Mistä postimyynti firmasta kannattaisi ostaa sukset? Onko olemassa suksikauppoja netissä, joista voisi tilata sukset? Ei ole mahdollista suksia ostaa kaupasta,kun asun pienellä paikkakunnalla, jossa ei edes suksia myydä.
sukset postimyynnistä
kjlgsöl
135446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onkai noita nettikauppoja, ainakin tuossa Kotimaiset Karhut-ketjussa mainittuja. Mutta pirustako sen tietää noissa nettikaupoissa, onko kyseessä suksen vai hiihtäjän pituus ? Ja miten sen oikean jäykkyyden kanssa. Ei auta kuin ostaa tarjouslento Helsinkiin helmikuussa ja koettaa löytää suksia jostain alesta.
ainakin asiansa osavat suksikauppiaat,carilainen puh0405479466 on postimyynti.
http://fortesport.fi/ http://www.haijaa.fi/ Tuossa myös pari firmaa joita voi suositella.
ei asiantuntiota hiiihtoon,kokemusta on.
Kyllä netistä löytyy suksikauppoja, mutta asiantuntemuksen kanssa voi olla ongelmaa. Siksi kannattaa ensin miettiä omat tarpeet: hiihtotyyli, optimikelialue sukselle, oma pituus ja paino, hiihtomäärä kaudessa jne. Näillä tiedoilla sitten tarjouspyyntöjä kauppiaille. Esimerkiksi KalleSportia voin suositella: http://www.kallesport.fi/
Hobby Hall
kannattaisi antaa kauppailla jotain muuta kuin suksia. Jos haluaa saada toimivat sukset tilaamalla, niin kyllä siinä tarvitsee saada sen verran henkilökohtaista palvelua että pääsee keskustelemaan asiansa tuntevan myyjän kanssa. Jos haluaa toimivat välineet niin kyllä kannattaa käyttä asiantuntijaa. Eiköhän niitä löydy noista edellä mainituista. Jos itse olisin tilaamassa suksia, niin kyllä tuo haarastus halli olisi viimeinen paikka mistä niitä hommaisin.
Itse ostin Hobby Hallista Peltosen perinteisen sukset ja muun paketin. Hyvin kulkee ja edullisesti sain. Kun käyttää maalaisjärkeä niin selviää suksiostoksista ilman asiantuntijan apua. Kilpahiihtäjille tietysti eri juttu.
fortesportista tuli ainaki mulle erinomaset rossignolit. :)
En tiedä luotettavaa postimyyntiliikettä mutta suosittelisin jotain pientä urheiluvälinekauppaa. Esim. Muhoksella on Spotin. Ei suostunut myymään minulle suksia vaan sanoi että jos haluan hyvät sukset niin kannattaa odottaa ensi syksyn tehdasmyyntierää. Mielestäni rehellistä puhetta. Löytyy kyllä halvempia mutta ei hyviä. Luonnollisesti keväällä ei ole jäljellä kuin jäännöspareja ja sutki kauppias myy ne kovalla hinnalla tyhmille. Ne postimyyntisukset saattavat tuntua tosi hyviltä, varsinkin kun ei ole koskaan päässyt kokeilemaan niitä parhaita. Saatatpa saada käytetyt sukset lainaankin jos mitat passaa, ko. liikkeestä. Vaatii tietenkin vaivannäköä etsiä kapuloita, mutta kokemuksesta voin sanoa että hyviä suksia kannatta etsiä kotinurkilta kauempaakin.
itse maksaisin vhän enmmän ja menisin sinne lähimpää interiin tai rukka/urkkakauppaan kun postimyynnistä. nehän pitää sovittaa painon mukaanjalkaa...postimyynnistä...
Maailma muuttuu tekniikan kehittymisen myötä. Jos nettikaupalla on ski selector käytössään, sukset saadaan mitattua huomattavasti tarkemmin kuin mekaanisella laitteella kaupassa seistessä. Itse ostan nykyään uudet sukset aina fun raise nettikaupasta. Paitsi että osaavat asiansa, sukset tulevat valmistajien keskusvarastoilta suoraan jossa on todennäköisesti aina enemmän pareja joista valita kuin esim intersport suomenojassa tai kalle sportissa.
http://funraise.fi/fi/tuotteet/hiihto/sukset
Häijää on myös asiansa osaava kauppa. Neljät olen tilannut ja toimii....