat loppu, samoin likvidi omaisuus. Lempääläkin on pian kriisilistalla. Meni jo väestösuojan/uimahallin rakennustyön viivästyminen riidaksi.
Sukari omistaa kymmeniä Masku kalustetalon kiinteistöjä ympäri maata.
...jotka on kaikki pa. Velkaisia ja Maskulla ei ole varaa rakentaa yhtään uutta kiinteistöä.
Laitetaanko samalla nimi esiin? Mistä näitä kommarikokoomuslaisia jatkuvasti sikiää? niin tietysti kaupunkihan näitä synnyttää ja elättää....
eiköhän oikeasti ole kyse siitä saako sukari lainaa pankeilta rakentamista varten vai ei. velalla rakennetaan ja velka on rahaa. liikekiinteistöjä on reilunpuoleisesti pieksämäen ympäristössä ja varmasti tullaan hyvin toimeen vaikkei ideaparkkia nousisikaan koskaan.
se on niin, että tyhjiä liikehuoneistoja on jatkossakin ja tulee entisestäänkin lisääntymään. Siinä on se hyvin toimeen tullaan meininki tulevaisuus jos ei suurta kauppakeskusta tänne saada.